widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2019-08-09

Glistnik na dobre zdrowie, czyli właściwości jaskółczego ziela


Jaskółcze ziele, znane również jako glistnik (Chelidonium majus L.), to roślina bardzo często i powszechnie występująca w Polsce. Przez wielu określana jest mianem uporczywego chwasta i skrzętnie usuwana z ogródków. Glistnik znajdziemy bowiem wszędzie - na polach, łąkach, przy drodze, na działkach i w przydomowych ogródkach. Jest to roślina z rodziny makowatych, jednak zdecydowanie różni się kolorem od pierwszego skojarzenia, jakie może się w tym momencie pojawić w naszych myślach. Glistnik ma bowiem kwiaty w kolorze bardzo intensywnej żółci, a w swoich łodyżkach i liściach posiada wyjątkowy sok, również o żółtej barwie. Kwitnie on od maja do września. Ma bardzo szerokie zastosowanie prozdrowotne, lecz jest jeszcze jedna dość ważna dla nas kwestia. Jaskółcze ziele jest bowiem rośliną trującą. Przed zastosowaniem jej w jakichkolwiek celach, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze sposobem jej stosowania. Warto w tym celu zasięgnąć porady lekarza, farmaceuty czy doświadczonego zielarza.

Jaskółcze ziele ma wiele zastosowań i właściwości - o tym już za chwilę - jednak warto zacząć od odrobiny bezpieczeństwa. Glistnik jest trujący. I jest to fakt, na który trzeba wyjątkowo uważać. Nieodpowiednie zastosowanie go może się skończyć nieprzyjemnie, może on spowodować skutki uboczne. Spożywając go możemy się nim zatruć, mieć zawroty głowy, wymiotować i ogólnie źle się czuć. Zbyt duże stężenie przy stosowaniu na skórę, może dać odwrotne skutki niż zakładane. Należy także pamiętać, aby za każdym razem, gdy go stosujemy, dokładnie umyć ręce tak, żeby nie dostał się on do oczu. Najlepiej i najbezpieczniej jest, aby na początku korzystać z niego pod opieką osoby znającej się na tej roślinie lub kupować już przetworzone leki, maści i suplementy z aptek czy sklepów zielarskich. Korzystajmy z uroków tej roślinki odpowiedzialnie.

Wracając jednak do właściwości zdrowotnych glistnika. Od wieków wykorzystywany jest on w medycynie naturalnej. Istnieją nawet zapiski ze starożytnej Grecji odnośnie leczenia właśnie tą rośliną. Co jednak zawiera jaskółcze ziele? Olejki eteryczne, duże ilości witaminy A i C, około dwudziestu alkaloidów, a także glikogen, enzymy, flawanoidy oraz karoten. Ma on właściwości bakteriobójcze, antygrzybiczne, a także przeciwwirusowe. Jest to roślina wzmacniająca odporność, dbająca o ciało od wewnątrz i na zewnątrz.

Działanie wewnętrzne - pamiętaj, żeby skonsultować się z osobą posiadającą wiedzę na temat takiego korzystania z tej rośliny. Glistnik działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz rozrodczego. Dzięki temu łagodzi on ból podczas miesiączek. Działa żółtopędnie, moczopędnie i pomaga przy wypróżnianiu. Przyspiesza gojenie się dziąseł. Ma działanie przeciwbólowe, szczególnie dobrze działa na ból głowy. Uspokaja i relaksuje, a także pomaga rozluźnić się naszym mięśniom.

Działanie zewnętrzne - najczęściej stosowany jest tutaj w formie maści i olejków. Największą zaletą i właściwością jaskółczego ziela jest zwalczanie brodawek i kurzajek. Oprócz pozbycia się ich pomaga także zapobiegać ich nawrotom. Zmiękcza odciski oraz wszystkie smarowane miejsca. Działa także wspomagająco podczas leczenia opryszczki. Zarówno przyspiesza leczenie, jak też zmniejsza zaczerwienienia. Oczyszcza skórę, pomaga pozbyć się wysypki oraz wągrów. Wspomaga regenerację oraz odżywia skórę. Jego umiejętne zastosowanie może także pomóc odmłodzić naszą skórę. Poprawia on także kondycję naszych czupryn - wzmacnia włosy i skórę głowy. Pomaga również przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy.

Jaskółcze ziele, jak wiele innych roślin, jest często niedoceniany. Niektórzy chcą się go pozbyć ze swojego ogródka nie wiedząc, że ma on sporo właściwości zdrowotnych. Zawsze jednak należy pamiętać, że w naturze jest wielka siła, którą trzeba stosować z rozwagą. Glistnik jest trujący i nic tego nie zmieni. Możesz go kupić już przetworzonego w formie maści, herbatek, ziółek, olejków i w wielu innych formach. Zapytaj, sprawdź i korzystaj z jego mocy rozsądnie.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji