Noc Świętojańska 2024

Noc Świętojańska 2024

Noc Świętojańska 2024

Noc Świętojańska to jedno z najstarszych i najbardziej magicznych świąt ludowych, które jest obchodzone głównie w krajach słowiańskich. Przypada ono w noc z 23 na 24 czerwca, w wigilię św. Jana Chrzciciela, na cześć którego nazwano samo święto. Noc Świętojańska to czas intensywnej magii, kontaktu z naturą oraz światem duchowym. To moment, kiedy Energia Wyższa jest dla nas szczególnie dostępna i możemy korzystać z jej potencjału w celu oczyszczenia, uzdrowienia oraz przyciągnięcia pozytywnych zmian do swojego życia.

Noc Świętojańska obchodzona jest w okolicach przesilenia letniego, co ma głębokie znaczenie symboliczne. Przesilenie letnie jest bowiem momentem, w którym siła światła osiąga swoje maksimum. Dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. W tradycji ezoterycznej światło symbolizuje świadomość, duchową przebudzenie oraz oświecenie. Dlatego Noc Świętojańska, jako noc najbliższa przesileniu letniemu, jest czasem, kiedy energia duchowa osiąga swoje apogeum.

To także czas, kiedy natura jest w pełni rozkwitu, a życie pulsuje najbardziej intensywnie. Rośliny kwitną, zwierzęta rozmnażają się, a cała przyroda emanuje energią. W tym kontekście Noc Świętojańska jest momentem, kiedy ludzie mogą czerpać z tej życiodajnej energii, wzmacniając swoją własną siłę życiową i witalność. To czas, kiedy ziemia jest najbardziej żyzna, co symbolizuje obfitość plonów i obfitość w życiu ludzkim. W tradycji ezoterycznej płodność nie dotyczy tylko płodności biologicznej, ale również płodności w sferze twórczej, emocjonalnej i duchowej.

W Noc Świętojańską energia ziemi (symbolizowanej przez wodę, zioła, rozpalany ogień) łączy się z energią nieba (symbolizowaną przez ogień, gwiazdy). Jest to czas, kiedy granice pomiędzy światem ludzi a światem duchowym stają się cieńsze. Umożliwia to przepływ energii i kontakt z innymi wymiarami. W Noc Świętojańską przeprowadza się więc liczne rytuały i obrzędy mające na celu przyciągnięcie pozytywnej energii, oczyszczenie, ochronę oraz przepowiednie przyszłości.

Temu wyjątkowemu świętu towarzyszą również liczne spotkania towarzyskie i zabawy. Wiele z nich ma korzenie w dawnych obyczajach i obrzędach. Szczególnie znanymi są puszczane na wodzie wianki oraz rozpalane wielkie ogniska, które symbolizują oczyszczenie, odnowę oraz życiodajną moc. Skoki przez ogień, to również rytuał mający oczyścić i chronić przed złem. W Noc Świętojańską zbiera się zioła, których moc w tym dniu jest największa. Zioła te mają różnorodne właściwości magiczne i uzdrawiające, są stosowane w ziołolecznictwie oraz w rytuałach ezoterycznych.

W tym czasie stosowano także szczególne narzędzia ochrony przed złymi mocami, demonami i wiedźmiami, aby nie wykorzystały magii w złych celach. Decydowano się na rytuały chroniące przed urokiem i zawiścią ludzką. Chroniono swój dobrostan - domy, spichlerze, obory, stodoły czy chlewy - poprzez wtykanie w ich ściany kwiatów czarnego bzu, gałązek bylicy lub sosny. Zażywano również kąpieli, która według wierzeń, służy poprawie stanu zdrowia, dodaniu sił i odwagi, a także ma zapewniać adorację ze strony płci przeciwnej. Tego dnia nasi przodkowie chodzili boso po trawie skropionej rosą oraz oczyszczali swoje domostwa i studnie za złych energii przy pomocy soli i wody święconej. Dziś świętujemy już zgoła inaczej ? decydując się na wykonanie profesjonalnych wróżb, zaklęć czy rytuałów. Pozytywna energia jest bowiem wszędzie dookoła nas ? nie tylko na polanach i w okolicznych lasach ? można z niej skorzystać nie wychodząc z domu :)