widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2016-12-19

Leczenie oddechem - sięgnijmy po zapas życiodajnej energii

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Leczenie oddechem - sięgnijmy po zapas życiodajnej energii" przygotowanym przez naszego eksperta Amber.


Kiedy przychodzimy na świat jako małe i bezbronne niemowlę, to nie umiemy wiele, lecz jedna rzecz przychodzi nam z naturalną łatwością - złapanie pierwszego oddechu. Nasze płuca napełniają się tlenem i rozpoczyna się proces wymiany gazowej, która będzie nam towarzyszyć, aż do końca naszych dni. Niewielu z nas jednak ma świadomość tego, że prawdopodobnie nie potrafi oddychać w sposób prawidłowy. Złe przyzwyczajenia i utarte schematy, które powielamy latami możemy jednak zmienić i nauczyć się dobrego, prawidłowego oddychania. Tylko jak powinniśmy to zrobić?

Na co dzień, u większości z nas, możemy wyróżnić trzy charakterystyczne błędy jakie zdarza nam się popełniać:

Oddychanie płytkie i szybkie - oddech należy wykonywać dłużej niż 2 sekundy, a jego obie części - wdech i wydech powinny trwać dokładnie tyle samo.
Stosowanie głębokiego wdechu i szybkiego wydechu - wydychanie powietrza jest tak samo istotne jak wykonywanie wdechu, dlatego powinniśmy poświęcać jemu dokładnie tyle samo czasu. Sam wydech powinien być zakończony w momencie opróżnienia niemalże całych płuc.
Nadmierne unoszenie klatki piersiowej w trakcie wdechu - klatka piersiowa powinna poruszać się minimalnie, a cały oddech powinien być skierowany na przeponę. Mężczyźni o wiele częściej oddychają w sposób prawidłowo - przeponowo - niż kobiety. Prostym ćwiczeniem, dzięki któremu możemy sprawdzić czy ten problem nas dotyczy, jest położenie jednej dłoni na klatce piersiowej, a drugiej na przeponie i sprawdzenie, która z nich unosi się wyżej.

Według zasad medycyny chińskiej to właśnie oddychanie jest jedną z najważniejszych życiowych funkcji, gdyż niesie ono ze sobą bezgraniczny zapas nowej, życiodajnej energii. Podstawą poprawy kondycji ciała i ducha powinno być zatem regularne zastosowanie ćwiczeń oddechowych. Jakie korzyści możemy czerpać z tych ćwiczeń?
- wzrost odporności,
- wzmocnienie zdolności koncentracji,
- przeciwdziałanie dolegliwościom bólowym,
- zwiększenie poziomu sił witalnych,
- przeciwdziałanie procesom starzenia,
- zmniejszenie podatności na schorzenia układu krążenia i układu oddechowego,
- zniwelowanie skutków stresu,
- odprężenie.

Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych powinniśmy przede wszystkim zadbać o spokojną i przyjazną nam atmosferę. Pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone, a wszelkie zbędne sprzęty - telewizor, komputer, telefon - wyłączone. Pomocna w ćwiczeniach będzie także muzyka relaksacyjna, która pomoże nam w oderwaniu się od wszelkich zmartwień oraz pozwoli nam odprężyć zarówno ciało jak i umysł.

Technika oddechu relaksacyjnego
Nieskomplikowana technika oddechowa, która opiera się przede wszystkim na liczeniu. Znana jako metoda 3x4. Wykonując wdech pomału liczymy do czterech, wstrzymujemy oddech dokładnie w takim samym czasie i robiąc wydech również liczymy do czerech.
Możemy zapisać to tak: (wdech) 1-2-3-4 (wstrzymanie powietrza) 1-2-3-4 (wydech) 1-2-3-4
Początek może nam się wydawać trudny, lecz warto poświęcić sobie więcej czasu na opanowanie ćwiczenia. Regularność pozwoli nam z czasem wydłużyć poszczególne fazy oddechu. Metoda oddechu relaksacyjnego pozwoli nam osiągnąć korzyści, o których wspomnieliśmy wcześniej, a także może okazać się zbawieniem dla naszego potomstwa. Kiedy nasze dziecko jest niespokojne, płaczliwe i ma problemy ze snem - możemy położyć się koło niego i za pomocą wykonywanej przez nas techniki 3x4 - uspokajamy go własnym oddechem (dziecko pomału dopasowuje swój oddech do tempa rodzica).

Technika oddechu lodowego - Sithali
Wybieramy wygodną dla nas pozycję, w której cały czas utrzymujemy prosty kręgosłup. Zamykamy oczy, oddychamy równomiernie, powoli i układamy nasze usta na kształt wymawianej litery ,,O". Wystawiamy język i jeśli potrafimy, to zwijamy go w trąbkę (kiedy nie możemy wykonać ,,trąbki", wtedy polecane jest wykonanie alternatywnej techniki oddechu zębowego - Sitkali). Oddychamy w taki sposób jakbyśmy wciągali wodę przez rurkę. Ćwiczenie wykonujemy w sposób nieprzerwany przez minutę do trzech minut.
Oprócz wyżej wymienionych zalet Sithali działa chłodząco na nasz organizm, niweluje uczucie zmęczenia, obniża ciśnienie, redukuje poziom stresu, relaksuje, odpręża ciało i umysł, a także na jakiś czas zmniejsza głód i pragnienie.

Technika oddechu zębowego - Sitkali
Tak jak przy oddech Sithali - wybieramy wygodną dla nas pozycję, w której cały czas utrzymujemy prosty kręgosłup. Zamykamy oczy, oddychamy równomiernie i powoli. Łączymy górną i dolną szczękę oraz zaciskamy zęby. Rozchylamy usta - ukazując nasze złączone ząbki - i wykonujemy wdech poprzez szczeliny międzyzębowe. Nasze myśli skupiamy na oddechu, który będzie wędrował wzdłuż naszego ciała i cieszymy się efektem ochłodzenia. Ćwiczenie wykonujemy w sposób nieprzerwany przez minutę do trzech minut.
Dbając o nasze zdrowie i poprawę jakości naszego życia - zacznijmy od podstaw. Kochani, czekam na Wasze wiadomości dotyczące efektów naszych ćwiczeń. Pamiętajmy, że razem możemy więcej - wystarczy jedynie chcieć

Pozdrawiam gorąco,
Amber


Amber Zapytaj eksperta Zamów rozmowę INFO
Dzień dobry Kochani, dziś jestem do Waszej dyspozycji do godziny 13:00, a następnie w godzinach 18:00-20:15. Zapraszam do rozmowy, Amber
ZAJĘTY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji