widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2021-01-29

Złość, gniew i strach - czy można zerwać z negatywnym myśleniem i emocjami?Czym byłoby nasze życie bez przeżyć? Wyobraź sobie piękne bezchmurne niebo, które budzi uśmiech na Twojej twarzy. Pomyśl również o gwałtownej burzy, która budzi dreszcz. Emocje są bardzo ważne w naszym życiu. Poruszają nas. Pojawiają się nagle i pobudzają. Niekiedy bywają delikatne, a innym razem aż nazbyt intensywne. Czasami dają nam takiego przysłowiowego kopa do działania. Napędzają nas. Te pozytywne dodają nam chęci życia i radości. Pomagają szybko zdecydować o naszym kolejnym kroku. Mówi się, że miłość nas uskrzydla, a strach paraliżuje. Kryje się w tym prawda - nasze emocje mają wpływ na nasz sposób patrzenia na świat, na nasze myśli i zachowanie. Jednak nie zawsze działanie naszych emocji jest dla nas pozytywnym zjawiskiem.

W codziennym życiu powinniśmy działać nie tylko kierując się emocjami, ale także rozsądkiem, inteligencją czy intuicją. Postępowanie związane wyłącznie z naszymi odczuciami może spowodować, że staniemy się niewolnikami własnych emocji. Stanie się tak, iż to właśnie te krótkie epizody uczuć zadecydują za nas o wszystkim. Będą one wpływać na nasze postrzeganie wszystkiego dookoła. Jeżeli będą to uczucia przesycone pozytywną energią - miłością, szczęściem i bezpieczeństwem, to ,,pół biedy". Szukamy w życiu wartości pozytywnych i taka energia jest dla nas właściwa - przyciąga dobro do naszego życia. Choć również w tej sytuacji ktoś może jednak wykorzystać nasz brak ostrożności, empatię czy naiwność. Sytuacja może jednak wyglądać gorzej, jeśli nasze emocje są negatywne. Te dodatkowo mogą nas narazić na stany depresyjne, nerwicowe i lękowe, a także niekorzystnie wpłynąć na nasz stan fizyczny oraz kontakty z innymi ludźmi.

Często zdarza się nam działać jedynie na podstawie "chwili" i są tego jasne strony. Wyobraź sobie, że masz świetny dzień. Wszystko idzie tak jak powinno. Postanawiasz kupić zdrapkę, los na loterii lub zagrać w kasynie - wygrywasz sporą sumę pieniędzy. Emocje działają i wznosisz się na fali pozytywnych odczuć. Czujesz w sobie siłę i masz wrażenie, że teraz wszystko już się uda. Decydujesz więc, aby końcu wyjechać na wakacje, które od wielu lat były odkładane. Nie analizowałeś tej sytuacji, nie myślałeś o tym, lecz poddałeś się tej pozytywnej chwili. To właśnie Twoje uczucia popchnęły Cię do działania. Jest to pozytywny aspekt działania emocjonalnego. Jednak jeżeli pozwolisz emocjom kierować całym Twoim życiem, to istnieje również możliwość, iż te negatywne też zaczną działać. Jak to się dzieje? Masz zły dzień, paskudny tydzień czy może bardzo trudny dla Ciebie miesiąc. Wiadomo, że emocje nie są tu najlepsze. Rozmawiasz z kimś Tobie bliskim - może z partnerem lub mamą - i w końcu nie wytrzymujesz. Coś wyprowadziło Cię z równowagi, dałeś się ponieść chwili gniewu, obaw lub niecierpliwości. W takiej chwili emocje przez Ciebie przemawiają i wypowiadasz słowa, których nie da się już cofnąć lub zapomnieć. Powiedziałeś coś złego, niemiłego, obraźliwego. Żałujesz. To nie Ty mówiłeś, a emocje. Za pewne wiesz o czym mówimy - może już to przeżyłeś. Można jednak, a nawet trzeba, przeciwdziałać takim sytuacjom.

Jeżeli chcesz decydować zgodnie ze swoimi emocjami, a nie tylko unosić się na ich fali, to wpierw należy je bardzo dobrze poznać. Trzeba umieć je dostrzegać i nazwać, aby móc również je kontrolować. Bezwładne poddawanie się chwilom dobrym i złym nie jest najlepszym rozwiązaniem. Uczucia wciąć powinny być częścią podejmowania decyzji, lecz nie ich głównym aspektem. Nie jesteśmy tu jednak bezbronni - istnieją narzędzia, które mogą nam pomóc. Dziś przytoczymy proste ćwiczenia, które sprawią, że nie będziemy już niewolnikami naszych emocji. Jak zacząć, aby uporządkować tę kwestię?

Po pierwsze, zatrzymaj się i bądź ze sobą szczery. Postaraj się jasno i obiektywnie - na ile to tylko możliwe - popatrzeć na swoje zachowanie. Czy w Twoim przypadku emocje biorą górę? Kiedy ostatnio kierowałeś się nimi? Nie szukaj wymówek, tylko szczerze odpowiedz na pytanie. Nawet jak odpowiedź nie jest dla Ciebie najlepsza - poszukuj prawdy o sobie. Jeżeli masz problem z przeanalizowaniem swoich działań i decyzji - poproś o pomoc zaufaną osobę. Porozmawiaj z partnerem, przyjaciółką lub inną osobą, która pomoże Tobie dotrzeć uczucia, które kierowały Twoim postępowaniem.

Po drugie, naucz się "wciskać pauzę" w momencie, kiedy czujesz napływ silnych emocji. Zdenerwowałeś się, podekscytowałeś lub przestraszyłeś? Nie działaj pochopnie. Zatrzymaj się na chwilę. Oddychaj, licz oddechy, daj sobie czas. Przypomnij sobie to, o czym mówiliśmy wcześniej - nie zawsze decydowanie pod wpływem emocji jest dla nas najlepsze. Niekiedy nawet przy najbardziej pozytywnych uczuciach - dokonujemy czasem nieprzemyślanych, pochopnych wyborów. W trudnej sytuacji znajdź więc w sobie "przycisk pauzy". Poczekaj, aż te największe emocje ustąpią i nie będziesz jedynie pod ich wpływem. Zaczekaj, aż będziesz w stanie racjonalniej myśleć. W jaki sposób możesz tego dokonać? Poprzez danie sobie trochę czasu. Policz do dziesięciu lub trzydziestu w zależności od swoich potrzeb. Weź kilka głębokich oddechów. Zaśpiewaj w głowie piosenkę. Zrób coś co "kupi" Ci trochę czasu tak, żeby Twoja część racjonalna mogła dość do głosu. Oczywiście możesz teraz pomyśleć, że nie zawsze możesz nagle się zatrzymać, bo inni będą wtedy dziwnie na Ciebie patrzeć - chociażby w pracy czy na rodzinnym obiedzie. W takiej sytuacji trudno będzie Tobie spokojnie łapać oddech i wyciszać myśli. W takiej sytuacji spróbuj więc wymyślić jakieś wyjście awaryjne - wyjdź do łazienki, pójdź po kawę lub sprawdź czy ktoś przypadkiem nie puka do drzwi. Bądź kreatywny i najlepiej już dziś przygotuj sobie możliwy scenariusz dla Twoich własnych wyjść awaryjnych. Kiedy będziesz przygotowany - będzie Tobie łatwiej znaleźć dla siebie czas, aby odzyskać kontrolę.

Zobacz w jakich sytuacjach emocje biorą nad Tobą górę. Dostrzeż w jakich sytuacjach naprawdę wybuchasz. Pomyśl o swoich emocjach jak o czterostopniowej skali. Nazwijmy to zasadą czterech baloników. Pierwszy balonik oznacza, że emocje są idealne i wszystko jest cudowne - na nosie mamy różowe okulary i jesteś oazą spokoju. Drugi oznacza taki zwykły prosty dzień - czujesz się naturalnie. Trzeci balonik zaczyna alarmować, że coś się zaczyna dziać. Czwarty balonik, to emocje, które jednak biorą górę i w każdej chwili nasz balonik może wybuchnąć. Zobacz kiedy jesteś w fazie trzeciego i czwartego balonika. Co jest tego przyczyną? W jakich sytuacjach to się dzieje i kto jest wokół. Czy są to sytuacje z domu czy z pracy? Przygotuj sobie kartkę i długopis - zapisz swoje spostrzeżenia. Możesz regularnie prowadzić dziennik, co pomoże Tobie przypomnieć sobie poszczególne sytuacje. Dzięki tej praktyce nauczysz się omijać te sytuacje lub reagować w nich dużo spokojniej.

Kiedy już nauczysz się dostrzegać i oceniać sytuacje, kiedy Twoje uczucia biorą górę - będziesz w stanie przestać działać automatycznie. Zyskasz cenny czas i umiejętności, aby przemyśleć swoje zachowanie i emocje. Nie będziesz działać bezwiednie i przestaniesz już być niewolnikiem swoich odczuć. Możesz spróbować ciekawego zadania. Kiedy pojawi się taka zbyt emocjonalna sytuacja, to - w myśl poprzedniego punktu - zapisz na kartce swoje myśli. Kiedy wszystko już minie, a emocje opadną, to weź kartkę i przeczytaj to, co zapisałeś. Następnie obok opisu sytuacji i Twoich uczuć - na spokojnie - napisz inne, koniecznie pozytywne, myśli, które mogłyby zastąpić te negatywne odczucia. Pomyśl o tej samej sytuacji, ale z nowymi emocjami. Pomyśl jak chciałbyś się czuć, kiedy mierzysz się z daną sytuacją. Może zamiast gniewu wolałbyś odczuć spokój? Notuj swoje myśli oraz odczucia. Zobaczysz jak powoli będziesz reagować na różne sytuacje coraz lepiej i spokojniej.

Dbaj o siebie. Traktuj siebie dobrze. Ćwicz, zdrowo się odżywiaj i unikaj używek. Wysypiaj się i dbaj o higienę emocjonalną. Kiedy będziesz mieć dobry nastrój, to łatwiej i przyjemniej będzie Ci działać, a dodatkowo negatywne emocje nie będą brać góry. Jeżeli od dłuższego czasu czujesz zmęczenie lub stres, to postaraj się na chwilę zwolnić. Zrób sobie małą przerwę od obowiązków i spotkań. Naładuj akumulatory. Zadbaj o odpoczynek, aby odzyskać siłę i motywację.

Nie pozbywaj się swoich emocji. Nie obiecuj sobie, że będziesz jak zimna i niewzruszona skała. Nasze uczucia są dla nas naturalne i bardzo ważne. Naucz się jedynie tego, aby je kontrolować, żeby nie przejęły nad Tobą i Twoim życiem kontroli. Pozwól sobie na podejmowanie decyzji racjonalnych, z dozą emocji i intuicji. Kieruj się wiedzą jaką zdobyłeś. Ćwicz, medytuj, zapisuj i analizuj. Pozwól płynąć sile z wewnątrz. Poznaj siebie i swoje emocje, a staną się one Twoimi przyjaciółmi!


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji