widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2021-06-11

Filozofia ubuntu - uniwersalna więź łącząca ludzkość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. "Filozofia ubuntu - uniwersalna więź łącząca ludzkość" .Ubuntu to słowo pochodzenia afrykańskiego. Nie ma jednego dokładnego znaczenia, które w jasny sposób można byłoby przełożyć na język polski. Jego główny sens oznacza, że każdy z nas jest, ponieważ są inni. Jest to filozofia polegająca na tym, że wszystkich ludzi łączy więź. Stajemy się sobą poprzez te połączenia, poprzez bycie z innymi ludźmi. Ubuntu polega na tworzeniu idealnej wspólnoty, która razem żyje, czuje, rozwija się i jest. Nie chodzi jednak o to, żeby odrzucić swoją indywidualność i stać się kimś innym. Każdy ma swoje predyspozycje i talenty, ale rozwija je właśnie poprzez innych.

Filozofia Ubuntu powstała w Afryce w czasie, gdy mieszkańcy walczyli o wolność i demokrację. Powstawały różne nierówności i co za tym idzie rozłamy - pojawiły się napięcia i obawy wśród społeczeństwa. Ubuntu miało wskazać drogę - pokazać, że samemu nie można zajść za daleko, że siła jest w grupie i współpracy. Skupiono się na odrzuceniu stereotypowego myślenia i spojrzeniu na drugiego człowieka jak na siebie samego. Odrzucono dodawanie różnych "plakietek" dla człowiekiem jak: biedny, bogaty, ofiara, sprawca, zły czy dobry. Ubuntu polega na szanowaniu każdego człowieka i tworzeniu silnych oraz prawdziwych więzi międzyludzkich.

W grupie jesteśmy silniejsi. Każdy odgrywa swoją rolę, ale ważne jest też pracować dla wspólnego dobra. W ten sposób będzie można osiągnąć to, co wcześniej wydawało się niemożliwe. Weź patyk i zauważ, że z łatwością go złamiesz na pół. Nawet jeśli będzie on grubszy i twardszy - poradzisz sobie z jego połamaniem. Weź garść patyków. Nie pękną one już tak prędko jak pierwszy - pojedynczy. To właśnie pokazuje ta filozofia. Wspólnie jesteśmy silniejsi, tworzymy coś mocnego i nowego. Pracując razem możemy również więcej.

Każdy z nas potrzebuje relacji z innymi ludźmi. Nawet jeżeli na co dzień tego nie zauważamy. Czas pandemii doskonale to pokazał. Nagle, gdy wszyscy mieli się zamknąć w domach, zauważyliśmy ile powiązań mamy z innymi ludźmi. Brak "żywego" kontaktu z drugą osobą dla wielu było wyjątkowo trudnym i nieprzyjemnym przeżyciem. Dotyczy to również osób, które wcześniej mówiły o sobie jako o samotnikach czy osobach introwertycznych. Nagle zauważyliśmy, że praktycznie codziennie mieliśmy kontakt z innymi osobami np. w pracy. Nawet jeśli nie rozmawialiśmy zbyt wiele, to chociażby wspólnie piliśmy kawę - praca z domu "obcięła" również ten kontakt. Mieliśmy również styczność z innymi w sklepie - teraz zakupy robiliśmy głównie przez Internet. Mieliśmy kontakt z ludźmi w kinie i chociaż to byli nieznajomi, to przez chwilę wszyscy wspólnie się baliśmy lub śmialiśmy - teraz samotnie oglądaliśmy seriale. Być może odczułeś to na własnej skórze.

Ubuntu to filozofia, która właśnie to nam pokazuje - nawet jak tego nie zauważamy, to cały czas łączymy się z innymi ludźmi. Warto więc robić to świadomie, aby móc pielęgnować te powiązania, przyjaźnie, relacje i związki. Nie ma człowieka całkowicie aspołecznego czy nielubiącego innych ludzi. Każdy z nas ma wewnętrzną potrzebę, aby łączyć się z innymi. Tak jak zwierzęta - popatrz na watahy wilków czy skupiska łabędzi. Zwierzęta są przecież całkowicie wolne. Mogą iść swoją droga, a wybierają bycie w grupie i tworzenie wspólnoty - działają w ten sposób po to, aby być bardziej bezpieczne i silniejsze.

Jak może więc wyglądać współczesne Ubuntu? To świadomość istnienia powiązań z innymi. To zawiązywanie trwałych i prawdziwych relacji. To działanie dla dobra grupy, a nie tylko siebie samego. To odrzucenie stereotypów i uznanie równości. Ubuntu to wspólne przeżywanie radości i smutków, odczuwanie tego, co czuje grupa. To kreatywność, współpraca i rozwój. Jest to otwarcie na nowe, na nowe doświadczenia, uczucia i możliwości.

Filozofia Ubuntu polega na ufności, więc nie możesz czy nie powinieneś czuć zagrożenia od ludzi, z którymi jesteś powiązany. Wręcz przeciwnie. Ubuntu powinno dodać Ci pewności siebie. Pewności, że nie jesteś sam, że jest ktoś dla kogo jesteś ważny. Jest ktoś, kto pomoże i wesprze. Osoba, która będzie się razem z Tobą cieszył sukcesami. Nie możesz też czuć, że musisz coś robić, musisz tego chcieć i cieszyć się z tego, co robisz dla ogółu. Filozofia Ubuntu płynie prosto z serca, nie ma w niej zmuszania do czegokolwiek, presji czy strachu. Jest to coś, czego chcesz, co Ci się podoba, co czujesz, że jest dobre.

Ubuntu nie sprowadza się tylko do więzi z innymi ludźmi. Polega na poczuciu współistnienia ze wszystkim. Z przyrodą, zwierzętami i naturą. Polega więc na dbaniu o Ziemię i wszystko co na niej jest. Jesteśmy tylko częścią całości. Musimy być więc odpowiedzialni, żeby dobra, jakie daje nam Matka Natura, były dla wszystkich. Ubuntu polega na braniu tylko tego, co potrzebujemy, na pomaganiu, na niemarnowaniu wody i żywności, na wsparciu biedniejszych. Jest to tworzenie wielkiej Wspólnoty. Wspólnoty, której jesteś częścią. Ubuntu przypomina o tym, że nie jesteś i nie musisz być sam.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji