widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2021-02-09

Empatia - piękny, a zarazem trudny dar od Losu. Jak być empatą w trudnych czasach?
Wyobraź sobie sytuację, w której spotykasz drugiego człowieka i niemalże od razu wiesz, co kryje jego serce. Masz wrażenie, że czytasz mu w myślach i widzisz każdą, nawet najmniejszą, nutę smutku, radości czy zaskoczenia, które kryje się pod jego skórą. Pomyśl o rozmowie telefonicznej, w której druga osoba mówi, że "wszystko jest w porządku", a Ty wiesz, że wcale tak nie jest - i masz rację. Czujesz, widzisz, rozumiesz, a nie jesteś ani wróżką, ani jasnowidzem. Właśnie tak działa empatia. To niesamowita zdolność odczytywania i zarazem odczuwania nastroju i stanu emocjonalnego drugiej osoby. Kiedy już tego doświadczyłeś i dobrze znasz ze swojego życia - jesteś empatią i ten artykuł jest dla Ciebie.

Osoba, która jest z natury empatyczna, nazywana jest "empatią". To człowiek, który jest wyjątkowo wrażliwy na emocje. Można powiedzieć, że nim zobaczy czyjś czyn lub usłyszy czyjeś słowa - skupi swoją energię na tym, co dostrzeże u drugiej osoby. Niełatwo więc będzie okłamać, zwieść czy ukryć coś przed empatią. Można w tej chwili pomyśleć, że empatia jest niczym super bohater - widzi, czuje i wie wszystko. To nie do końca prawda. Z wielką mocą wiążę się duża odpowiedzialność. Za korzyściami idą zaś w parze trudności związane z tą wyjątkową zdolnością.

Empatia nie tylko widzi, lecz również doświadcza emocji, które pojawiają się w jego otoczeniu. Czasem trudno jest zrozumieć naturę własnych uczuć i odnaleźć wewnętrzną harmonię. W przypadku silnie rozwiniętej empatii, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowane. Wrażliwa osoba nie dość, że musi sobie poradzić z tymi własnymi odczuciami, to jeszcze bardzo dobrze odczuwa i przejmuje emocje innych ludzi. Co więcej, nie tylko ludzi, lecz również zwierząt, a nawet przedmiotów i miejsc. Nic więc dziwnego, że taka osoba może poczuć się tym wszystkim przytłoczona. Niejednokrotnie, właśnie u empatów, obserwuje się tzw. "przeładowanie emocjami". Empatia - niczym energetyczny odbiornik -nieustannie "zbiera" wszystkie te emocje i zbiera, aż w końcu ma ich za dużo. Niczym przeładowana bateria czy szklanka, z której wylewa się już woda. Długotrwałe przeładowanie może zaś skutkować problemami natury fizycznej oraz psychicznej. Pojawiają się dolegliwości bólowe, choroby, zmęczenie, a w skrajnych sytuacjach depresja lub nerwica. Jeżeli jesteś empatią - prawdopodobnie mogłeś już, przynajmniej po części, doświadczyć tego zjawiska. Jak więc nie zwariować? Co zrobić w takiej sytuacji i jak sobie pomóc?

Kiedy pragniemy chwili spokoju i uporządkowania wszystkich odczuć, które pojawiły się w naszym ciele, umyśle i sercu - należy się z tych wszystkich emocji oczyścić. Niestety nie jest możliwe, aby ująć emocje w dłonie i po prostu je od nas zabrać. Nie wymieciemy ich również miotełką do kurzu. Nie ma sposobów "na już". Tutaj trzeba nie tylko czasu, lecz zdecydowanego działania. Mamy do wyboru wiele ścieżek. Możemy skorzystać z pomocy specjalisty, który poprowadzi nas na ścieżce rozwoju duchowego. Wartościowym rozwiązaniem - dla najtrudniejszych momentów - może okazać się także psychoterapia. Nie musimy jednak polegać jedynie na innych - w większości przypadków poradzimy sobie w problemem samodzielnie. Dla doświadczonych osób dobrym sposobem będzie m.in. medytacja. Jeśli jednak nie potrafimy odnaleźć spokoju w medytacji lub uważamy, że jest ona "nie dla nas", wciąż mamy inne możliwości. Dobrym sposobem na wyładowanie wewnętrznego niepokoju jest odnalezienie zajęcia, które ukoi nasze myśli i zredukuje napięcie. Najlepiej sprawdzą się tutaj różnego rodzaju hobby i zainteresowania. Dobrze dobrane dla nas zajęcie będzie idealnym sposobem na oczyszczenie naszych myśli. Jakie więc zainteresowania wybrać, jeżeli jesteś empatią?

Po pierwsze, podejmij się aktywności fizycznej. Nie musi to być nic spektakularnego czy wyczynowego, jeśli nie jesteś pasjonatem sportu. Poszukaj dla siebie czegoś "małego", co nie sprawi Tobie wielkich trudności, a pozwoli Ci wyładować nagromadzone emocje. To może być bieganie, brzuszki, fitness albo chociaż kilka przysiadów z rana każdego dnia. Jeżeli nie masz ochoty ćwiczyć w domu - zabieraj swojego psa na długie spacery i trenuj razem z nim. Każda - nawet najmniejsza -aktywność fizyczna, pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru energii. Ruch w zamian doda Tobie endorfin, które pozwolą z większą radością i spokojem patrzeć nawet na trudniejsze sytuacje życiowe. Nie myśl też o ćwiczeniach jak o przykrych zadaniach podczas szkolnego w-fu. Możesz ćwiczyć swoje ciało w inny sposób. Może podoba się Tobie taniec lub joga? Może naśladowanie jakiś choreografii z teledysków? Internet aż huczy od różnego rodzaju poradników i filmików. Dobrą aktywnością są też spacery, ale nie ograniczaj się do przejścia wokół domu. Spróbuj zawędrować chociaż trochę dalej.

Innym ciekawym hobby dla empatów jest ogrodnictwo. Jeżeli masz możliwość pielęgnowania roślin na świeżym powietrzu - masz swój kawałek ziemi pod domem lub ogródek działkowy - to wykorzystaj to dobro. Zasiej coś, patrz jak rośnie, przycinaj i pielęgnuj rośliny. Takie działania mają zbawienny wpływ na nasze emocje. Obcowanie z naturą i dbanie o zielonych przyjaciół, bardzo obniża poziom stresu i pozwala się uspokoić. Jeżeli jednak nie masz swojej ziemi, to możesz ją przecież kupić w worku. Czemu nie mieć kawałka ogrodu w domu? Rośliny doniczkowe też się liczą! Możesz spróbować wyhodować roślinkę z nasionka. Rośliny w domu poprawią Twój nastrój, energię wnętrza oraz jakość powietrza. Jeżeli masz więcej czasu i chęci, to możesz na przykład zrobić las w słoiku lub obraz z mchu, który dodatkowo będzie pochłaniał wilgoć z zaparowanej kuchni czy łazienki.

Innym zainteresowaniem, które polecane jest dla osób odczuwających nadmiar emocji, jest pisanie. I nie jest tutaj ważne czy masz talent, czy też nie. Możesz pisać opowiadania, fraszki, wiersze czy powieści. Jeżeli nie czujesz się w tym najlepiej, to pisz swój własny pamiętnik, dziennik albo chociaż listy (mogą być nawet do siebie samego). Pisanie pozwala wypuścić nadmiar emocji na zewnątrz, bez konieczności mówienia o nich drugiej osobie. W końcu to od Ciebie zależy czy kiedykolwiek ktoś to zobaczy. Pozwól swoim myślom i emocjom płynąć. Nie krępuj ich. Papier przyjmie wszystko, niezależnie od tego czy piszesz o czymś dobrym czy złym. Jak wylejesz emocje z siebie na kartkę papieru, to poczujesz ulgę. Co ważne - kiedyś będziesz mógł wrócić do tych myśli. Analiza własnego dziennika ułatwia zrozumienie własnych myśli, przepracowanie emocji i odrzucenia błędnych dla nas schematów.

Świetnie sprawdzają się także wszelkie inne aktywności artystyczne. Możesz spróbować grać na jakimś instrumencie (chociaż warto pamiętać tu o sąsiadach). Możesz ułożyć puzzle z pięknym obrazkiem. Może zawsze pragnąłeś zacząć malować. Jeżeli nie masz pomysłu lub talentu malarskiego, to możesz skorzystać z gotowych szablonów czy płócien dla obrazów, które malujesz jak kolorowankę. Możesz także sięgnąć po coś zupełnie innego - spróbować swoich sił w szyciu na maszynie albo robić piękne rzeczy z włóczki. Każda z tych aktywności pozwoli Ci pokazać siebie. Zajmie to też Twoje myśli i pozwoli ochłonąć. Emocje odpłyną i pozwolą dalej spokojnie cieszyć się życiem. Piękne przedmioty mogą stanowić zaś wyjątkowy dodatek dla Twojego mieszkania.

Ciekawym hobby, często kojarzonym raczej z babciami, są także krzyżówki. Mogą być one jednak zajęciem nie tylko dla osób starszych, lecz dla każdego. Może to być najzwyklejsza "jolka", lecz czemu również nie sięgnąć po sudoku czy rebusy? Takie rzeczy są wyjątkowo ciekawymi zagadkami i wyzwaniem dla umysłu. Zagadki powodują, że skupiasz się wyłącznie na znalezieniu rozwiązania. Wyciszasz się. Uczysz się jak wyjść z trudnej sytuacji. Szukaj oczywiście takich rzeczy, które Cię zaciekawią. Możesz spróbować tu również puzzli, gier albo zagadek logicznych polegających na przykład na rozłożeniu lub złożeniu kilku drewnianych elementów.

Nie ważne co wybierzesz dla siebie. Każde z tych zainteresowań - jeśli tylko przypadnie Tobie do gustu - pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru zgromadzonych emocji. Powyższe aktywności będą Twoją ostoją nawet w najtrudniejszym dniu. Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest zupełnie inny i dla każdego co innego będzie przyjemne. Odrzuć więc wszelkie stereotypy. To, że wszyscy w Twoim otoczeniu chodzą na siłownię nie znaczy, że i dla Ciebie ma to być przyjemne. Spokojnie większą przyjemność może Ci sprawiać dzierganie szala na drutach. Zastanów się co rzeczywiście jest dla Ciebie przyjemne. A jeżeli jeszcze nie wiesz, to próbuj różnych rzeczy i znajdź coś odpowiedniego. Zobaczysz jak zmieni się Twój świat, kiedy odzyskasz wewnętrzny spokój.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji