widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Pierwsze kroki

Załóż bezpłatne konto, zobacz jakie to proste!

2019-05-08

Planeta Ziemia - matka zaniedbana przez swoje dzieci. Czas na zmiany!Na Ziemi jesteśmy tylko na chwilę i śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy tu gośćmi. Jest to nasza przestrzeń i przyszły dom dla następnych pokoleń. Niestety nie dbamy o to miejsce dostatecznie dobrze. Wycinamy drzewa, tworzymy pełno trujących fabryk, śmiecimy oraz zabijamy. Każdy wie, że klimat się zmienił i to niestety nie zmienił się na dobre. Zmiany są bardzo gwałtowne. Często myślimy, że temat dbania o środowisko nas nie dotyczy, bo przecież jeżeli coś się stanie, to zadzieje się za wiele tysięcy lat. Jednak zmiany są odczuwalne już teraz. Zauważmy, że na naszych oczach zanikają już niektóre pory roku. Po zimie momentalnie robi się gorąco - jak latem. Po lecie następuje nagłe ochłodzenie i śnieg. To co My dziś zrobimy, będzie kształtowało przyszłość. Dzięki Twoim działaniom nasze dzieci będą mogły cieszyć się świeżym powietrzem, chodzić po zielonych łąkach i poznawać różne gatunki zwierząt.

Ochrona środowiska jest obecnie bardzo rozpowszechniona. Co chwilę słyszymy w telewizji i radiu, że powinniśmy świadomie żyć i dbać o naszą planetę. Pokazywane są badania, piękne slogany i sposoby na zdrowsze życie. Jednak to nie wystarczy. Ważne jest co zrobimy, a nie co będziemy mówić. To czyny, nawet małe i często niezauważalne, zmienią świat. Tak więc zastanów się, co możesz zmienić w swoim otoczeniu? Zrób rachunek sumienia i pomyśl co robisz dla Ziemi. Czy przez Ciebie środowisko cierpi czy może poprawiasz jego jakość? Co możesz zmienić, jakie nawyki są niepotrzebne? Zastanów się i zacznij działać. Nie uda Ci się od razu żyć całkowicie zgodnie z naturą, to nie szkodzi. Ważne, że coś zrobisz i będziesz się starać żyć lepiej.

Zakupy. To jest to, co wielu z nas lubi najbardziej. Świetny sposób na odprężenie czy jakieś małe problemy. Oderwanie się od codzienności. W końcu te nowe buty tak się do nas uśmiechały z wystawy. Czy jednak naprawdę tego wszystkiego potrzebujesz? Ile masz ubrań, które po prostu leżą w szafie? Ile z nich za jakiś czas wyrzucisz? Zacznij być świadomym konsumentem. Wybieraj rzeczy trwałe, wykonane z dobrych materiałów. Dlaczego? Jeżeli materiały będą dobre, to dany przedmiot będzie Ci dłużej służyć (ilu z nas kupiło bluzkę, która już w pierwszym praniu się zepsuła i musieliśmy ją wyrzucić?). Pamiętaj, aby wykorzystywać daną rzecz do końca jej możliwości. Zaceruj dziurawą skarpetkę, napraw telewizor i posklejaj urwane ucho kubka. Przy okazji zaoszczędzisz też dużo pieniędzy. Jak jakieś ubranie Ci się znudzi, to nie wyrzucaj go (o ile dalej jest w dobrym stanie). Oddaj je potrzebującym lub wymień się z innymi.

Rób zakupy z listą. Jak często idąc po dwie bułki i mleko wychodzisz ze sklepu z dwoma torbami zakupów? Czy aby na pewno jesteś w stanie wszystko zjeść? Marnowanie jedzenia jest bardzo dużym problemem. Średnio jedna rodzina w ciągu roku wyrzuca kilkanaście kilogramów jedzenia. Spróbuj zacząć planować zakupy. Przygotuj jadłospis na kilka następnych dni. Nie kupuj jedzenia na zapas lub pod wpływem chwili. Przemyśl co potrzebujesz. Jeżeli zrobisz za dużo jedzenia, to podziel się z innymi. Zanieś do rodziny, przyjaciół lub biednych. Coraz częściej w wielu miastach powstają lodówki społeczne, w których możesz zostawić nadmiar jedzenia dla biednych. Skontaktuj się też z lokalnymi jadłodajniami, być może w którejś przyda się dodatkowe kilka kotletów i ziemniaki z Twojego obiadu.

Zacznij segregować śmieci. Zauważ jak dużo wyrzucasz rzeczy! Postaraj się zmniejszyć te ilości. Korzystaj z ekologicznych opakowań i wykorzystuj śmieci. Jak? Z opakowania po jogurcie - zrób pojemniki na kosmetyki, z puszek po mleku dla dziecka - zrób doniczki na zioła, z papierowych tub po papierze toaletowym - zrób zabawkę dla chomika. Pomyślisz, że nie masz na to czasu, lecz ile go marnujesz przed telewizorem? Nic Cię nie ogranicza, obudź swoją kreatywność i działaj. Zaproś dzieci do wspólnej zabawy. Szanuj także przestrzeń wokół Ciebie. Zobacz jak dużo osób zostawia po sobie ,,pamiątki" w lesie czy w parku. Idąc na spacer zabierz ze sobą worek i pozbieraj chociaż trochę tych śmieci. Jak zobaczysz kogoś śmiecącego, to zareaguj i zwróć mu uwagę. Zawstydź innych i pokaż, że można sprzątać. Być może zainspirujesz kogoś lub ktoś się dołączy do Twojej akcji sprzątania.

Plastik. Oj, nie jest on fantastyczny. Zalega wiele setek lat zanim się rozłoży. Plastikowe reklamówki i słomki trafiają do oceanów, gdzie zabijają mieszkające tam zwierzęta. Używane przez chwilę, często jedynie po to, aby zanieść zakupy ze sklepu do domu. Reklamówki użyjesz przez chwilkę, a ona później zniszczy wiele istnień. Ogranicz więc plastik wokół siebie. Zacznij używać wielorazowych reklamówek na śmieci, worków lnianych na zakupy, a także unikaj plastikowych talerzy, kubków czy słomek. Kupując kawę na wynos w kawiarni - weź swój kubek termiczny, zamiast kupować wody w butelce plastikowej - weź taką w szklanej lub noś swoją wielorazową butelkę. Nie pal plastikowych śmieci, bo wydzielają trucizny, które przedostają się do powietrza, a przecież nie chcesz oddychać plastikiem.

Pamiętaj, że Twój pobyt na Ziemi jest Twoim darem. Szanuj swój dom i dbaj o niego. Nawet małe czyny zaprocentują w przyszłości. Pokaż innym, że można dbać o środowisko. Jeżeli możesz, to sadź kwiaty i drzewa. Zimą opiekuj się zwierzętami, na przykład możesz zrobić karmnik na balkonie. Latem podlewaj kwiaty i zbieraj śmieci w lasach. Bądź świadomym mieszkańcem Ziemi i uratuj ją, aby przyszłe pokolenia również mogły poznać jej piękno.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki

Poniedziałek 14 października 2019


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji