widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2019-04-10

Oddychanie przeponowe - sposób na poprawę pracy umysłu i organizmuNasze istnienie nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie jedli, nie pili czy nie spali. Wokoło tyle słyszymy na temat zdrowego trybu życia, właściwych proporcji i harmonii. Nieraz zapominamy jednak o sprawie nader oczywistej - do życia najbardziej potrzebujemy powietrza. W tym momencie może westchniesz ze zniecierpliwieniem, lecz zaczekaj. Nie będziemy mówić jedynie o tym, że trzeba oddychać, lecz o tym jak prawidłowo to robić - w jaki sposób działać oddechem tak, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści dla pracy naszego ciała umysłu.

Po kilku minutach bez dostępu do powietrza, w naszym organizmie zachodzą często nieodwracalne zmiany. Dłuższy jego brak może oczywiście spowodować śmierć. Nie możemy żyć bez oddechu. Jednak często - zazwyczaj całkowicie nieświadomie - przez większą część życia dostarczamy mniej powietrza do organizmu niż moglibyśmy. Kiedy się rodzimy, nikt nas nie uczy oddychać. Robimy to całkowicie instynktownie. I tak na prawdę robimy to dobrze. Przez pierwszych kilka lat nadal potrafimy oddychać prawidłowo. Później, niestety, trochę modyfikujemy nasz wdech i wydech. Stają się one coraz krótsze i płytsze. Nie potrafimy też używać do tego procesu naszej przepony. Co za tym idzie? Musimy częściej oddychać albo dostarczymy mniej tlenu. Nasz organizm zaczyna w ten sposób odczuwać "głód tlenowy".

Lekarze twierdzą, że większość społeczeństwa nie potrafi prawidłowo oddychać. Szczególnie kobiety nie korzystają z przepony. Takie oddechy są płytkie i szybkie, przez co nie wykorzystują pełnych możliwości płuc. Długotrwałe oddychanie w ten sposób powoduje, że w płucach powstaje tak zwana martwa sfera, czyli miejsce gdzie nie dociera tlen. Następnie ta martwa strefa powiększa się, a nam się coraz gorzej oddycha. Jak jednak sprawdzić czy oddychamy prawidłowo? Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, drugą tuż pod mostkiem (tu znajduje się przepona). Oddychaj - tak ,,po prostu" i normalnie. Zauważ która ręka się unosi. Jeżeli ta nad przeponą, to oznacza, że nie zatraciłeś umiejętności prawidłowego oddychania. Jeżeli bardziej lub wyłącznie unosi się ręka na klatce piersiowej, to czas najwyższy nauczyć się oddychać przeponą.

Oddychanie przeponą jest tą właściwą i naturalną umiejętnością prawidłowego oddychania, którą w szczególności możemy zauważyć u małych dzieci. Jest to jednak trochę trudniejsze oddychanie niż to, które znamy - szczególnie jak już się przestawiliśmy na oddychanie klatką piersiową. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby się tego nauczyć na nowo. Początki mogą się wydawać trudne, jednak efekt jaki to ze sobą niesie, zdecydowanie jest tego wart. Zaangażuj więc przeponę kilkoma ćwiczeniami. Poprawią one jakość Twojego oddychania, a co za tym idzie lepiej dotlenisz swój organizm.

Głębokie oddychanie, zwane również przeponowym, często stosuje się w procesie powrotu chorego do zdrowia. Uważane jest ono również za głębokie doświadczenie energetyczne. Wpływa pozytywnie na witalność oraz nastrój. Pozwala wyciszyć umysł i opanować swoje emocje. Pozwala prawidłowo przyswoić składniki odżywcze. Komórki odbudowują się. Poprawia się odporność organizmu. Zwiększa się koncentracja, dzięki czemu o wiele sprawniej myślimy. Świadomy oddech relaksuje i obniża poziom ciśnienia. Mamy więcej energii. Lepiej też pracują wszystkie narządy oraz najważniejsze - głębokie oddychanie pozwala dłużej żyć.

Przepona to płaski mięsień umiejscowiony w okolicach mostka. Oddziela on klatkę piersiową od brzucha. Przy właściwym oddychaniu przepona odpowiednio się kurczy. Przy wdechu przesuwa się ku dołowi, pozostawiając więcej miejsca płucom, a przy wydechu przesuwa się do góry, aby pomóc wypuścić całe zebrane powietrze. Głębokie oddychanie pozwala dać więcej przestrzeni płucom, poprawia ich wydolność, a także wydolność serca.

Jeżeli zauważyłeś, że nie oddychasz wystarczająco dobrze, to właśnie teraz możesz coś z tym zrobić. Zacznij od ćwiczenia na leżąco. Początkowo, przy zbyt dużym dotlenieniu, może Ci się zakręcić w głowie. Pozycja leżąca będzie więc dla Ciebie o wiele bezpieczniejsza. Najpierw mocno przewietrz pomieszczenie lub zostaw otwarte okno i się połóż. Wdychaj powietrze nosem, ale tak, aby unosił się brzucha a nie klatka piersiowa. Spróbuj przekierować powietrze ku dołowi. Zrób najmocniejszy wdech jaki możesz i odczekaj kilka sekund. Nie za długo - wystarczy, że policzysz do trzech. Następnie wypchnij całe to powietrze przez wydech. Niech uwolni się do samego końca. Żeby wydostać całe powietrze na zewnątrz wypowiedz głośno ,,hu hu hu". Pomoże to w prawidłowym wydechu. Początkowo nie rób zbyt dużo powtórzeń. Staraj się jednak systematycznie ćwiczyć.

Następnie możesz przenieść ćwiczenia na dwór, gdzie jest bardzo dużo tlenu. Możesz już spróbować oddychać na stojąco. Pamiętaj jednak, aby nie robić niczego na siłę i jeżeli zakręci Ci się w głowie, to usiądź. Osoby starsze oraz otyłe powinny za jednym ćwiczeniem na początku robić maksymalnie 15 powtórzeń i stopniowo zwiększać ilość. Maksymalnie na jednym ćwiczeniu powinniśmy dojść do 50 powtórzeń dwa razy dziennie.

Stań wyprostowany, rozstaw stopy na szerokość bioder. Poprzechylaj się trochę w jedną i drugą stronę tak, żeby znaleźć wygodną pozycję. Ugnij lekko kolana. Pamiętaj, że ma Ci być wygodnie i komfortowo. Wciągaj powietrze nosem, staraj się zrobić bardzo głęboki wdech. Jednocześnie pamiętaj, by wypinać brzuch. Ręce rozkładaj szeroko na boki, ściągając jednocześnie łopatki. Ma to wyglądać tak jakbyś szykował się do mocnego uściskania kogoś kochanego. Zatrzymaj wdech i policz do trzech lub pięciu. Następnie chwyć się rękoma w pasie - po bokach. Zrób skłon do przodu. Rób wydech powietrze ustami jednocześnie ściskając się za talię i wymawiając ,,hu hu hu". Wyprostuj się. Powtórz to kilka razy. Możesz także spróbować wdychać powietrze unosząc się na palcach u nóg, a wydychać opadając na pięty.

Po ćwiczeniach usiądź na chwilę i rozluźnij się. Twój organizm właśnie dostał paliwo do świetnego funkcjonowania. Dbając o ciało dbasz o siebie i swoje życie. Robisz coś ważnego. Możesz być z siebie dumny :)


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji