widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2020-09-04

SELF-CARE - zaopiekuj się sobą, aby poprawić jakość życia

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "SELF-CARE - zaopiekuj się sobą, aby poprawić jakość życia" .Kiedy się rodzimy, to opiekują się nami rodzice. Później panie w przedszkolu czy w szkole. Dorastamy i opiekuje się nami partner i nasi przyjaciele. Sami też opiekujemy się innymi przez całe nasze życie. Często jednak zapominamy, żeby zaopiekować się kimś najważniejszym, kimś bez kogo nie moglibyśmy żyć - sobą samym. Samoopieka coraz częściej znana także pod nazwą self-care, to dbanie o siebie samego jak o najlepszego przyjaciela. To drobne rzeczy powtarzane codziennie, które poprawiają komfort naszego funkcjonowania. Dbamy o siebie zarówno w kwestii ciała, ducha oraz psychiki. Jest to patrzenie na siebie w sposób bardziej obiektywny - przez pryzmat osoby stojącej z boku. Staje się to dobwym sposobem szukania najlepszych rozwiązań, ułatwienia sobie życia i bycia dla siebie prawdziwym przyjacielem.

Zajmijmy się sobą, zaopiekujmy się sobą, bądźmy dla siebie dobrzy i traktujmy się z miłością. Zadawajmy sobie pytania o to jak się czujemy. Zastanówmy się czy dana sytuacja nam się podoba i czego tak naprawdę chcemy. To wszystko wydaje się banalnie proste, lecz zastanów się teraz przez chwilę... Ile razy pomyślałeś, że coś mogłeś zrobić czy powiedzieć inaczej? Ile razy usłyszałeś w swoich myślach słowa: ,,jesteś głupi, beznadziejny czy brzydki"? To świadczy o braku miłości dla siebie samego i czas zerwać z tym szkodliwym nawykiem. Usuń negatywne słowa ze swoich myśli i nie krytykuj samego siebie. Mów do siebie jak do osoby, którą kochasz - czule, z sympatią, wyrozumiałością i miłością.

Zacznij stosować małe (czasami niezauważalne) nawyki, które z biegiem czasu dadzą świetny efekt. Zaczynając jednak dbać o siebie pamiętaj, aby nie wprowadzać wszystkich naraz (to mogłoby spowodować uczucie przytłoczenia). Niekiedy potrzebujemy trochę czasu, żeby zobaczyć efekty. Bądź dla siebie wyrozumiały. I po prostu zacznij.

Jak jednak zacząć? Od drobnych nawyków. Poniżej kilka sposobów na dobry początek. Po wprowadzeniu przynajmniej części z nich, prawdopodobnie poczujesz wewnętrznie, co jeszcze możesz dla siebie zrobić i jak o siebie bardziej zadbać. Tak więc przeczytaj i wykorzystaj. Zacznij już dziś - właśnie teraz.

Po pierwsze zatrzymaj się. W tym momencie. Spójrz na swoje życie. Czy ciągle pędzisz? Twój kalendarz nie mieści już kolejnych spotkań, a Ty nie masz na nic czasu? Zastanów się co rzeczywiście jest dla Ciebie ważne (nie wykreślaj od razu pracy, pieniądze też są potrzebne:)). Pomyśl jak ułożyć plan, żeby mieć czas na wszystko. Co należy z niego usunąć? Tak, nie bój się usunąć czegoś ze swojego kalendarza! Możesz nie chcieć spędzać kolejnego wieczoru ze znajomymi znajomych, możesz nie mieć ochoty na rozmowę telefoniczną z osobą, która źle na Ciebie działa. Masz pełne prawo nie chcieć czegoś robić. To całkowicie naturalne i normalne. Spróbuj sobie doradzić jak ułożyć swój harmonogram. Postaraj się go jak najbardziej uprościć i mieć w nim tylko rzeczy ważne dla Ciebie.

Poza tym dbaj o siebie. Zacznij ćwiczyć - w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Nie musisz przy tym od razu zapisywać się na maraton. Znajdź ćwiczenia, które sprawią Ci przyjemność. Może to być joga, rower, spacer czy basen. Cokolwiek, co Ci się spodoba. Nie odkładaj także wizyt u lekarza. Dbaj o swoje zdrowie. Uważaj na to co i kiedy jesz. Pij dużo wody i zdrowo się odżywiaj. Porozciągaj się. Złap oddech. Zacznij stosować ćwiczenia oddechowe. Nie masz na to czasu? Jeśli już usuniesz to, co zbędne i nieprzyjemne - automatycznie znajdziesz czas na aktywność fizyczną :)

Znajdź chwilę tylko dla siebie. Taką chwilę, w której swobodnie wyłączysz telefon i nie będziesz się przejmować nikim i niczym. Zanurz się w książce. Weź kąpiel. Medytuj. Posłuchaj muzyki. Pójdź do lasu, pobaw się z psem albo po prostu poleż sobie na kanapie. To jest Twoja chwila, więc to właśnie Ty wiesz, co najbardziej sprawi Ci przyjemność. Znajdź coś dla siebie - swoją własną odskocznię od codziennych spraw. Staraj się także co jakiś czas wyłączyć telefon i Internet. Telewizor też nie jest Ci potrzebny. Postaw na to, co jest istotne - poczytaj dzieciom bajkę, wypij wino z partnerem, spotkaj się z przyjaciółmi lub wyjdź na spacer z psem.

Skoro masz dbać o siebie, to śmiało możesz się rozpieszczać! Zrób makijaż, załóż piękne ubrania. Zrób to dla siebie, a nie dla innych. Zobaczysz jak od razu poczujesz się inaczej, wyjątkowo! Zabierz siebie samego na randkę! Wyjdź coś zjeść, pójdź do kawiarni czy też do kina. Poświęć czas tylko sobie i rób to, co chcesz. Twoim marzeniem było pójść na łąką i oglądać wschód słońca? Co stoi Ci na przeszkodzie? Naucz się cieszyć z małych rzeczy, z drobiazgów pojawiających się każdego dnia. Z tego, że udało Ci się upolować ostatnią chałkę, że wyszła Ci pyszna kawa czy z tego, że wyjątkowo szybko udało Ci się sprzątnąć mieszkanie i możesz teraz spokojnie poleżeć. Staraj się też jak najczęściej robić coś nowego. Nowe jedzenie, nowa droga do pracy czy bluzka kupiona w innym stylu niż wcześniej.

Postaraj się zadbać o swoje otoczenie. Posprzątaj bałagan. Uporządkowane mieszkanie oszczędza sporo czasu. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Te zniszczone napraw lub wyrzuć. Jeżeli zdecydowanie sprzątanie nie jest Twoją mocną stroną, to postaraj się zrobić to małymi krokami. Zacznij od jednej szuflady, jednej szafki, jednej skrzynki. Następnie przejdź do następnej i następnej. W końcu uda Ci się sprzątnąć wszystko, a w międzyczasie część myśli także się poukłada. Dbaj o to, żeby być w otoczeniu dobrze wywietrzonym. Pomyśl jak się czujesz w swoim otoczeniu. Czy przykładowo siedząc na kanapie w salonie czujesz się komfortowo czy robisz wszystko, aby uciec z mieszkania?

Dbanie o siebie samego wydaje się bardzo proste, ale niestety takie nie jest. Naturalnie potrafimy dbać o innych. Wspierać ich, robić coś dla nich i ratować ich z opresji. Jednak zapominamy o sobie samym. Jesteśmy dla siebie krytyczni i bardzo wymagający. Nie potrafimy spojrzeć na siebie tak, jak na przyjaciela. Jednak spokojnie i małymi krokami - każdy jest w stanie tego się nauczyć. Po prostu zacznij być dla siebie wyrozumiały i zaopiekuj się sobą :)


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji