widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

2017-09-13

Nie masz czasu na jogę? Wypróbuj mudry.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Nie masz czasu na jogę? Wypróbuj mudry."Jesteśmy zabiegani. Praca, szkoła, dom, zakupy, znajomi i multum terminów. Ciężko jest w tym wszystkim znaleźć trochę czasu dla siebie - takiego, w którym moglibyśmy odprężyć się i zrelaksować. Nie mamy czasu ćwiczyć jogi, nie potrafimy wygospodarować tej chwili dla siebie. Nic bardziej mylnego. Możemy bowiem ćwiczyć jogę... samymi rękoma. Pozwoli to więc na ćwiczenia prawie zawsze: w pracy, łóżku, pracy, na przystanku lub w autobusie. Co do tego potrzebujesz? Wolnych rąk, dosłownie na chwilę oraz chwili odprężenia. Najlepiej jest ćwiczyć około 45 minut dziennie, na przykład w trzech sesjach po 15 minut. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie nawet przez te piętnaście minut mieć wolne ręce, to dopasuj ćwiczenia, ich czas i intensywność do rytmu własnego dnia.

Joga palców nazywana jest mudrami. Wywodzi się ona z medycyny indyjskiej. Filozofią tej medycyny jest zachowanie zdrowia oraz równowagi organizmu. Wyróżnia ona pięć żywiołów naszego organizmu. Każdy ten żywioł ma odpowiednik w naszym palcu. Idąc od kciuka: ogień, powietrze, niebo, ziemia, woda. Tylko jeżeli w każdym tym żywiole będzie równowaga, to i my odczujemy harmonię i jedność. Mudry mają na celu integrację wszystkich bytów człowieka, a więc ciała, ducha, umysłu i emocji. Według starożytnych wierzeń wszystkie nasze byty są ze sobą połączone. Oznacza to, że jeżeli chociaż jeden byt jest chory, to oddziałuje on negatywnie na inne. Działa to jednak i w drugą stronę - jeżeli pracujemy na chociaż jedną z tych stref, to zyskują pozostałe.

Ręce są bardzo ważne. Możemy ukryć emocje w słowach, ciężej jest ukryć je w gestach. Jeżeli się boimy to krzyżujemy je, gdy jesteśmy zdenerwowani, to zaciskamy w pięści. To dzięki dłoniom poznajemy świat. Wyobraź sobie małe dziecko, gdy coś zobaczy nowego to od razu to chce dotknąć, to jest dla niego najlepszy sposób na poznanie czegoś. Jak poznajesz kogoś nowego, to podajesz mu dłoń. Ruchy rąk, gesty, dotyk towarzyszą nam codziennie. Skoro możemy pokazać emocje za pomocą rąk, to możemy też świadomie wywołać jakiś stan umysłu lub ciała. Warto jest więc poznać pewne ruchy, które mogą oddziaływać na całe nasze ciało. Brzmi to naprawdę prosto: dotknij jednym palcem drugi. Zadziwi Cię jednak jak dużo przez to proste ćwiczenie może się zmienić w Twoim ciele i umyśle.

Na ludzkim ciele znajduje się dziesiątki punktów nazywanych refleksami. Stanowią one odbicie poszczególnych narządów naszego organizmu. Refleksy znajdujące się w stopach są odpowiednikiem energii ziemskiej, refleksy głowy są nastawione na energię kosmiczną, natomiast refleksy znajdujące się na dłoniach oddziałują na dystrybucję energii po naszym ciele. Prostym przykładem jest pocieranie jednej dłoni o drugą dłoń. Robi nam się wtedy cieplej, a jednocześnie zapewnia odprężenie ciała i umysłu.

Jakie więc refleksy znajdują się na naszych palcach? W każdym palcu znajdują się receptory, które są odbiciem naszych narządów. I tak w kciuku znajduje się meridian płuca oraz wątroby. Palec wskazujący ma meridian jelita grubego, a sam opuszek odpowiada za jamę ustną, dodatkowo palec ten oddziałuje na kreatywność i pomysłowość. Kolejny palec - środkowy - wiąże się z układem krążenia i samym sercem człowieka. Palec serdeczny wiąże się z układem nerwowym oraz oddziałuje na wewnętrzną harmonię. W ostatnim - małym palcu - znajduje się meridian serca, jelita cienkiego, oraz oddziałuje on na samoświadomość. Co więc zrobić z wiedzą, kiedy wiemy gdzie się znajduje jaki refleks? Można na przykład masować odpowiedni palec - jeżeli boli Cię ząb, to naciskaj opuszek palca wskazującego, gdy myślisz nad swoją przyszłością i związkiem z inną osobą masuj mały palec.

Istnieje wiele ćwiczeń mudry. Trzeba więc poszukiwać odpowiednich ćwiczeń dla siebie. Przykładowe ćwiczenia można znaleźć w Internecie i w książkach medycyny wschodniej. Wiele dowiemy się od innych osób ćwiczących mudry lub zasięgniemy wiedzy u właściwych doradców ezoterycznych. Przykładowo: przy braku koncentracji, depresji, bezsenności oraz niepokoju należy połączyć opuszkami palec wskazujący i kciuk, a resztę palców pozostawić wyprostowaną - ręce znajdują się wówczas w pozycji znanej większości jako znak ,,wszystko w porządku" i jest to chyba jeden z najbardziej znanych pozycji mudry. Innym ćwiczeniem jest połączenie opuszkami kciuka z opuszkami palca serdecznego i środkowego, palec wskazujący i mały pozostają wyprostowane - ćwiczenie to pomaga na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz przeciwbólowo. I ostatnie trzecie ćwiczenie: połącz opuszkami kciuk, palec serdeczny i mały palec. Palec wskazujący i środkowy wyprostuj. Jest to idealna mudra dla osób znerwicowanych. Dodatkowo dodaje pozytywnej energii, przeciwdziała senności, pomaga przy chorobach oczu.

Teraz znasz już podstawowe oddziaływania poszczególnych palców i pierwsze ćwiczenia. Możesz już zacząć ćwiczyć. Pamiętaj, żeby przy jodze palców należy być zrelaksowanym i odprężonym. Natomiast ćwiczyć możesz wszędzie. Czekasz na przystanku na autobus do pracy? Odpręż się i pomasuj palec wskazujący - być może wpadną Ci jakieś kreatywne pomysły i zabłyśniesz w pracy! :)


Obsługiwane formy płatności

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Anielska pomoc _ Cudowne wsparcie

Teraz jest wyjątkowy czas, kiedy Twoje szczere modlitwy zostaną wysłuchane. Pan Bóg i Aniołowie czuwają nad Tobą . Zawsze. Teraz to odczujesz. Może poprze cud uzdrowienia, może przez cudowną przemianę, Boską interwencję. Zaufaj. W każdych okolicznościach. Miej też wiarę w Twoje myśli. Teraz mogą być natchnione, tak mówią do Ciebie Aniołowie. Jeżeli czujesz, uwierz i zaakceptuj. Tak teraz pojmiesz to co było, to co jest i to co będzie. Tamita _ Tajemnica i Wiedza Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się