Hipnoza - w jaki sposób może pomóc nam w życiu i czy wygląda tak jak na filmach?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt."Hipnoza - w jaki sposób może pomóc nam w życiu i czy wygląda tak jak na filmach?"
Większość ludzi, kiedy słyszy o hipnozie, wyobraża sobie stan umysłu znany nam z filmów. Wyobrażamy sobie osobę poddaną sugestii hipnotyzera - najczęściej machającego wahadełkiem lub zegarkiem tuż przed oczyma. Osoba poddana hipnozie nieświadomie wykonuje wszystkie polecenia. Niczego nie kwestionuje, a najczęściej jest całkowicie nieświadoma wydarzeń, które mają miejsce. Jest to jednak obraz, który niewiele ma wspólnego z prawdą. Dziś obalamy ten mit i przybliżamy temat prawdziwej hipnozy.
Okazuje się, że hipnoza może stać się lekarstwem na nasze problemy - zwłaszcza, gdy wszelkie inne metody zawiodły. W ostatnich czasach coraz bardziej popularni stają się hipnoterapeuci, którzy wykorzystując stan hipnozy, aby pomóc wpłynąć na naszą podświadomość. Celem tego zabiegu jest usunięcie z niej negatywnych wzorców i wprowadzenie pozytywnych schematów. Dzięki temu jesteśmy w stanie pozbyć się wielu poważnych problemów, które do tej pory spędzały nam sen z powiek.
Hipnoza tak naprawdę nie jest żadną "magią", jednak - tak jak ona - potrafi dokonać ogromnych zmian w naszym podejściu do życia i tym samym - w życiu. Hipnoterapia jest rodzajem psychoterapii, w której wykorzystywane są techniki hipnotyczne. Podczas transu hipnotycznego nasz mózg wycisza się, zwalnia i znajduje się na poziomie częstotliwości Alfa lub Theta. Cały czas jesteśmy świadomi, panujemy nad naszym ciałem w normalny i naturalny sposób. Możemy również swobodnie porozumiewać się z hipnoterapeutą. W każdej chwili możemy też zakończyć sesję, jeżeli coś nam nie odpowiada. Widzimy więc, że zupełnie nie przypomina to obrazów znanych nam z filmów czy seriali.
Dzięki falom Alfa lub Theta, nasza podświadomość jest otwarta. Jest gotowa do tego, aby móc pozbyć się szkodliwych przekonań, a nabrać przekonań dla nas dobrych. W codziennym życiu często sami wpadamy niejako w stan hipnozy, a dzieje się to, gdy np. myjemy naczynia lub prowadzimy auto i zamyślimy się. Lekki stan hipnotyczny to ten, w którym czujemy, że pewne czynności wykonujemy jakby na "autopilocie". Zazwyczaj jednak nie jest to tak głęboki trans, aby za jego pomocą zmienić coś na lepsze w naszym życiu. Doświadczony hipnoterapeuta może nam pomóc osiągnąć właściwy stan umysłu.
Jak wygląda sesja hipnoterapii? Zabieg zaczyna się zawsze od dokładnego wywiadu z klientem, w którym szczegółowo opowiada on o problemie, z którym przychodzi. Następnie wykonywany jest test podatności na sugestie, którym na celu sprawdzić w jakim stopniu dana osoba jest podatna na hipnozę. Istnieje niewielki odsetek ludzi, którzy na hipnozę będą całkowicie niepodatni, jednak większość poddaje jej się bez problemu. Klucz tkwi też w nastawieniu danej osoby do całego procesu, jeśli naprawdę chce ona sobie pomóc i będzie uważnie słuchać poleceń hipnotyzera, proces ów zazwyczaj kończy się sukcesem. Osoba hipnotyzowana siedzi wygodnie w fotelu i poddawana jest sugestiom słownym, opartym o relaksację i swobodne, głębokie oddychanie, często w tle rozbrzmiewa relaksująca muzyka. Oczy mają być zamknięte, aby łatwiej było skierować swoją uwagę do wnętrza siebie. W miarę trwania sesji - stopniowo zostaje zwiększany poziom transu hipnotycznego. Wykorzystywane jest do tego np. odliczanie do podanej liczby, wizualizacja pobytu w spokojnym miejscu, schodzenie po stopniach schodów w dół i tym podobne. Wraz z upływem czasu -osiągamy coraz głębszy trans i gdy jest on już odpowiednio głęboki, wtedy hipnoterapeuta przystępuje do pracy nad naszym problemem.
Wszelkie techniki hipnoterapeutyczne powinny być wprowadzane ostrożnie - z uwagą na to jak zareaguje osoba hipnotyzowana. Głębokość transu zależy również od tego, z jakim problemem zgłasza się klient, ale zazwyczaj jest to lekki lub średni trans. Klient podczas sesji jest całkowicie świadomy tego, co się z nim dzieje i swobodnie komunikuje się z hipnoterapeutą. Po zakończeniu sesji pamięta jej przebieg, czasem może jedynie słabiej pamiętać poszczególne fragmenty, co jest całkowicie naturalne. Podczas transu dochodzi do tak zwanego "odpamiętania" wspomnień - dzięki sugestiom hipnoterapeuty. Co to oznacza? Nie tyle zapominamy o jakimś wydarzeniu, ale przestajemy odczuwać w związku z nim zakodowane (przeważnie negatywne) emocje. Możemy nabrać większego dystansu, a zmiana ta jest trwała. Hipnotyzer wprowadza też do naszej podświadomości sugestie pozytywne, abyśmy byli w stanie zmienić zakodowane wcześniej myślenie o naszym problemie czy o samych sobie. Pomaga nam pozbyć się różnego rodzaju złych przekonań, które nas wcześniej ograniczały, działając na naszą niekorzyść. Pod koniec sesji terapeuta powoli wyprowadza nas z transu, podobnie jak na początku nas w niego wprowadzał. Często pod koniec omawiane są nasze odczucia, wrażenia i dalszy plan działania. Nierzadko mamy wrażenie, że cały trans trwał około 15-20 minut, gdy tak naprawdę była to dobra godzina. Podczas hipnozy nasz mózg ma - według opinii doświadczonych osób - zupełnie inne poczucie czasu.
Jak długo powinna trwać hipnoterapia, aby była skuteczna ? Jest to uzależnione przede wszystkim od skali problemu danej osoby. Zazwyczaj pierwsza z sesji jest najdłuższa, może mieć nawet 3-4 godziny. Nie ma jednak na to żadnej reguły, bowiem w hipnoterapii pracuje się modułami terapeutycznymi, przez co nie istnieją żadne ścisłe ustalenia lub ograniczenia czasowe. Jeśli zaś chodzi o cały proces, to zazwyczaj pożądany przez klienta efekt osiągany jest po 3-6 sesjach hipnoterapii. Jest to indywidualne, może się okazać, że problem nie jest bardzo silny i takie trzy sesje w zupełności wystarczą. W innym przypadku może być ich nieco więcej. U niektórych ludzi pierwsze efekty widoczne są już po pierwszej sesji.
Hipnoterapia jest nastawiona na dość szybkie działanie, nie jest bowiem terapią długoterminową. Liczne badania jednak dowiodły, że pomimo tego jej efekty potrafią być naprawdę spektakularne. Potrafi w szybkim tempie przynieść takie same rezultaty jak kilkuletnia psychoterapia. Według badań skuteczność hipnoterapii w porównaniu do innych metod wygląda następująco:
- Klasyczna psychoterapia: 38 % uzdrowień po około 600 sesjach
- Terapia behawioralna: 72 % uzdrowień po około 22 sesjach
- Hipnoterapia: 93 % uzdrowień po około 5 sesjach
Hipnoterapia jest wspaniałym narzędziem do pacy z naszą podświadomością, a to właśnie podświadomość odpowiada za ogrom "przypadków", które nam się przydarzają w życiu - za to czy coś np. nam się udaje czy też mamy z tym jakiś problem. Hipnoza może pomóc w takich dolegliwościach i problemach jak: nerwice, stany lękowe, depresja, zespół stresu pourazowego, nałogi, zaburzenia odżywiania, bezsenność, alergie, rozmaite problemy natury psychicznej, takie jak brak pewności siebie czy przebyta trauma. Bardzo skutecznie podnosi naszą samoocenę, poczucie własnej wartości, pomaga osiągnąć wyznaczone cele, często jest stosowana przez sportowców. Hipnoterapia pomaga osobom, które borykają się też z fobią społeczną, bądź przepełnia je ogromny lęk przed wystąpieniami publicznymi czy ważnymi egzaminami, które wywołują w tych osobach nadmierny stres. Znane są przypadki, gdy hipnoterapia pomogła komuś zdać egzamin na prawo jazdy lub całkowicie wyeliminować ze swojego życia nałóg palenia papierosów. Podczas sesji hipnozy uwalniamy się od niekorzystnych dla nas emocji i przekonań, blokad i ograniczeń na poziomie podświadomym, które mogły powstać zarówno w naszym dzieciństwie lub młodości, jak i już w dorosłym życiu.
Hipnoza - choć jest to stosunkowo młodą metodą i dopiero od jakiegoś czasu zyskuje popularność - jest wspaniałym narzędziem, które może nam pomóc, kiedy zmagamy się z problemami natury psychicznej lub jakiejkolwiek innej. Warto to rozważyć - zwłaszcza wtedy, gdy poprzednie praktyki nas zawiodły lub nie przyniosły w pełni oczekiwanych rezultatów. Pamiętajmy, że nic w życiu nie dzieje się samo i przede wszystkim musimy nosić w sobie chęć do zmiany na lepsze. Pozytywna energia przyciąga pozytywyną energię. Hipnoza z pewnością pozwoli nam na to, aby nasze pragnienia i marzenia rzeczywiście wcielić w życie - wystarczy zacząć działać.