widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Pierwsze kroki

Załóż bezpłatne konto, zobacz jakie to proste!

2018-12-14

Sprawdź czy jesteś dojrzały czy jedynie dorosły

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Sprawdź czy jesteś dojrzały czy jedynie dorosły"Dojrzałość. Co tak naprawdę ją definiuje? Czy wystarczy osiągnąć określony wiek, który wskaże, że teraz, dokładnie w tym momencie - jak za sprawą magicznej różdżki - staliśmy się świadomi siebie samych? Czy dwie zupełnie różne osoby, wychowane całkowicie inaczej, w tym samym momencie przeobrażą się w dorosłego człowieka? Weźmy pod lupę dwie osoby urodzone w tym samym czasie. Przy czym pierwsza osoba nie jest rozpieszczana przez życie. Musi pomagać rodzicom, przeżywa rodzinne problemy, łączy naukę i pracę, aby jak najszybciej się usamodzielnić. Druga osoba urodziła się w bogatym domu, jest najważniejszym członkiem rodziny, nie przejmuje się niczym i nie musi nikomu pomagać. Jedyne na czym musi się skupić to ona sama i jej własne przyjemności. Obydwoje w tym samym momencie mają urodziny, są już pełnoletni i oficjalnie dorośli. Wyobraźmy sobie teraz, że te dwie osoby muszą nagle całkowicie wziąć odpowiedzialność za siebie i za innych. Który według Ciebie jest dojrzalszy, ma więcej doświadczeń i cech dorosłego człowieka? No właśnie, sam wiek nie pokazuje wszystkiego. To cały szereg tego co i jak przeżyliśmy, cechy które zdobyliśmy pomagają nam dorosnąć. Dojrzałość to ciągły rozwój wewnętrzny i życiowy. Nie wiek, nie same doświadczenia, nie bagaż jaki posiadamy, lecz właśnie cechy jakie się w nas rozwinęły - świadczą o prawdziwej dojrzałości.

Nie można jasno i w wyczerpujący sposób opisać wszystkie cechy jakie powinien posiadać dorosły, dojrzały człowiek. Każdy z nas jest inny i być może nie wszystkie cechy będą aż tak dobrze widoczne. Można jedynie określić kilka przykładowych wyróżników, które wspólnie składają się na ogólny obraz takiej osoby.

Rodzice
Dorosły człowiek nie może być uzależniony od rodziców, ale także nie powinien się od nich całkowicie odciąć (oczywiście tu również są wyjątki wynikające np. ze zbyt toksycznych relacji, cierpień czy przemocy). Relacja z osobami, które dały nam życie powinna być czysta i przejrzysta. Powinno się pamiętać o nich, szanować ich zdanie i jednocześnie rozumieć, że też są ludźmi i mają swoje potrzeby. Relacje powinny być wręcz partnerskie - polegające na wspólnym wsparciu.

Pogodzenie z przeszłością
Dojrzałość polega również na pogodzeniu się ze swoją przeszłością. Nie ważne jaka ona była i co się wydarzyło. Dopiero w momencie, gdy przestaniemy rozdrapywać rany i ciągle wracać do traumatycznych przeżyć, będziemy w stanie patrzeć w przyszłość. Nie chodzi tu o całkowite odcięcie się czy zapomnienie o przeszłości. Chodzi bardziej o przepracowanie jej, zrozumienie, wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Każdy z nas popełnił w życiu jakiś błąd, lecz jedynie dojrzali ludzie potrafią wyciągnąć wnioski i ruszyć dalej.

Wybaczenie
Kolejną cechą bardzo zbliżoną do wcześniejszej jest wybaczenie. Jest to zamknięcie starych spraw i pozwolenie na pozbycie się tego balastu, który na nas ciąży. Nie można żyć z wieczną urazą. Żal i smutek powoduje, że przyciągamy do siebie same negatywne emocje. Wybaczenie - nawet wrogom -pozwala wejść w normalne, zdrowe i pozytywne relacje.

Akceptacja
Akceptacja polega na zrozumieniu, że nie jesteśmy idealni. Nikt nie jest. Mamy swoje wady i zalety. Skupiając się tylko na tym co złe, niszczymy się powoli od środka. Lepiej wykorzystywać swoje zalety i rozwijać się dalej. Jest to zrozumienie swojego ciała i swojej duszy. Zrozumienie na czym nam zależy i czego tak naprawdę chcemy od życia.

Świadome relacje
Dorosłość polega także na samoświadomości i świadomym wchodzeniu w relacje. Nie pozwalamy na to, żeby to inni nas wybierali i nie tkwimy w toksycznych relacjach. Wiemy, że jesteśmy samowystarczalni i nie potrzebujemy nikogo innego. Nie szukamy także nikogo na siłę. Wybieramy osoby, z którymi chcemy spędzać czas. Mamy wybór i decydujemy. Wchodząc w kolejne relacje i szukając na siłę partnerów, tylko ze strachu przed samotnością, robimy krzywdę sobie samemu..

Odpowiedzialność
Kolejną cechą jest bycie odpowiedzialnym. Jest to odpowiedzialność za siebie samego, ale także za innych - za nasze otoczenie. Świadomie podejmujemy decyzje, jesteśmy konsekwentni i nie zrzucamy winy na innych. Wiemy, że życie zależy tylko i wyłącznie od nas, przez co nie pozwalamy w nie ingerować innym. Wiemy, że związki wiążą się z dbaniem także o inne osoby. Nie uciekamy przed odpowiedzialnością, tylko się z nią mierzymy. Dbamy o uczucia partnerów, świadomie adoptujemy zwierzęta i wychowujemy dzieci.

Elastyczność
Inną cechą związaną z dorosłością jest bycie elastycznym. Polega to na tym, że możemy mieć zaplanowane swoje życie i to jak ma ono wyglądać, ale w wypadku jak coś nie wyjdzie, to się nie poddajemy. Szukamy innych rozwiązań, pozwalamy sobie zmienić trochę swój plan. Rozumiemy, że z wiekiem zmienia się nam patrzenie na życie i to także może spowodować, że wcześniejszy cel życiowy nie jest już tak ważny jak kiedyś. Życie jest nieprzewidywalne, nawet jak zaplanujesz piękną podróż, to może się okazać że nie pojedziesz, bo akurat złapie cię przeziębienie. Grunt to się nie poddawać tylko pogodzić się z tym i zmienić plany.

Bycie dorosłym to nie tylko kawałek plastiku w portfelu i możliwość samodzielnego kupowania alkoholu. To odpowiedzialność, samodzielność, świadome decydowanie o swoim życiu oraz o życiu innych. Nie przejmuj się, jeżeli pomimo wieku nie jesteś jeszcze w pełni dojrzały. Każdy z nas dojrzewa w swój własny sposób. Nie patrz na innych, to nie wyścig, nie ma wygranych. Dorosłość to ciągły rozwój i odpowiedzialność. Twoje życie jest w Twoich rękach i nie boisz się tego wcale.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji