widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2021-03-03

Przytulanie drzew siły - wierzba

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. "Przytulanie drzew siły - wierzba".Drzewa są nieodłącznym elementem świata, który nas otacza. Dają nam one cień w upalne dni, osłonę przez deszczem w dni pochmurne, a także czyste powietrze, za którym tak bardzo tęsknią mieszkańcy dużych i mniejszych miast. Te majestatyczne rośliny od dawien dawna ofiarują nam swoje bogactwo - owoce, kwiaty, drewno, liście i korę - które wykorzystywane są m.in. w budownictwie, medycynie, ziołolecznictwie czy w gastronomii. Drzewa mają jednak dla nas coś więcej - "coś", o czym głośno mówią m.in. długowieczni japończycy, a my niejednokrotnie nie jesteśmy świadomi lub o tym zapominamy... Tym czymś jest wyjątkowa energia życiowa drzew, którą również możemy czerpać.

Japończycy uwielbiają spacery wśród zieleni i głośno mówią o zbawiennym, prozdrowotnym wpływie praktyki "shinrin-yoku", czyli "kąpieli leśnej". Badania naukowców wykazują, że już trzyminutowy spacer wśród drzew może pozytywnie wpłynąć nie tylko na nastrój, lecz również zdrowie fizyczne człowieka. Przytulanie kory żyjącego drzewa daję nam natomiast możliwość pozyskania większej "dawki" energii rośliny i pozwala naładować wewnętrzne baterie. Dziś powiemy sobie kilka słów o wierzbie.

Wierzba - czy jest ktokolwiek, kto nigdy nie widział tego drzewa? Występuje ona w około 400 odmianach. Różnią się one wielkością, wysokością, szerokością pnia lub kształtem czy rozmiarem liści. Ostateczny wygląd danego drzewa jest również w dużej mierze zależny od warunków w jakim będzie ono wzrastało. I w taki sposób - nawet drzewa z tego samego gatunku - raz mogą być olbrzymie i rozłożyste, a innym razem małe i bardziej przypominające krzak. Wierzbę możemy spotkać prawie na całym świecie. Najlepiej się jednak czuje w klimacie umiarkowanym oraz zimnym, szczególnie jak jest wilgotna gleba. Wierzba ma swój charakterystyczny kształt, przez co często jest określana także "płaczącą". Nazwę tą zawdzięcza gałęziom, które opadają w stronę ziemi, co powoduje, że z boku wygląda ona na smutną. Liście są najczęściej długie i cienkie. Czasami krawędzie mają gładkie, a niekiedy w "ząbki". Kolor liści również jest zależny od odmiany wierzby - mogą być jasno- lub ciemnozielone, a niejednokrotnie również srebrzyste. Wiosną natomiast na wierzbie pojawiają się bazie, nazywane czasami kotkami, czyli dobrze nam znane "małe szare kuleczki", które nieraz goszczą na wielkanocnym koszyku i stole.

Wierzba jest drzewem bardzo silnym, z wewnętrznym zapasem dużej chęci przetrwania. Zacznijmy od tego, że bardzo szybko się rozprzestrzenia i zakorzenia. Niekiedy wystarczą jedynie połamane gałęzie, żeby powstało nowe drzewo. Bardzo szybko rośnie i niespecjalnie przeszkadzają jej trudne warunki otoczenia. Dawniej sadzono ja nawet na brzegach rzek (gdzie inne drzewa nie poradziłyby sobie w takich warunkach) żeby zabezpieczała pobliskie miejscowości przed powodzią. Gałęzie wierzby są bardzo giętkie i elastyczne. Można nimi ruszać i nie złamią się tak łatwo. Jeżeli splącze się kilka gałęzi razem, to powstała konstrukcja będzie bardzo trwała.

O wierzbie mówi się w wielu kulturach i tradycjach. Wykorzystywano ją przy różnych ceremionach oraz jest głęboko zakorzeniona w symbolice. Dawniej szeroko wykorzystywano ją w lecznictwie - wierzba zawiera kwas salicylowy - korzystano z niej głównie jako ze środka przeciwbólowego. Wierzba była stosowana również do tworzenia przedmiotów takich jak miotły, wędki czy kosze. Robiono z niej nawet zabawki dla dzieci oraz narzędzia. Wierzba przedstawiana jest także w literaturze i sztuce, głównie w twórczości artystów z Japonii i Chin, ponieważ w ich kulturze wierzba kojarzona jest z miejscem duszy zmarłych osób.

Wierzba jest symbolem harmonii i równowagi. Nawet mocne wiatry nie są w stanie jej złamać. Będzie się ona im lekko poddawać i ruszać zgodnie z ich wolą. W związku z łatwością rozprzestrzeniania się, wierzba jest także symbolem płodności. Często wykorzystywana była pomocniczo przy problemach z płodnością - gałązki były chowane pod łóżko lub poduszkę, robiono z niej amulety. Jest to także symbol nieśmiertelności. Nawet jeżeli zostanie zniszczona i połamana, to jej gałęzie na nowo się zakorzenią i urosną.

To jednak nie wszystko. Chyba największym symbolem jaki kryje w sobie wierzba to siła. Przytulając się do wierzby - czerpiemy z jej aury niesamowitą energię. To drzewo wytrzyma o wiele więcej niż pozostałe. Można nią ruszać i próbować łamać, ale nie zawsze się to uda. Jest elastyczna i giętka. Nie można jej tak po prostu zniszczyć, a nawet jak się to zrobi, to jest duża szansa, że jakaś gałązka odrośnie. Wierzba będzie się dopasowywała do warunków w jakich żyje. Niezależnie czy będzie miała mało czy dużo miejsca dla siebie, to przetrwa. Dostosowuje się do panujących warunków i walczy o siebie. Jest to bardzo ważne przesłanie dla wszystkich ludzi. Czasami trzeba się trochę ugiąć, ale to nie znaczy, że trzeba się złamać. Można dopasować się do obecnej sytuacji i ją przetrwać. Być silnym niezależnie od tego, co się dzieje i w jakich warunkach się znaleźliśmy. Nie ważne jakie masz obecnie trudności w życiu - jesteś w stanie sobie z nimi poradzić. Musisz przetrwać, wzrosnąć, przeczekać. Robisz to dla siebie i innych. Jak tylko los się odmieni, to na nowo będziesz mógł rozprostować swoje ramiona i odżyć w pełni. Nie zawsze warto jest walczyć z życiem, czasami trzeba je zaakceptować dokładnie takim, jakim jest.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji