Feng shui, czyli jak urządzić sobie dobre życie. Część druga.

Feng shui, czyli jak urządzić sobie dobre życie. Część druga.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt."Feng shui, czyli jak urządzić sobie dobre życie. Część druga."

 

W części pierwszej wspomnieliśmy o tym, czym jest Feng Shui. Skąd pochodzi, jaką spełnia rolę i w jaki sposób możemy je wykorzystać dla poprawy komfortu naszego życia. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas poznało pracę zdalną i stworzyło domowe biura - mieszkanie zaczęło pełnić jeszcze ważniejszą niż niegdyś funkcję. Nieuporządkowane i źle zagospodarowane może nas przyprawiać o ból głowy i wprowadzać do naszego życia negatywne energie. Piękne, schludne i harmonijne wnętrze - może przyciągnąć do naszego życia szczęście, miłość i dobrobyt :) Część druga pozwoli nam jeszcze bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Zorganizowanie poszczególnych pomieszczeń

Każde z nich powinno spełniać swoją konkretną funkcję i być zrobione w taki sposób, aby ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie i korzystanie z danej przestrzeni. Granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami powinny być jasno wytyczone, dlatego np. kuchenka stojąca blisko sofy nie będzie najlepszym pomysłem. W małych wnętrzach, w których czasami może brakować dodatkowych ścian, warto pomyśleć o tym, jak zagospodarować przestrzeń w taki sposób, aby granice te mimo wszystko były widoczne, np. ustawieniem łóżka sypialnianego w specjalnej wnęce, aby odseparować tę część od pokoju dziennego, który jest miejscem naszych codziennych aktywności lub pracy.

Feng shui od kuchni

Nawet w kuchni możemy wykorzystać chińską sztukę i  np. poustawiać sprzęty w odpowiedni sposób, tak aby dwa przeciwstawne żywioły jakimi są ogień i woda nie wchodziły ze sobą w konflikt - zlew nie powinien mieścić się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki.

Zieleń

Bardzo dobrze jest wygospodarować w naszym domu miejsce, w którym będą mogły żyć rośliny, dzięki czemu zagości u nas natura w czystej postaci. Przyroda działa na nas w sposób harmonizujący i zapewnia lepsze samopoczucie, pomagając naładować naszą wewnętrzną "baterię". Możemy wybrać np. drewniane meble, co przybliży nas do natury, nie zapominajmy jednak o żywych roślinach i kwiatach. W domu można z łatwością hodować wiele roślin doniczkowych, które według feng shui pozytywnie na nas wpłyną i zadbają o lepszy przepływ energii. Mają one wiele różnych korzyści i nie tylko czynią wnętrze ładniejszym. Rośliny oczyszczają powietrze, wzmacniają nasze zdrowie psychiczne i dostarczają do naszych domów czystą, życiodajną energię, płynącą wprost od samej Matki Natury.

W dzisiejszych czasach niestety coraz rzadziej spędzamy czas na świeżym powietrzu i coraz dłużej siedzimy w przysłowiowych czterech ścianach, dlatego dobrze jest posiadać domowe roślinki, które przybliżą nas do natury. Poprawią one naszą energię, co wywoła bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i codzienne życie. Feng shui kładzie duży nacisk właśnie na łączenie się z naturą, obcowanie z nią i życie w harmonii. Rośliny doniczkowe należą do chińskiego żywiołu drewna. Sprawiają one, że nasze wnętrza zyskują więcej dobrej energii, a my zostajemy obdarzeni witalnością i siłą życiową. Według chińskiej tradycji żywioł drewna rozjaśnia nasz umysł, pomaga stworzyć harmonię i w pozytywny sposób spoglądać na świat. Mamy bardzo duży wybór roślin, które nadają się do naszego domu lub mieszkania. Choć wszystkie żywe rośliny mają taką samą energię, istnieje zasada według której najlepiej jest wybierać te, które mają wyraźnie zaokrąglone i miękkie liście. Nie można też przetrzymywać w domu na siłę roślin, które usychają, są chore, a co gorsza już umierające - odzwierciedlają one bowiem umierającą energię, która jest dla nas niekorzystna. Rośliny, które dobrze sprawdzą się w naszym domowym zaciszu to:

Piwonia - bardzo skutecznie przyciągnie do nas powiew romantyzmu.

Jaśmin - roztacza bardzo bogaty zapach, kojarzony z pięknem oraz silnie oddziaływujący na nasze zmysły.

Drzewko pomarańczowe - cudownie pachnie oraz pomaga nam otworzyć się na bogactwo i obfitość materialną.

Fiołek afrykański - jego liście przypominają swoim kształtem monety, przyciąga dobrobyt i bogactwo.

Sansewieria gwinejska - jej liście wyglądają jak miecze, które zapewniają nam ochronę i siłę.

Bambus - roślina ta znana jest z tego, że szybko rośnie. Warto ją posadzić, kiedy chcemy przyspieszyć realizację jakiegoś przedsięwzięcia lub projektu.

Storczyk - białe są symbolem płodności i kreatywności, różowe dodają nam gracji i czułości, żółte zaś działają prozdrowotnie.

Szałwia - oczyszcza dom z negatywnych energii, wypełniając go radością i optymizmem.

Paproć - sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne, a ostre i kanciaste przestrzenie łagodnieją.

Grubosz owalny - ta roślina uchodzi za silny talizman ochronny oraz przyciągający bogactwo.

Filodendron - wspiera nas w pielęgnowaniu i dbaniu o nasze relacje z innymi.

Róża - symbol miłości, odrodzenia uczuć, namiętności i piękna.

Nasze roślinki możemy ustawiać w dowolnych miejscach. Musimy jednak mieć na uwadze, aby robić to z konkretną intencją, np. drzewko pomarańczowe ma służyć przyciąganiu pieniędzy, roża przyciągnięciu miłości, itd. Są też specjalne miejsca w naszym domu, które szczególnie nadają się do trzymania tam kwiatów o konkretnych właściwościach. Przede wszystkim ustawiajmy je w tych obszarach, gdzie otrzymają dużo świata słonecznego i będą mogły ładnie się rozwijać. Zwróćmy też uwagę na takie pomieszczenia jak wejście do domu, jadalnia i salon. Dobre miejsca na zieleń to również łazienka i kuchnia. Należy unikać jedynie umieszczania roślin w naszej sypialni, ponieważ według zasad feng shui jest ona najgorszym do tego pomieszczeniem. Oczywiście zawsze możemy posłuchać swojej intuicji, która podpowie nam jak i gdzie mamy umieścić konkretną roślinę. Na pewno wniesiemy do naszego domu więcej życiowej energii, umieszczając w nim rośliny.

Jak widać - nie zawsze potrzeba nam diametralnych zmian, aby wcielić w życie te zasady i usprawnić przepływ energii w naszym miejscu zamieszkania. Czasem wystarczy jedynie coś przesunąć, kupić odpowiednią roślinkę czy dodatek w specjalnym kolorze. Warto wykorzystać pradawne mądrości Chińczyków i oczekiwać pozytywnych zmian w naszym życiu.Zaprośmy Feng Shui do naszego domu i korzystajmy z jego energetycznej dobroci!