widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2020-02-19

Już dziś zadbaj o siebie, aby wzbogacić swoje życie o dobrą energię!Jak byliśmy dziećmi, to dorośli dbali o nas i niemal nieustannie mieli nas na oku. Pilnowali posiłków, zajęć w szkole, wysypiania się i odpoczywania. Mama otulała szalikiem i tuliła jak był gorszy dzień. Jak dorośliśmy, to musieliśmy się nauczyć dbać o siebie, opiekować się samym sobą.

O ile niekiedy jest łatwo zadbać o siebie samego, tak czasem zdarzają się gorsze chwile. W końcu musimy zadbać o tak dużo - ciało, umysł i duchowość. Jak chociaż jedna z tych części jest zaniedbana, to pojawiają się ciężkie dni, tygodnie, a nawet miesiące. Jednak za chwilę będzie wiosna, czyli czas kiedy na każdym kroku usłyszymy słowa "muszę o siebie zadbać" lub "muszę coś zmienić". Zastanówmy się więc już teraz nad tymi właśnie słowami. Dlaczego tylko co jakiś czas się je słyszy - kiedy nadchodzi nowy rok, wiosna, wakacje - a nie cały czas? Często te słowa wiążą się z tym, czego nauczyły nas gazety i telewizja - pomalowanie się, kupienie nowych ubrań, zrobienie maseczki na twarz. Tu chodzi jednak o coś więcej, o zadbanie o każdy aspekt, czyli zarówno ciało, umysł jak i ducha. Jak więc prawidłowo i tak na prawdę zadbać o siebie?

Nie ma jednej gotowej recepty na samoopiekę. Ilu jest ludzi, tyle też sposobów, aby się sobą zaopiekować. Dużo zależy od tego na jakim etapie zaczynasz. Czy jest wszystko w porządku i tylko chcesz profilaktycznie poprawić jakiś aspekt życia czy coś jest nie tak i musisz zmienić swoje życie, aby wrócić na właściwe tory. Dodatkowo dla każdego z nas, w zależności od sposobu życia i preferencji, inne rzeczy będą dobrze działać czy sprawiać przyjemność. Musisz więc popróbować kilka rodzajów dbania o siebie, aby znaleźć ten najlepiej dopasowany do siebie samego. Każdy z nas jest inni, dlatego będziemy tu skupiać się na bardzo indywidualnym podejściu do sprawy.

Dbanie o siebie jest bardzo ważnym elementem życia, które czasem jest błędnie postrzegane jako coś niepotrzebnego czy egoistycznego. Wielu z nas zostało nauczonych, że najpierw powinno się myśleć o innych, a dopiero potem o sobie samym. Jak dostrzec to, że stawiamy innych ponad siebie? W bardzo prostych czynnościach. Pewna kobieta zauważyła, że została nauczona przez swoją mamę, żeby zawsze dawać swoim dzieciom wszystko co najlepsze. Gdy już dorosła i założyła swoją własną rodzinę, to powtarzała wcześniej wyuczone schematy. Przykładowo, robiąc śniadanie spaliła kilka tostów. Wszystkie udane tosty dała dzieciom, natomiast te spalone zjadła sama. To nie dotyczyło jednak jedynie dzieci. Najładniejsze ręczniki i pościele szykowała dla gości, najsmaczniejsze kawałki z obiadu przypadały mężowi, a pies zajmował najwygodniejsze miejsce na kanapie. Małe rzeczy, a jednak robiła tak też w innych aspektach życia - przekładając potrzeby innych nad swoje. Dopiero po dłuższym czasie zauważyła, że nie o to chodzi w życiu. Nie czuła się komfortowo, czegoś Jej brakowało. Może być przecież kochającą żoną, matką i gospodynią, kiedy dba również o siebie. Dojrzała do tego, że ma prawo, a wręcz obowiązek dbać także o siebie samą i dawać sobie to, co najlepsze. Tylko w ten sposób nauczy swoje własne córki, że są ważne i że mają prawo dbać o siebie. Tylko w ten sposób sama będzie szczęśliwa i spokojna. Dbając o siebie poczujesz się lepiej, zdrowiej i szczęśliwiej. Czy nie o to właśnie chodzi?

Jak więc zaopiekować się sobą samym? Zacznij od przeglądu swojego życia. Zastanów się na jakim jesteś właśnie etapie. W jakiej kondycji jest Twoje ciało, duchowość i umysł. Z pełną szczerością przed sobą oceń wszystko. Dopiero wówczas możesz coś z tym zrobić. Oczywiście nie patrz na swoje życie ze złością do siebie samego. Właśnie chcesz coś zrobić, aby czuć się dobrze. Nie można więc zaczynać od gniewu i pretensji. Następnie zastanów się co Tobie może w tym momencie pomóc. Co zrobić, aby się poczuć lepiej. Jaką radę dałaby mama takiej osobie jak Ty? Spójrz na swoje życie z boku. Zastanów się jak można Tobie pomóc i na czym powinnaś skupić się w pierwszej kolejności. Może Twoje włosy i cera od dawna są w nieładzie, może masz jakąś dolegliwość, której nie zdążyłaś jeszcze skonsultować z lekarzem, może pragniesz więcej czasu dla siebie? Pomyśl o wszystkim, nawet o tym, co wydaje się być jeszcze "nieważne"...

Pomimo tego, że nie ma gotowej recepty na dbanie o siebie, to można spróbować kilku przykładowych sposobów racjonalnej samoopieki. Po pierwsze, wysypiaj się. Nie ma tu ściśle określonej ilości snu jaka jest Ci potrzebna. Dopasuj więc to do siebie. Spróbuj spać trochę dłużej lub krócej niż zwykle i zobacz jak zmieni się Twoje samopoczucie. Zadbaj także o jakość snu - przewietrz pomieszczenie przed snem, miej czystą pościel, wyłącz telefon na godzinę przed snem, aby Cię nie rozpraszał. Po drugie zadbaj o to, co jesz i pijesz. Jeżeli uwielbiasz szybkie, tłuste i niezdrowe dania, to stopniowo postaraj się je zamienić na coś wartościowego i zdrowego. Poszukaj smaków, które Ci się spodobają. Jako kolejny sposób dbania o siebie jest ruch. Aktywność fizyczna bardzo szybko poprawia samopoczucie, dotlenia umysł i pozwala jaśniej patrzeć na świat. Dodatkowo, dzięki aktywności możesz poprawić wygląd ciała - czyli bardziej siebie akceptować i lepiej się czuć. Jeżeli ćwiczenia na siłowni i pot Cię nie przekonuje, to zacznij od spacerów, przebywaj na łonie natury, chodź po parkach, lasach. Nie lubisz chodzić samotnie - zabierz partnera, przyjaciółkę, psa lub ulubioną książkę, którą przeczytasz w parku.

Nie zapomnij także o umyśle. Staraj się rozwijać i uczyć. Czytaj dużo książek, rozmawiaj z ludźmi i stale poszerzaj swoją wiedzę. Poczuj się jak małe dziecko, które dopiero wszystko odkrywa. Spójrz na nowo na różne przedmioty. Spróbuj także pobudzić swoją kreatywność. Może namalujesz obraz? Albo ze starych skrawków materiałów zrobisz jakąś wyszywankę? Znajdź także rzeczy, które właśnie Ciebie relaksują. Może to być właśnie książka albo ciepła herbata pod kocem. Zastanów się, co jest dla Ciebie przyjemne? Może to być pachnąca kąpiel, maseczka na twarz czy słuchanie ulubionej muzyki. Możesz zrobić listę ulubionych czynności i sięgać po nią w gorszej chwili.

Ważna jest także sfera duchowa. Niestety jest ona często pomijana, a właśnie warto zacząć dbanie o siebie od samego wnętrza. Określ jasno swoje dążenia życiowe. Zastanów się na sobą i swoimi wyborami. Zaakceptuj siebie i swoje życie. Jeżeli będziesz chcieć coś zmienić, to nic nie stoi na przeszkodzie, ale powinien to być rozwój, a nie nienawidzenie swojego życia. Myśl pozytywnie, a wówczas przyciągniesz do siebie pozytywne sytuacje. Naucz się medytować i znajdować chwilę na wyciszenie, aby przebywać tylko ze sobą i swoimi myślami. Zacznij od małych kroków.

Dbanie o siebie nie kończy się na nowej bluzce czy butach. Jest to ciągłe i uważne sprawdzanie, czego my sami potrzebujemy. Naucz się myśleć o sobie i spełniać swoje własne potrzeby. Jesteś ważną osobą, najważniejszą! Nawet mała zmiana, pozornie niezauważalna, może dać duże rezultaty. Nie czekaj więc, tylko dbaj o siebie od teraz. Nie od jutra, tylko zacznij w tej chwili i nigdy nie przestawaj.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji