widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Pierwsze kroki

Załóż bezpłatne konto, zobacz jakie to proste!

2019-01-08

Wskazówki nauczyciela Zen - jak żyć lepiej i pełniej

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Wskazówki nauczyciela Zen - jak żyć lepiej i pełniej"Początek roku to świetny moment na wprowadzenie wielu zmian w swoim życiu. Mało kto o tym wie, lecz istnieją uniwersalne wskazówki jak lepiej radzić sobie w życiu, jak spełniać marzenia i dążyć do celu. Nie są to również byle jakie rady, ponieważ są to wskazówki podyktowane przez nauczyciela Zen - samego Soyen Shaku. Podczas, gdy buddyzm był raczej zamknięty dla obywateli zachodu, to właśnie On postanowił podzielić się jego nauką z innymi. Pomimo, że było to wiele lat temu, to jego słowa nadal są bardzo aktualne i możemy z nich czerpać naukę. Przy tym są także bardzo proste do stosowania i łatwo wchodzą w nawyk. Być może to właśnie one staną się Twoim noworocznym postanowieniem lub bardziej - drogowskazem?

Po pierwsze zamknij rozdział przeszłości, ale pamiętaj o swojej przyszłości

Rozpamiętywanie i rozdrapywanie przeszłości bardzo rzadko przynosi coś dobrego. Ciągłe powracanie do tego co już było, może być toksyczne zarówno dla Ciebie jak i dla otoczenia. Najczęściej przypominamy sobie złe momenty życia, dalej nimi żyjemy i dalej nas one bolą. Myślimy o dawnych ranach, rozczarowaniach, kłamstwach i zerwaniach. Nie potrafimy wybaczyć i wciąż odkurzamy w głowie dawne karty tej księgi. Nauka Zen mówi o tym, że należy żyć tu i teraz, ale mieć cały czas przed sobą swoją przyszłość. Przeszłości nie zmienimy i musimy się z tym pogodzić. Przyszłość możemy jeszcze ukształtować, ponieważ wciąż mamy na nią wpływ.

Sen

Sen jest niezwykle ważny dla naszego ciała i ducha. Staraj się spać regularnie, o tych samych godzinach i tyle samo godzin. Wprowadzenie takiej dyscypliny pozwoli w pełni korzystać z naszych możliwości intelektualnych i fizycznych. Regularny sen zapewnia optymalne funkcjonowanie naszego ciała. Przyzwyczajamy się do pory spania, świadomie i lepiej przez to wykorzystujemy ten czas. Zadbaj też o otoczenie podczas snu. Jak mówił Soyen należy spać jakby była to nasza ostatnia noc. Postaraj się, żeby pościel była czysta, pomieszczenie przewietrzone, a łóżko wygodne. Dbaj o siebie samego jakbyś był klientem najlepszego hotelu na świecie. Nasz organizm, jak i nasza kondycja psychiczna - lubią powtarzalność. Nie zarywaj więc nocy dla pracy czy drinka w barze, lecz potraktuj swoje ciało jak świątynię. Pogaś wszystkie światła i posprzątaj komnatę, aby rano zalśniła blaskiem.

Budź się świadomie

Budzenie się często wygląda jak... bądźmy szczerzy - nie wygląda wcale. Ustawiamy trzy budziki, później je przestawiamy i męczymy się, aby wygramolić się z łóżka. Bierzemy telefon i czytamy smutne wiadomości, włączamy telewizję lub oglądamy życie innych na portalach społecznościowych. Pijemy w pośpiechu kawę, wybiegamy z domu już zmęczeni - jakbyśmy wcale nie spali. Nie zwracamy uwagi na otoczenie, bo przecież codziennie jest to samo obok nas. I takie budzenie się to wielki błąd. Według nauczyciela Zen każdy poranek powinien wyglądać tak jakby był naszym ostatnim. W końcu nie wiemy co nas czeka i ile takich poranków jeszcze będziemy mieli. Celebrujmy go więc. Dzień zacznijmy od medytacji i uspokojenia naszych myśli. Zapalmy kadzidło, przygotujmy dla siebie pyszną herbatę i śniadanie. Bądźmy świadomi, patrzmy na nasze otoczenie, cieszmy się z domowników i z domownikami. Dodajmy znaczenia każdemu porankowi.

Jedzenie

Jedz zdrowo i wartościowo. Jedzenie jest po to, żebyś mógł żyć. Nie żyj dla jedzenia. Zapewne słyszałeś wielokrotnie, że jesteś tym, co jesz. Jest w tym sporo prawdy. Powinniśmy jeść tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy. Nie przejadać się, nie jeść byle czego i byle jak. W końcu nie jesteśmy śmietniczkami, żeby wrzucać w siebie co popadnie. Puste kalorie i niezdrowe jedzenie może jest smaczne, ale to tylko chwila przyjemności. Szanujmy swoje ciało i dawajmy mu tylko to, co najlepsze. Starajmy się też samodzielnie robić nasze posiłki - w ten sposób będziemy mieć pewność, co sobie dajemy. W sklepach wybierajmy składniki nieprzetworzone i jak najbardziej naturalne. Jedzmy spokojnie i nie wpychajmy niczego na siłę. Jeżeli czujesz się już pełny, to odłóż jedzenie na bok. Następnym razem zrobisz go mniej. Jeżeli masz możliwość, to wybieraj produkty regionalne, najlepiej bezpośrednio od rolników, którzy szanują i kochają Ziemię. W ten sposób pomożesz i sobie i Ziemi.

Słowa

Słowa mają ogromną moc, choć często o tym zapominamy. Raz wypowiedziane nie mogą zostać cofnięte. Pamiętajmy o tym i starajmy się rozsądnie z nich korzystać. Nie mówmy pochopnie tego co nam przyjdzie do głowy. Szanujmy innych i siebie. Nie marnujmy niepotrzebnie energii na negatywne słowa, a więc na plotki, obgadywanie czy kłamstwa. Pamiętajmy, by zawsze być w zgodzie z tym, co mówimy. Mówmy tylko prawdę i dotrzymujmy tego, co powiedzieliśmy. W ten sposób uszanujemy naszych rozmówców, ale i siebie samych. Dobra energia powraca, a szczerość niesie ze sobą energię prawdy dla nas samych.

Bądź sobą i nie udawaj kogokolwiek innego

Zawsze i w każdej chwili bądź sobą samym. Nie udawaj przed innymi kogoś, kim po prostu nie jesteś. Bo po co to robisz? Żeby Cię lubili? Ale co z tego skoro lubią tą osobę, którą udajesz, a nie Ciebie. Często, gdy jesteśmy w gościach lub sami przyjmujemy ich, to się zmieniamy nie do poznania. Pomyśl ile razy nawet podświadomie to zrobiłeś? Inaczej zachowujemy się, gdy jesteśmy sami w domu. I w ten sposób pojawiają się dwie postacie nas samych. Postaraj się otaczać ludźmi, przy których nie musisz i nie chcesz niczego udawać. Takimi, przy których będziesz zachowywać się tak samo jak wtedy, gdy jesteś sam ze sobą. Pozwól innym Ciebie poznać i ocenić czy Ciebie lubią czy może jest im z Tobą nie po drodze. W ten sposób stworzysz krąg prawdziwych znajomych i przyjaciół. Pozostańmy szczerzy w relacjach, które tworzymy.

Przemyśl wszystko przed podjęciem decyzji

Życie daje nam wiele możliwości, z których możemy lub nie musimy korzystać. Niektóre jednak mogą się zdarzyć tylko jeden jedyny raz. Naucz się nie robić niczego pochopnie, ale jednocześnie nie odmawiaj wszystkiego. Przed decyzją przemyśl wszystko dwukrotnie. Zastanów się i podejmij świadome postanowienie. Staraj się trzymać tych decyzji, chyba że rzeczywiście czujesz, że jednak inaczej musisz postąpić (w końcu każdy może zmienić zdanie). Niech jednak zmiana decyzji nie będzie spowodowana tylko strachem i obawami.

Połączenie bohatera z wewnętrznym dzieckiem

Żyj świadomie, mądrze i dawaj życiu całego siebie. Bądź połączeniem bohatera i dziecka. Bohatera, który jest nieustraszony i pewny siebie. Postaci, która nie patrzy na zdanie innych, lecz sama wie, co dla niej jest dobre i właściwe. A także dziecka, które kocha, ufa, wierzy w innych i siebie samego. Staraj się patrzeć na świat tak, jak małe dziecko. Jakbyś dopiero co go zobaczył i chciał poznać. Bądź też świadomy tego, że każda Twoja decyzja i zachowanie ma wpływ na innych ludzi i na Twoje otoczenie.

Jak widzisz zasady te są bardzo proste. Wymagają jedynie drobnych zmian, odrobinę dyscypliny i konsekwencji. Pomagają jednak żyć świadomiej, lepiej i odpowiedzialnej. Stosując je na co dzień zauważysz to, co zwykle omijałeś. Wszystkie drobnostki, które wydają się codziennością w końcu nabiorą znaczenia.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji