widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2020-11-19

Wsparcie dziecka w rozwoju - odkrywamy i wspieramy niezwykłe umiejętności naszych pociech.Obecnie wielu z nas może się zgodzić, iż rodzicielstwo i wychowanie młodych ludzi - nie należą do najprostszych rzeczy. Prawdę mówiąc, nigdy nie należało, jednak ostatnimi czasy mówi się o tym zdecydowanie więcej. W czasie trwania pandemii i nauczania zdalnego, niektórym z nas ten temat dodatkowo daje się we znaki. Jako rodzice byliśmy dotychczas przyzwyczajeni, że dzieci dzielnie idą do szkoły i na zajęcia dodatkowe. Czasami wybierały się również do babć i dziadków, a w weekendy grały w piłkę z przyjaciółmi. Rodzice mogli mieć wtedy chwilkę dla siebie. Obecne czasy trochę jednak to wszystko zmieniły.

W obecnym roku szkoły często są zamknięte. Dzieci nie mogą spotykać się z rówieśnikami. Siedzą całymi dniami w domu przed monitorem. Teraz nawet nie można im tego zabronić, ponieważ całe życie szkolne i towarzyskie przeniosło się właśnie tam. Spędzamy ze sobą coraz więcej czasu, co jest piękne, ale czasami też lekko męczące. Może to spowodować rozdrażnienie rodzica i różnego rodzaju napięcia. Jednak można inaczej. Można ten czas wykorzystać, aby się zbliżyć i nauczyć się żyć w zgodzie obok siebie. Właśnie teraz warto popracować nad naszymi relacjami. Można także pomóc dziecku odkryć jego niezwykłe umiejętności, a tym samym pomóc mu być pewnym siebie i szczęśliwym. Warto więc wykorzystać ten czas, aby Twoje starania zaprocentowały dla Was w przyszłości.

Wyjątkowe talenty nie są zarezerwowane jedynie dla kreskówkowych superbohaterów. Odkrycie niezwykłej mocy u naszych pociech nie wymaga również szycia peleryny i kupna połyskliwych rajstop :) Prawdziwymi super mocami są bowiem umiejętności, których dziecko może się nauczyć od Ciebie i posłużą mu one przez całe jego życie. O czym więc mowa? Między innymi o pewności siebie, o umiejętności radzenia sobie ze stresem, o mówieniu o własnych emocjach, o kontakcie ze swoją intuicją, a także o umiejętności wprowadzenia w życie harmonii i spokoju. To właśnie są naprawdę ważne i przydatne rzeczy - moce, z których można korzystać każdego dnia. Są to moce, które zmienią nie tylko życie naszego dziecka, ale też świata. Tak, to właśnie od nas - dorosłych - zależy, jakim dorosłym będzie nasze dziecko. Niezależnie czy jesteś rodzicem, dziadkiem, opiekunem czy instruktorem tańca, masz realny wpływ na przyszłość tego świata. Przyszłość naszej planety jest bowiem w rękach przyszłych pokoleń.

Na sam początek nauczmy się słuchać naszego dziecka, zwłaszcza w tym trudnym dla nas czasie. Zastanówmy się jak możemy jemu pomagać i w jaki sposób pragniemy kształtować tego młodego człowieka. Pozwólmy dziecku być sobą. Nie zmuszajmy go do bycia kimś, kim nie jest. Niech nie będzie taki jak inni, ponieważ "inni" nie znaczy "lepsi". Nie porównujmy naszej pociechy z jego rówieśnikami. Pozwalajmy mu kształtować siebie samego. Niech zrozumie kim jest i kim chce być. Możemy również - co jakiś czas - zapytać się dziecka "kim jesteś /jaki jesteś?". W ten sposób uzyskamy bardzo cenne informacje. Być może pierwsze odpowiedzi dziecka będą takie, jakie usłyszało ono od otoczenia - że jest niegrzeczny, że nie potrafi się skupić, że nie sprząta pokoju. W takiej sytuacji porozmawiajmy spokojnie i nauczmy pociechę, aby skupiała się na własnych emocjach i wrażeniach. Może to wymagać również nauki asertywności oraz niekiedy odrzucenia tego, co mówią inni. Wspierajmy dziecko w przekonaniu, że ma prawo do bycia wyjątkowym. Zrozummy i przekażmy dziecku, że ma ono prawo do "gorszego dnia". Wspierajmy je w prawie do indywidualności.

Innym istotnym talentem jest także słuchanie swojej intuicji. Szkoła uczy nas pod przyszłe egzaminy. Dzieci często muszą myśleć i pisać w taki sposób, żeby zmieścić się w niemalże magicznym kluczu odpowiedzi. Ma to swoje zalety, lecz głośno mówi się również o wadach tego typu rozwiązań. Problemem tego systemu na pewno jest to, że dzieci często zapominają o kreatywności i wyrażaniu siebie. Tworzą się kolejne "klony" robiące i myślące tak samo. Nic więc dziwnego, że z czasem wycisza się intuicja. Zanikają zmyśleni przyjaciele, zabawy pełne fantazji i kończy się rozmawianie z wewnętrznym głosem. Zagłuszana jest intuicja, bo "po co ona jest dziecku, które ma nie myśleć samodzielnie"? Zachęć dziecko do odkrywania swojej intuicji. Malujcie, śpiewajcie i twórzcie razem. Naucz również malucha, aby wsłuchiwało się w swoje ciało, potrzeby i emocje. Może medytacja przez zabawę? Albo wspólna joga? Dobrze rozwinięta intuicja pozwoli iść drogą samopoznania. Pozwoli odkryć swoje talenty i możliwości.

Inną super umiejętnością, która jest warta odkrycia, jest uważność. Nie oszukujmy się, jest pełno bodźców, które ciągle nas rozpraszają. Dziecko je obiad i ogląda bajki. Rozmawia z nami i jednocześnie klika coś na telefonie. Powoduje to natłok bodźców i rozbudza wewnętrzny. Trudno jest się skupić i wyciszyć, kiedy wszystko wokoło zdaje się do nas krzyczeć obrazem, zapachem i dźwiękiem. Trudno jest także zrozumieć swoje emocje, bo przecież nie ma już na to przestrzeni ani czasu. W taki sposób rozwija się m.in. zmora naszych czasów, czyli konsumpcjonizm. W odstawkę przechodzą prawdziwie ważne rzeczy. Pojawiają się negatywne myśli i zła energia wkracza do życia. Nauczmy dziecko skupiać się na jednej rzeczy naraz. Pomóżmy jemu wybierać to, co jest na prawdę ważne. Wspierajmy w pozytywnym myśleniu i uczmy, że to właśnie nasze myśli kształtują rzeczywistość. Dobre emocje, intencje i marzenia - przyciągają dobroczynną energię. Pomyślmy również o tym, aby przekazać maluchowi ideę, iż posiadanie rzeczy materialnych nie jest najważniejsze. Pieniążki raz są a raz ich nie ma. Są rzeczy cenniejsze niż materia i nie powinna ona dominować naszego życia. Rozmawiajmy z dzieckiem o wartościach rodzinnych, o miłości, przyjaźni i bogactwie natury.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem we wsparciu dla dziecka jest zmiana w nas samych. Przestańmy krytykować dziecko. Pozwólmy mu popełniać błędy i uczyć się na nich. Dzieci pragną być doceniane, grzeczne i kochane. Często popełniają błędy, lecz robią to, ponieważ dopiero się uczą pewnych zależności i zachowań. Cenna nauka wywodzi się często z porażki. Krytyka może sprawić, że nasz pociecha zacznie się bać tego, co ją otacza. Może nie chcieć podjąć ryzyka, ponieważ mogłoby to się wiązać z karcącym wzrokiem i słowem rodzica. Taka sytuacja może się pogłębić w przyszłości - strach może zacząć paraliżować młodego człowieka i nie będzie on chciał zrobić czegokolwiek nowego i nieznanego. Temu warto przeciw działać. Starajmy się więc zwiększać i wspierać pewność siebie malucha. Niech zrozumie, że jest ważnym człowiekiem i może bardzo dużo zrobić w życiu. Niech będzie silnym i mocnym człowiekiem. Nauczmy go, że nie zawsze wszystko będzie szło po jego myśli, że czasami trzeba na coś poczekać, że niekiedy nic się nie stanie, ale nie warto się poddawać. Niech myśli o sobie dobrze. Niech czuje wewnętrzną siłę. Niech wie, że zasługuje na to, co jest dobre.

Ostatnią, ale zdecydowanie nie najmniej ważną super mocą jest umiejętność znalezienia spokoju w sobie i otoczeniu. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Nie da się ciągle żyć na wysokich obrotach. Niestety nie każdy wie jak znaleźć chwilę dla siebie i spokojnie się odprężyć. Często widzi się rodzinę, gdzie głowa rodziny non stop pracuje. Dosłownie ciągle, nieustannie pracuje. Rano jedzie do biura i jest tam cały dzień. Wraca do domu i znów siada przed komputerem. Na chwilę włączy telewizor, ale nagle zrywa się, ponieważ przypomniało się, że należy coś zrobić w pracy. Zastanówmy się, czego uczy się wtedy dziecko? Widzi, że ważna jest tylko praca i zarabiane w niej pieniądze. Liczy się zadowolenie szefa, a nie nasze własne. Odpoczynek nie istnieje lub jest czymś złym. Młody człowiek dorasta i sam również nie potrafi znaleźć chwili dla siebie. Nie umie się zrelaksować. Nie wie po prostu jak, ponieważ nie widział tego w domu. Niezwykle ważne jest nauczenie dziecka uspokajania się, ale takiego samodzielnego. Pokaż mu, że odpoczynek to coś dobrego, na co w pełni zasługuje. Chwila dla siebie jest czymś przyjemnym i pożytecznym. Ta wiedza zostanie z nim na zawsze.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji