widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2021-03-09

Naturalne korzyści płynące ze snu - sprawdź czy właściwie przesypiasz noceCzy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym jest dla Ciebie sen? Czy jest to dla Ciebie przyjemna chwila czy może przykra konieczność, która kradnie Tobie cenny czas? Czy jest to coś, do czego zmusza Cię organizm, chociaż w tym czasie mogłeś dokończyć prezentację, posprzątać mieszkanie lub pobuszować w Internecie? Jeżeli nigdy tego tak nie postrzegałeś, to dobra wiadomość. Sen często jest jednak niedoceniany i źle traktowany. Niektórzy z nas śpią niestety byle jak, byle gdzie i kładą się do łóżka o różnych porach. Na ogół nie skupiamy się na tej czynności, nie przywiązujemy do tego większej wagi. Sen po prostu jest i niejednokrotnie staramy się z nim walczyć, jak z wrogiem. Prawda jest jedna taka, że każdy z nas przesypia około 8 godzin dziennie - niektórzy mniej, a inni więcej. Patrząc szerzej - okazuje się, że jedną trzecią naszego życia przebywamy w sennych krainach. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej czynności oraz pomyśleć o tym czy sen powinien być dla nas ważny. Artykuł jest dla wszystkich, którzy pragną potraktować sen jako naturalne lekarstwo dla ciała i duszy. Dla wszystkich "wrogów snu" - postaramy się trochę odczarować ich myślenie :)

Dawniej sen był dla nas bardziej naturalny. Nie było sztucznego światła i tylu ekranów, które przyciągają wzrok i zabierają coraz więcej czasu. Spało się tak jak natura nam przykazała - kiedy robiło się ciemno - szliśmy spać, a gdy się rozjaśniało - budziliśmy się, aby pracować. Jak wygląda to teraz? Doskonale wiesz, że często pracujemy w trybie różnych zmian - nawet na zmianach nocnych, więc spanie w tym samym czasie stało się niewykonalne. Często wstajemy zanim pojawi się słońce na niebie, ponieważ musimy już pędzić na autobus. Kładziemy się późno spać, ponieważ mamy dużo obowiązków, a prezentacja do pracy sama się niestety nie zrobi. Tak więc w temacie snu wiele się pozmieniało i trzeba spojrzeć na to inaczej. Wiedza i doświadczenia naszych przodków - tym razem nam nie pomogą. To jednak nic złego, bo nasza "nowoczesność", oprócz swoich wad, ma również w zanadrzu pewne "plusy" w kwestii naszego snu.

Na wstępie, zastanów się jak śpisz. Przeanalizuj kilka ostatnich dni. Czy kładłeś się spać o podobnej porze? Czy miałeś problem z zaśnięciem? Czy rano budziłeś się wyspany? Czy coś zakłóciło Twój odpoczynek? Jeżeli coś było "nie tak" to, co było tego przyczyną? Taki mały rachunek sumienia pozwoli nam dostrzec i wyłapać różne powody, dla których sen nie działa tak jak powinien. Czasami złe czynniki są dla nas nie do "naprawienia", ponieważ nie zmusimy przecież noworodka do spania przez całą noc, ale wiele innych rzeczy jesteśmy w stanie wziąć pod kontrolę. Jednak o tym za chwilę. Zobaczmy najpierw dlaczego wysypianie się jest tak ważne.

Brak snu czy zły jakościowo sen powodują przede wszystkim to, że jesteśmy zmęczeni. To jest podstawowa wiedza, którą wszyscy znamy. Jednak to nie wszystko. Złe spanie powoduje również zaburzenia w odżywianiu. Nasz apetyt jest "zakłócony" - nadmiernie stłamszony lub pobudzony. Jemy złe rzeczy, za mało, za dużo lub za szybko. Idąc dalej - zaburzenia odżywiania powodują problemy z wagą. Staje się ona zbyt niska lub wręcz przeciwnie - stopniowo zmierzamy do nadwagi, a nawet otyłości. Jeżeli więcej jemy i zauważamy dodatkowe kilogramy - myślimy o większej aktywności fizycznej. Poćwiczymy i schudniemy... Jak jednak ćwiczyć, kiedy jesteśmy niewyspani i tak bardzo zmęczeni? Człowiek, który źle śpi - jest nerwowy. O wiele szybciej staje się nieprzyjemny, nieuprzejmy lub agresywny. Prowadzi to natomiast do zaburzonych relacji międzyludzkich. Niewysypianie się często jest także przyczyną sięgania po różnego rodzaju używki. Kawa przestaje wystarczać. To wszystko, o czym wspominamy - może także zwiększać ryzyko wielu chorób w tym chorób serca, udarów czy depresji. Jak widzimy - ciąg przyczynowo-skutkowy wydaje się tu bardzo wyraźny. Nie czas jednak na to, aby się bać, ale najwyższy czas, aby zadbać o siebie i swój sen.

Spójrzmy teraz na wszystko z drugiej i zdecydowanie przyjemniejszej strony - zwróćmy uwagę na pozytywne aspekty płynące z dobrego snu. Wstajemy rano wyspani i jesteśmy bardziej szczęśliwymi i energicznymi ludźmi. Mniej spraw nas denerwuje i zdecydowanie łatwiej możemy się skupić na zadaniach dnia codziennego. Mamy siłę, aby zrobić i zjeść smaczne śniadanie, a uśmiech sam maluje się na twarzy. Zauważamy, że mamy więcej energii i nie tylko możemy, ale też również chcemy w tym dniu zrobić więcej. Zwiększa się nasza produktywność, skupienie oraz kreatywność. Przyspieszają procesy myślowe, a ciało jest pełne sił do działania. Powyżej mówiliśmy o tym, iż często zarywamy noce, aby skończyć prezentację czy czegoś się nauczyć. Jak teraz możemy zauważyć - w rzeczywistości lepszą decyzją będzie jednak pójście wcześniej spać oraz działanie dnia kolejnego. Nie tylko mamy szansę zrobić to szybciej niż wieczorem, lecz również i lepiej. Kiedy dbamy o zdrowy i regularny sen - zwiększają się nasze możliwości fizyczne i funkcje motoryczne. Zwiększa się także odporność na choroby oraz stres. Na pewno znasz takie swobodne powiedzenie: "prześpij się z tym problemem". To nie jest jedynie frazes. Sen pozwala nam prawidłowo przetworzyć emocje i zdarzenia, których doświadczyliśmy. Dzięki tej chwili odpoczynku nasze myślenie staje się bardziej obiektywne, a umysł bystry. Pomyśl o komputerze, który chodziłby bez przerwy lub telefonie, który nigdy nie ładuje swojej baterii prawidłowo - wiesz, że prędzej czy później coś się zepsuje w takim urządzeniu. Analogicznie pomyśl w ten sposób również o swoim organizmie i psychice.

Wróćmy więc na chwilę do Twojego rachunku sumienia. Teraz znając już korzyści oraz negatywy płynące z nie wysypiania się, może chętniej spojrzysz na swój sen. Zastanów się więc przez chwilę czy Twój sen jest prawidłowy. Jeżeli tak, to bardzo dobrze i nie masz się czym martwić! Jeżeli masz jednak jakieś uwagi, to czas najwyższy coś z tym zrobić. Jeżeli codziennie budzisz się niewyspany, to zdecydowanie coś jest nie tak. Co więc możesz poprawić? Oczywiście dużo zależy od Twojego konkretnego przypadku. Możesz jednak skorzystać z małej "ściągi".

Zacznij od długości snu. Dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin, aby się wyspać i zregenerować siły. Zbyt krótki, ale także zbyt długi sen, może powodować uczucie niewyspania. W tym miejscu rada jest prosta. Jeżeli śpisz zbyt długo, to postaraj się budzić trochę wcześniej. Jeżeli śpisz krócej, to powoli zwiększaj ilość snu. Na początku połóż się o pół godziny wcześniej niż zazwyczaj. Jeżeli to nie pomoże, to dodaj kolejne pół i tak dalej. Możesz również przesuwać godzinę rannego wstawania, ale bardziej efektywnie będzie jak będziesz wcześniej się kłaść spać. Dzięki takiemu zabiegowi, organizm będzie miał chwilę, żeby w razie potrzeby obudzić się jednak wcześniej. Przyjrzyj się również swojej sypialni. Regularnie ją wietrz, jeśli powietrze na zewnątrz jest wolne od smogu. Nie śpij również w zbyt zimnym lub zbyt ciepłym pomieszczeniu. Optymalna temperatura do spania mieści się w zakresie 16 - 19 stopni. Ciekawostką natomiast jest fakt, iż w chłodniejszym pomieszczeniu nasze ciało zużywa więcej energii do ogrzania się i spalane są dodatkowe kalorie. Jak widzimy - śpimy i chudniemy jednocześnie. Ważna również jest higiena naszego snu. Często odkurzaj, ścieraj kurz z szafek i regularnie zmieniaj pościel. Zachowaj czystość. Sprawdź na jakim śpisz materacu i jaką masz pościel. Może już czas zrobić zakupy? Możesz dodać do sypialni również kilka kwiatów filtrujących powietrze lub filtr elektryczny. Zadbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza - zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zrób też "detoks" od cyfrowych ekranów. Na przynajmniej pół godziny przed snem - odłóż telefon i wyłącz telewizor. Nie oglądaj seriali na tablecie i nie zasypiaj przy włączonym ekranie. Zamiast tego poczytaj książkę, pomedytuj i odpręż się.

Jako, że czynników wpływających na sen jest bardzo wiele - mamy duże pole do działania. Śmiało możesz zrobić notes, w którym będziesz notować różne zmiany. Możesz sprawdzić na przykład jak się wysypiasz, jeżeli w ciągu dnia ćwiczysz lub spędzasz czas na dworze, a jak w sytuacji, gdy w ciągu dnia wypijesz kieliszek wina. Będzie to dla Ciebie taki Twój własny przewodnik, do którego zawsze będziesz mógł sięgnąć i porównać ze sobą poszczególne dni. Jeżeli wolisz nowoczesne technologie, to możesz zainwestować w zegarek lub bransoletkę, które będą monitorować jakość snu i pokażą Ci co jest "nie tak" - dostrzeżesz na przykład, że za często się budzisz lub chodzisz spać w różnych porach. Będziesz mógł zobaczyć wykresy Twoich wszystkich snów - zobaczysz ile ich było i jak długo trwały. A teraz, kiedy wiemy już tak wiele, nie zostaje nic innego jak powiedzieć nam wszystkim "dobrej nocy" :)


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji