widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2019-04-16

Motanki - słowiańskie laleczki od zadań specjalnych

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Motanki - słowiańskie laleczki od zadań specjalnych"Tradycja słowiańska była i jest obfita w przeróżne obrzędy, przesądy, zaklęcia, talizmany czy też amulety. Jednym z takich amuletów są motanki. Są to małe laleczki wypełnione grochem, ziarnami lub ziołami i składnikiem najcenniejszym... miłością. Te niepozorne małe dzieła sztuki nie tylko pięknie wyglądają, ale także mają swoje konkretne zadania do spełnienia. Niektóre z nich chronią domowników, inne tworzą więź między matką i dzieckiem, a jeszcze inne spełniają marzenia. Wszystko zależy od intencji z jaką zostały zrobione oraz od rodzaju laleczki. Amulety te zawsze były robione przede wszystkim przez kobiety i dzieci. Jest to piękny wyraz kobiecej energii i siły.

Motanki są materiałowymi laleczkami. Wykonywane są zawsze za pomocą rąk. Do ich zrobienia nie można używać ostrych przedmiotów, a więc nie można skorzystać z igieł, noża czy chociażby nożyczek. Wszystkie materiały do wykonania motanki powinny być naturalne i "związane" z osobą, która tą motankę wykonuje. Co to oznacza? Tak naprawdę możesz tu wykorzystać stare ściereczki, prześcieradła, bluzki i spodenki. Ważne, aby były one wykonane z materiału naturalnego np. 100% bawełny. Dodatkowo potrzebne będą nitki, kawałki włóczek, wstążeczki, czyli coś, czym możesz coś związać (skoro zszyć nie możesz). Będziemy potrzebować także coś, co włożymy do środka. Wypełnieniem może być groch, ryż lub inne ziarna oraz suszone zioła. Można także różne rodzaje wypełnienia łączyć ze sobą.

Materiały ręcznie porwij na mniejsze kawałki - pamiętaj, aby nie korzystać z nożyczek, mogą one przekreślić całą Twoją pracę. Materiały możesz motać, związywać i robić supełki. Ważne przy tym jest zachowanie dwóch reguł tworzenia motanki - po pierwsze laleczka nie może mieć rysów twarzy, a po drugie na głowie musi mieć trójkątną chustę. W zależności od tego do czego ma służyć motanka, powinno się dodać jej cechy szczególne. Za chwilę poznasz kilka rodzajów motanek i ich znaki rozpoznawcze. Tworząc motankę niezmiernie ważne jest skupienie. Nic nie może nas rozproszyć, nie można także robić sobie przerw. Zaplanuj więc chwilę tylko i wyłącznie na to. Robiąc ją, cały czas myśl o tej intencji, którą lala ma wypełnić.

Należy także pamiętać, że motanki powinniśmy wykonywać tylko dla siebie samego. Są to amulety, które chronią swojego twórcę. Jeżeli jednak chcesz wykonać taki amulet dla kogoś innego, to pamiętaj, że obdarować możesz tylko kogoś bardzo bliskiego połączonego w linii genetycznej. Wcześniej jednak musisz powiadomić o takim zamiarze tę osobę i poczekać na zgodę na wykonanie laleczki. Po wręczeniu motanki nowy właściciel koniecznie powinien nadać laleczce imię i dodać jej jakiś drobiazg - na przykład chustkę, koraliki czy kokardkę. W przeciwnym wypadku pozytywna magia laleczki może odwrócić się i zaszkodzić nam lub obdarowanej osobie.

W zależności od tego do czego ma nam posłużyć motanka, mota się laleczkę z konkretnymi cechami. Wśród najczęściej motanych możemy wyróżnić motankę Żadanicę. Ma ona za zadanie spełniać marzenia. Wystarczy więc - plątając ją - ciągle myśleć o swoim marzeniu. Nie przejmuj się jak motanka zacznie się rozplątywać - oznaczać to może spełnianie się Twojego życzenia. Jak już całkowicie się rozplącze, to należy spalić taką laleczkę (możesz także ją zakopać w ogodzie) jej zadanie zostało już wykonane. Częstą laleczką do zadań specjalnych była też Karmicielka. Jest to amulet na całe życie, który zapewnia nam przede wszystkim dobrobyt materialny. Karmicielka również jest bardzo osobista. Jej zadaniem jest ochrona, dodawanie pozytywnej energii i wskazywanie drogi. W jej wypadku ważne jest, aby nikt inny jej nie dotykał, ponieważ może zaburzyć jej działanie. Cechą szczególną tej laleczki jest bardzo duży biust.

Motanka Pieluszniczka to natomiast laleczka dawana swojemu dziecku. Kobiety najczęściej wkładały ją do łóżeczka lub wózeczka dziecka. Ma ona tworzyć silną więź z matką, obdarowywać spokojem i otulać dziecko pod nieobecność rodzicielki. Ważne jest, aby do jej tworzenia używać materiałów noszonych przez matkę, najlepiej bez prania, aby obecny był jej zapach.

Lichomanki to połączone sznurkiem laleczki. Ma ich być dokładnie 12. Kobieta powinna je stworzyć na początku zimy i zawiesić na przykład przy oknie, drzwiach lub kominku. Ich zadaniem jest ochrona całej rodziny przed chorobami. Laleczki te należy spalić, zakopać lub puścić w rzece na początku wiosny - wyrzucone będą wówczas wszystkie choroby. Jeżeli zatrzymamy takie laleczki to choroby, które wcześniej były przez nie przechwycone mogą się "wydostać na zewnątrz".

Żarnuszka natomiast wykonywana była raz w roku. Stawiana przy wejściu, oknie lub kominku miała chronić całą rodzinę przed niepowodzeniami i złą energią. Jej zadaniem było także dbanie o dobrobyt rodziny. Jej cechą szczególna jest wypełnienie, powinno się ono składać z grochu, kaszy lub fasoli. Podobną funkcję miała motanka Gospodyni. Ona również miała dbać o dobrobyt i chronić rodzinę. Jej znakiem szczególnym była gruba chusta na głowie. Każda kobieta raz w życiu mogła stworzyć także motankę rodzinną, zwaną również lalkę rodową. Miała ona chronić i wspierać cały ród. Łączyła ona także nieżyjących przodków z rodziną i dawała ich pieczę nad rodem. Tworząc ją trzeba być niezwykle skupionym, aby przekazać całą rodzinną mądrość.

Znając już różne rodzaje laleczek czas wykonać tą swoją. Niezależnie jaką wybierzesz pamiętaj, aby na początku przeznaczyć na jej tworzenie trochę więcej czasu. Początki mogą być trudne - szczególnie, że masz ograniczone możliwości korzystania z ostrych przedmiotów. Jak już nabędziesz doświadczenia, to motanie wyda Ci się bardzo proste, a i efekty będą zapewne zdumiewające. Zacznij od prostszej laleczki, nie porywaj się od razu na motankę rodu lub 12 motanek. Nie zniechęcaj się też, jeżeli na początku motanki będą mało atrakcyjne. Ćwiczenie czyni mistrzem, a motanki odwdzięczą się dobrą energią.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji