widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Pierwsze kroki

Załóż bezpłatne konto, zobacz jakie to proste!

2018-08-08

Japońska droga ku samodoskonaleniu - 15 reguł Kaizen

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Japońska droga ku samodoskonaleniu - 15 reguł Kaizen" .Słowo Kaizen pochodzi z języka japońskiego i tłumaczymy je jako "ulepszenie" czy dokładniej "dobrą zmianę". Filozofia Kazien określa zasady, które pozwalają nam stać się lepszymi ludźmi. Prowadzi przez ścieżkę samodoskonalenia, aby pomóc nam odnaleźć szczęście i odnieść sukces. Poznajmy więc 15 zasad, które umożliwią nam dobrą zmianę naszego życia i nas samych.

1. Nie podążaj ścieżką udeptaną przez wszystkich.

W naszym życiu nie brakuje schematów, którymi się kierujemy. Od najmłodszych lat poznajmy tradycje i panujące w domu zasady. Często wybieramy więc rozwiązania dla nas bezpieczne. Słuchamy rad rodziców i przyjaciół lub kierujemy się zdaniem osób, które stanowią dla nas autorytet. Czasem jednak warto się zatrzymać na chwilkę, aby zastanowić się czy wybranie drogi dla nas nowej i nieznanej nie okaże się przypadkiem lepsze. Warto jest więc poddać w wątpliwość to, czego dowiedzieliśmy się od innych, aby móc wybrać najwłaściwszą drogę dla siebie samego.

2. Pozostaw umysł otwarty i ciekawy świata.

Niejednokrotnie skupiamy się na konkretnym zadaniu na tyle, że wszystkie inne sprawy odchodzą na drugi plan. Wybieramy dla siebie rozwiązanie i nie dopuszczamy sytuacji, aby nasza droga mogła się zmienić. Pozostawiając umysł otwartym dajesz sobie szansę na to, aby wzbogacić swoje życie. Słuchając innych, czytając i będąc ciekawym - daje sobie szansę na otrzymanie informacji, która może nam pomóc odnieść prawdziwy sukces. Rozwiązania nieraz są na wyciągnięcie ręki, lecz nie możemy się przed nimi blokować.

3. Pamiętaj, że szklanka jest do połowy pełna.

W trudnych sytuacjach bardzo łatwo jest wyobrazić sobie najczarniejszy scenariusz tego, co może się jeszcze wydarzyć. Stajemy się wtedy pesymistami, czarnowidzami, a nasz punkt widzenia i osąd sytuacji nazywamy "realizmem". Ile jednak sensu jest w tym, aby martwić się i stresować wydarzeniami, które nie nastąpiły? Żyjmy tu i teraz, gdyż niepotrzebne obawy jedynie przyczyniają się do naszych porażek. Nie ominiemy trudnych wydarzeń, smutku czy bólu, lecz z każdej takiej sytuacji możemy wyciągnąć lekcję, która nas wzmocni i pomoże chronić się bądź działać w podobnych okolicznościach.

4. Kiedy pojawi się problem - potraktuj go jako wyzwanie.

O wiele łatwiej podejść jest do sprawy, kiedy nie oceniamy jej w kategorii problemu, lecz zadania do wykonania. Trudne sytuacje nas uczą, wymagają wysiłku fizycznego lub - częściej - umysłowego. Pokonanie trudności pozwala nam rozwijać siebie - emocjonalnie, mentalnie czy duchowo. Na zasadzie polskiego przysłowia "co nas nie zabije, to nas wzmocni". Każda taka sytuacja motywuje nas do samodoskonalenia.

5. Pogłębiaj swoją wiedzę.

Najłatwiej jest się nam uczyć tego, co możemy wykorzystać w praktyce. Wiedza ze szkolnych lat, która nie przypadała sięnam w życiu - ulatuje z naszych głów. Zapominamy to, co nie jest nam potrzebne. Korzystajmy więc z każdej możliwości pogłębiania wiedzy w tematach, które są dla nas ważne. Mądrość wywodzi się ze zrozumienia i doświadczenia. Poszukiwanie możliwych rozwiązań i pokonywanie trudnych sytuacji wspiera nasz rozwój osobisty. Stajemy się dzięki temu nie tylko mądrzejści, lecz również dojrzalsi, spokojniejsi i bardziej pewni siebie.

6. Zamień pragnienia w działania.

Czasem jest tak, że życia spłata nam figla i rzuci kłodę pod nogi. W tej sytuacji nie powinniśmy pozostawać biernymi - nie możemy czekać, aż kłoda sama zniknie. Kiedy więc możesz zrobić cokolwiek, aby było lepiej - zrób to. Nie czekaj do poniedziałku lub nowego roku, aby spełnić pragnienia.

7. Nie traktuj siebie w kategorii ofiary.

Doskonale znasz to uczucie, kiedy ktoś Cię skrzywdzi, okłamie czy zrani w jakikolwiek sposób. W trudnych sytuacjach poszukujemy winnych, użalamy się nad sobą. Żal wiąże nam ręce i sprawia, że nie możemy ruszyć naprzód. Zaczyna brakować nam siły i wiary. Nie czekaj, nie rozpamiętuj i nie rozdrapuj ran. Rusz naprzód.

8. Miej wiarę we własne możliwości.

Patrz poza to, co widać i sięgaj wyżej niż dotychczas. Mierz wysoko i miej wiarę we własne możliwości. Pamiętaj, że jesteś wart dużo więcej niż mówią inni i więcej niż sam myślisz. Możesz sięgać wysoko.

9. Nie obawiaj się porażki.

Błędy są wpisane w nasze życie, lecz nie powinniśmy bać się ich popełniania. W myśl słów "kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana". Niemalże każdy sukces ma w swoim fundamencie porażkę, z której wyciągnięto lekcje. Nie obwiniaj się, kiedy zrobisz coś źle. Ćwicz, praktykuj i uwierz, że Ci się uda pokonać trudności. Praktyka czyni mistrza.

10. Nie odkładaj spraw na później.

Czekanie na najlepsze okoliczności czy doskonały czas jest jedynie odwlekaniem spraw. Bazuj na tym co masz tu i teraz. Nie czekaj, aż staniesz się bardziej odważny, lepszy czy ładniejszy. Zacznij działać i realizować swoje marzenia. Małe kroki zawsze zaprowadzą Cię dalej niż stanie w miejscu. Idealny czas i miejsce nie istnieje.

11. Szukaj odpowiedzi na pytanie "dlaczego?".

Nie liczy się jedynie to, że problem istnieje, lecz ważne również jest to, dlaczego się pojawił. Każdy kij ma dwa końce. Możemy doświadczyć zranienia lub porażki, lecz nie zawsze widzimy jej źródło. Zapominamy tez o własnych przywarach, które mogły niestety doprowadzić nas do tego punktu. Zadawaj sobie pytania i szukaj odpowiedzi, aby wiedzieć więcej i stać się lepszym niż teraz.

12. Dokształcaj się.

Masz kilka godzin wolnego, które spędzasz przed telewizorem. Zamień to na czytanie książek, artykułów i publikacji. Oglądaj filmy, rozmawiaj z ludźmi i poszerzaj swoje horyzonty. Zadbaj o umysł, aby mógł działać sprawniej. Pomożesz tak sobie i innym. Rozwiniesz się.

13. Zadbaj o ciało.

Samodoskonalenie nie polega jedynie na tym, aby wiedzieć więcej. Ciało jest naszą świątynią. Jest domem, w którym mieszkamy. Szanuj czystość ciała i dbaj o zdrowe żywienie. Rozwijaj swoje umiejętności i pasje sportowe. W zdrowym ciele zdrowy duch.

14. Poszukiwanie to niekończący się proces.

Obserwuj uważnie siebie i swoje otoczenie. Będziesz zauważać zmiany i pozostań na nie otwartym. Potraktuj samodoskonalenie jako dążenie ku byciu lepszym. Tutaj nie ma mety, do której dobiegniesz. Zawsze miej otwarty umysł i korzystaj z tego, co podsuwa Ci los.

15. Odczuj radość z życia.

Kaizen to filozofia, dzięki której życie i my sami stajemy się bogatsi. To nauka, która powinna nieść ze sobą pozytywne emocje - radość, zadowolenie i spełnienie. Ważne, aby odnaleźć w tym sens i radość. Niczego nie róbmy na siłę, lecz przemyślmy. Zawsze pytajmy "dlaczego?", aby znaleźć najlepsze odpowiedzi.

Rozwój osobisty to piękna i długa ścieżka ku szczęściu. Nie bójmy się więc potknięć i porażek, lecz zadbajmy o to, aby mogły spełnić się nasze marzenia.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji