widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2020-03-30

Arteterapia - walczymy ze stresem poprzez wyrażania uczuć

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Arteterapia - walczymy ze stresem poprzez wyrażania uczuć" .Arteterapia, czyli wykorzystanie sztuki w terapii, to kreatywny oraz leczniczy sposób na wyrażenie siebie - swoich myśli i uczuć. Pomaga radzić sobie ze stresem i nerwami. Jest to bezpieczny sposób terapii polecany dosłownie każdemu. Mogą go stosować dzieci, młodzież, dorośli i starsi. Nie jest tu ważny ani wiek, ani też umiejętności plastyczne. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie. W tej terapii wykorzystuje się bowiem różnorodne techniki plastyczne - w zależności od potrzeb i upodobań. Co ważne, żeby zacząć ten rodzaj terapii nie trzeba mieć dużo rzeczy, wystarczą przedmioty z najbliższego otoczenia, które znajdziesz w swoim domu.

W arteterapii chodzi o to, aby poprzez sztukę pokazać siebie i tym samym - pomóc sobie w wyrażeniu emocji. W ten sposób pokazuje się swój obecny stan. Można przepracować chwilowe odczucia. Znaleźć rozwiązanie dotyczące naszych problemów lub dać ujście panujących w nas emocjom. Świetnie nadaje się w chwilach gniewu czy strachu. Może więc pomóc wielu z nas w trudnym dla nas czasie jakim jest obecna epidemia.

Przed rozpoczęciem "sesji terapeutycznej" postaraj się być w pełni sobą. Nic nie udawaj. Nie myśl o tym co inni powiedzą na Twoje dzieło, jak je odbiorą czy ocenią. To nie ich terapia i nie ich emocje. Zaopatrz się w dużą cierpliwość, otwartość, kreatywność i po prostu twórz. Poniżej kilka sposobów na wykorzystanie arteterapii. Pamiętaj, że możesz różne sposoby próbować i mieszać style, aby znaleźć coś skrojonego na miarę dla siebie.

1. Najczęściej ze sztuką kojarzą się nam rysunki i malarstwo. Nie musisz jednak od razu kupować sztalugi i nowego zestawu pędzli. Weź kartkę, ołówek lub kredki i stwórz obraz. Jeżeli możesz to pożycz od dziecka farbki plakatowe. Maluj co tylko chcesz. Widok za oknem, psa, kwiaty lub coś abstrakcyjnego. Możesz robić plamy, łączyć je i nadawać im sensu. Maluj w różnych sytuacjach i obserwuj jak obrazy się zmieniają. Jak wyglądają jak jesteś czymś zdenerwowany, a jak kiedy jesteś szczęśliwy. Sprawdź jak będą wyglądać, kiedy się czegoś boisz... Jak odnajdziesz się w tym sposobie arteterapii, to spróbuj różnych technik malarstwa - rysuj węglem, farbami olejnymi, obrazy na płótnie, pastelami, kredkami świecowymi... co tylko sobie wymarzysz.

2. Kolaż. Być może swoją ostatnią wycinankę robiłeś wieki temu. Prawdopodobnie za czasów szkolnych. Jednak teraz możesz do tego wrócić. Weź zdjęcia, kartki, gazety, skrawki materiałów. Wycinaj i przyklejaj. Tutaj ograniczeniami jesteś tylko Ty i Twoja wyobraźnia. Możesz dowolnie łączyć materiały i struktury. Możesz przykładowo ze skrawków materiałów zrobić ubrania i przykleić je na zdjęcia - ubierz siebie, przyjaciół znajomych czy nawet swojego psa lub kota . Z bibuły zrób welony. Z tasiemek wyklej sukienkę. Wystarczy wyobraźnia i klej. A jak nie masz kleju, to zmieszają mąkę z wodą i do dzieła.

3. Kolorowanki. Jak nie masz pomysłu co namalować, to z pomocą mogą przyjść gotowe kolorowanki. Poziom trudności kolorowanki zależy od Twoich umiejętności. Pamiętaj, że tu się nie wykręcisz brakiem zdolności artystycznych. Istnieją nawet kolorowanki, w których wystarczy zwykłym mokrym pędzlem przejechać po papierze - czyli bez jakichkolwiek umiejętności każdy sobie poradzi. Dla tych bardziej skrupulatnych, z zacięciem artystycznym i cierpliwością są kolorowanki dla dorosłych z wieloma małymi kawałeczkami do pokolorowania.

4. Frotaż, czyli technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów na powierzchni papieru. Działamy poprzez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem. W skrócie jest to odbicie przedmiotu znajdującego się pod kartką. Słowo może mało znane, ale kto w dzieciństwie nie kładł pod kartką pieniążka i ołówkiem go nie odbijał? Wróć do tego, przypomnij sobie jak dużo frajdy to sprawiało. Spróbuj odbić różne rzeczy - monety, liście, kawałki drewna, obrus...

5. Malowanie na przedmiotach. Chodzi tu o malowanie na czymś innym niż zwykła kartka czy płótno. Są specjalne farby do malowania na przykład na szkle czy drewnie. Możesz więc tworzyć obrazy na wazonach, słoikach, talerzach, meblach czy doniczkach. Pomyśl kreatywnie, gdzie chcesz ujrzeć swoje dzieło, co możesz odnowić i nadać nowe życie. Odnów w ten sposób swoje otoczenie.

6. Rzeźba. W arteterapii stosuje się także rzeźbę. Może od razu w kamieniach lub w drzewie nie uda Ci się czegoś wyrzeźbić, ale nadal pozostają inne rozwiązania. Zacznij od plasteliny, modeliny, masy solnej. Możesz też "rzeźbić" poprzez tworzenie rzeźb z papieru - origami. Poczuj jak możesz się wyładować na przykładowo takiej masie solnej. Jak wszystko zależy od Twoich dłoni. Jak szybko wszystko się zmienia. Jak możesz rozładować negatywne emocje. Rzucaj, gnieć, twórz. To Ty tu rządzisz.

Nie ważne co wybierzesz - każde rozwiązanie będzie świetną terapią. Poczujesz jak stres i nerwy Cię opuszczają. Jak znajdujesz spokój i harmonię. Jak problemy nagle wyglądają nieco inaczej. Szczególnie teraz, gdy cały świat się denerwuje i niepokoi - znajdź odskocznię dla siebie. Jak masz możliwość, to zostań w domu. Wykorzystaj ten czas dla siebie samego. W końcu zawsze powtarzamy, że mamy za mało czasu dla siebie samych, że tyle chcemy zrobić w domu. Teraz właśnie jest czas na robienie tych wszystkich rzeczy w zaciszu domowym. Masz zapewne zapasy na następne kilka dni, a może tygodni. Wykorzystaj puste rolki po papierze toaletowym i stwórz z niego zwierzęta w zoo. Zrób obraz ze starego makaronu i ryżu. Po porządkach w szafie zapewne odnalazło się dużo dziwnych i niepotrzebnych rzeczy - spróbuj coś z nich zrobić. Znajdź sobie zajęcie i swoją oazę. Złap chwilę oddechu - chwilę tylko dla siebie.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji