Drzewa totemiczne i horoskop celtycki - cz.1

Drzewa totemiczne i horoskop celtycki - cz.1

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt."Drzewa totemiczne i horoskop celtycki - cz.1" 

Nie od dziś wiadomo, że samo przebywanie na łonie natury ma na ludzi zbawienny wpływ. Koi nerwy, redukuje poziom hormonów stresu i pozwala na łatwiejsze osiągnięcie stanu relaksu. Dotykanie czy przytulanie się do drzew działa na nas w sposób uziemiający i stabilizuje naszą wewnętrzną energię. Istnieje nawet drzewny horoskop, wywodzący się z dawnego horoskopu celtyckiego, według którego każdy z nas - w zależności od tego w jakim okresie przyszedł na świat - ma swojego własnego Opiekuna w postaci konkretnego drzewa.

 

Starożytni Celtowie uważali, że drzewo jest symbolem nieprzemijalności i wierzyli w to, że cały Wszechświat ma postać jednego ogromnego drzewa z wieloma korzeniami i rozgałęzieniami. Używali oni też astrologii opartej ściśle na cyklach księżycowych i wykorzystali ją, przypisując odpowiednie drzewa do poszczególnych faz Księżyca.

 

Celtyccy druidzi, żyjący w pełnej zgodzie i harmonii z naturą, stworzyli horoskop, w którym występują aż 22 drzewne symbole, odzwierciedlające ludzki charakter, słabości, mocne strony czy talenty. Gdy zgłębimy tajniki celtyckiego horoskopu i poznamy własne drzewo totemiczne, odkryjemy część naszej duszy i wiedzę, która pomoże nam stawiać kroki w duchowym rozwoju. Starożytne ludy celtyckie, ponad 2 tysiące lat temu, nieco inaczej mogły podchodzić zaś do samego datowania swojego horoskopu, dlatego też podane w nim terminy mogą się delikatnie różnić, w stosunku do pierwotnych źródeł - niektóre z nich zostały nadszarpnięte zębem czasu. Nie powinno stanowić to jednak problemu, bowiem są to naprawdę nieznaczne różnice. Poniżej przedstawiony jest opis każdego drzewa totemicznego, patronującego osobom urodzonym w danym okresie.

Jabłoń

24 grudnia - 1 stycznia oraz 25 czerwca - 4 lipca

Ludzie, którzy zostali urodzeni w tym czasie cechują się dużą tolerancją i otwartością na drugiego człowieka. Trudno jest je wyprowadzić z równowagi, gdyż zazwyczaj do ostatniej chwili zachowują uprzejmą postawę. Jabłonie najbardziej nie lubią właśnie konfliktów i za wszelką cenę starają się ich uniknąć. Dobrze obyte z trudną sztuką kompromisu, działają w sposób jednocześnie zrównoważony i stanowczy. Osoby te mają wiele uroku osobistego i zazwyczaj duże powodzenie u płci przeciwnej - zdecydowanie nie brakuje im adoratorów. Wobec otoczenia wykazują postawę czułą, życzliwą, lubią troszczyć się o najbliższych, a w codziennym życiu pragną przede wszystkim kochać i być kochane. Dobrze sprawdzają się przy opiece nad osobami starszymi lub słabszymi od nich, wtedy czują się spełnione. Jabłonie są naładowane pokładami pozytywnej energii, którą przekazują niemal każdemu, kto wejdzie z nimi w interakcje. To ludzie nad wyraz ugodowi i taktowni. Cechuje ich niezwykła wrażliwość oraz empatia - często ważniejsze jest dla nich szczęście bliskich osób niż ich własne. Mają wszechstronne oraz artystyczne talenty, a także są zawsze skłonni do pomocy bliźniemu.

Jodła

2 stycznia - 11 stycznia oraz 5 lipca - 14 lipca

Osoby urodzone pod znakiem Jodły są raczej chłodne w obyciu z innymi ludźmi. Wzbudzają w swoim otoczeniu respekt, a czasem zdarza się, że nawet pewnego rodzaju lęk. Z tego powodu miewają trudności w zjednywaniu sobie innych oraz znalezieniu życiowego partnera. Ich główne cechy to wytrwałość i upór, dzięki któremu dążą niemalże po trupach do celu, który sobie zaplanują. Posiadają grono oddanych przyjaciół, a cała reszta traktuje Jodły raczej z dystansem. Z natury są one dość powściągliwe, mało wylewne, jednak wbrew pozorom nie brakuje im talentów twórczych - są wrażliwe na sztukę i często wyjątkowo uzdolnione. Jodły są także bardzo dumne i w pewnych sytuacjach potrafią być skłonne do wyrzeczeń, jeśli to ma zagwarantować, że ich godność na tym nie ucierpi. Z reguły wzbudzają skrajne emocje - albo się je uwielbia albo wręcz przeciwnie. Wszystko dlatego, że znają swoją wartość, przez co wydają się innym zbyt wyniosłe czy zadzierające nosa. Uda im się znaleźć stałego partnera w kimś, kto będzie je podziwiał oraz posiadał wspólne cele. W takim momencie u Jodeł znika ich pozorny chłód, a w zamian za to zaczynają myśleć o założeniu rodziny i dzieciach, które w głębi duszy uwielbiają.

Wiąz

12 stycznia - 24 stycznia oraz 15 lipca - 25 lipca

Ludzie spod znaku Wiązu z natury bardzo praktycznie podchodzą do życia, przy czym nie brak im wesołego usposobienia i poczucia humoru. Uważają, że dzięki swojej ciężkiej pracy i ambitnej postawie, uda się zrealizować ich cele życiowe. Są odporni na stres, potrafią mądrze obchodzić się z trudnymi sytuacjami, w których zawsze zachowują spokój i opanowanie. Wiązy są bardzo konsekwentne w swoich działaniach, a w miłości i przyjaźni wierne. Łatwo zjednują sobie ludzi, zdobywają nowych przyjaciół, w czym pomaga im zarówno pozytywne usposobienie, jak i szczerość i lojalność. Zazwyczaj są dobroduszne i przyjacielskie w stosunku do innych. Łatwo odnoszą sukcesy, w czym pomaga im wewnętrzny optymizm, który pomaga również przetrwać gorsze chwile. Wiązy są uważnymi obserwatorami, potrafią doskonale ocenić sytuację i wyczuć intencje drugiego człowieka. Nie mają najmniejszych problemów z przejmowaniem inicjatywy. Słyną też z tego, że zawsze głośno mówią to, co myślą - prosto z mostu i bez ogródek.

Jałowiec

25 stycznia - 3 lutego oraz 26 lipca - 4 sierpnia

Osoby urodzone w znaku Jałowca posiadają cechy takie jak wierność i lojalność, są przy tym także niezwykle skromne oraz zaradne życiowo. Cenią sobie w życiu prostotę i stawiają na funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym jest im łatwiej. Ważne dla nich wartości to niezależność i wolność. Kiedy zachodzi taka potrzeba, to nie obawiają się wziąć spraw w swoje ręce, nie mają przed tym oporów. Nie gonią za sukcesem zawodowym czy materialnym. Preferują również żyć bardziej na uboczu, aby móc zachować swój wrodzony indywidualizm. Jałowce są zawsze wierne swoim własnym przekonaniom i nie mają wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o życie miłosne czy partnera życiowego. Nie jest im go jednak łatwo znaleźć, głównie z uwagi na to, że w relacji z drugą osobą stają się mocno powściągliwe, miewają problemy z otwartością i mówieniem o swoich uczuciach, co powoduje niemałe komplikacje na tym tle. Czasami trudno za nimi nadążyć, bywają rozproszone i roztargnione, ale w zamian za to są osobami chętnymi do pomocy, pełnymi energii i chęci do działania. Zwłaszcza wtedy, kiedy czują, że te działania zgodne są z ich własną życiową drogą.

Topola

4 lutego - 8 lutego oraz 5 sierpnia - 13 sierpnia

Typowe Topole są zazwyczaj bardzo wrażliwe. Niekiedy są również bardzo niepewne lub wykazują uległą postawę wobec innych, co nie przeszkadza im jednak dobrze odnajdywać się w towarzystwie. Na życie patrzą przez pryzmat zdrowego rozsądku, a logiczne myślenie nie jest im obce. Kiedy muszą podjąć decyzję, to opierają się na faktach, które znają. Podświadomie unikają osób, które są fałszywe ? bardzo dobrze, wręcz intuicyjnie, odczytują bowiem intencje innych. Często osiągają duże sukcesy dzięki swojemu zapałowi do nauki i zdobywania wiedzy. Przez swoją wrażliwość emocjonalną często padają ofiarami negatywnego myślenia, miewają też problemy z odczuwaniem lęku i złymi przeczuciami. Bardzo lubią towarzystwo, jednak w większej grupie ludzi przyjmują uległą postawę i podporządkowują się innym. Są to osoby niezwykle inteligentne, jednak mimo to, zdarza im się zapomnieć o asertywności i ulec presji swojego otoczenia. Topole są oddanymi i lojalnymi przyjaciółmi, a kiedy ktoś je skrzywdzi zmieniają się - nie potrafią być już do końca takie jak kiedyś, ponieważ odciska to na nich duże piętno. Osoby urodzone w tym znaku posiadają również wrodzony urok osobisty.

Cedr

9 lutego - 18 lutego oraz 14 sierpnia - 23 sierpnia

Osoby, których drzewem opiekuńczym jest Cedr, odznaczają się dużą samodzielnością, cechami przywódczymi oraz uporem. Lubią być w centrum uwagi, często zachowują się w sposób ekscentryczny i uwielbiają zwracać na siebie uwagę poprzez oryginalne stroje, dodatki czy uczesanie. Ich życie zazwyczaj jest beztroskie, dużo się w nim dzieje i nie brakuje zabawy. Cedry są osobami ambitnymi, które z uporem i konsekwencją dążą do swoich celów. W pilnej sytuacji potrafią bez trudu podejmować szybkie i jednocześnie trafne decyzje. Są dobrymi przywódcami, mają cechy lidera i umieją skupić wokół siebie innych ludzi. W relacjach uczuciowych są wierne i bardzo oddane swojemu partnerowi. Niestety często zdarza się, że zanim spotkają swoją drugą połówkę, muszą się wiele naczekać. Są to osoby silne psychicznie, które lubią chwile, kiedy są w stanie zaskakiwać innych. W walce z problemami i przy trudnych chwilach pomaga im rozbudowana, bogata wyobraźnia, dzięki której potrafią na chwilę oderwać się od otaczającej je rzeczywistości.

Sosna

19 lutego - 29 lutego oraz 24 sierpnia - 2 września

Osoby, które przyszły na świat pod znakiem Sosny są oddanymi przyjaciółmi, którzy zawsze służą pomocą i radą w trudnych sytuacjach. Są bardzo inteligentne i ambitne, ale miewają chwile niestabilności emocjonalnej. Jest to szczególnie widoczne w sprawach uczuciowych, w których kierują się słomianym zapałem. Mimo że na początku relacji czują zarówno wielką namiętność, jak i niemałe zaangażowanie oraz szybko się zakochują, ich związki często równie szybko chylą się ku rozpadowi. Sosny są rzetelne i mają niemały talent organizacyjny. Czasami chcą nazbyt kontrolować sytuację, rzeczywistość czy także swojego potencjalnego partnera. Swoje obowiązki zawodowe wykonują w sposób skrupulatny i sumienny. Najbardziej cenią sobie w życiu poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Umieją odnajdywać się w sytuacjach stresowych i rozwiązywać je. Na innych ludziach mogą sprawiać wrażenie kogoś, kto jest w siebie nadmiernie zapatrzony, choć nie jest to do końca prawda.

Wierzba

1 marca - 10 marca oraz 3 września - 12 września

Wierzby są ludźmi przepełnionymi melancholią, bywają kapryśni, często może im towarzyszyć zmienność nastrojów. Mają jednak niewątpliwe zalety takie jak szczerość czy wrażliwość. Zdarza się, że zwykłe, czasem wręcz nieistotne błahostki wywołują u nich stany nadmiernego pobudzenia nerwowego. Często czują się niepewnie w środowisku, którego nie znają. Wśród obcych osób mogą wydawać się wycofane. Najlepiej jest im przebywać w znanym sobie miejscu z bliskimi osobami, w przeciwnym razie mogą zacząć czuć się bardzo nieswojo. Wierzby lubią służyć innym swoją pomocą i są ku temu zawsze chętne, zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy ich rodziny lub przyjaciół. Osoby te są obdarzone niezwykłą intuicją i zmysłem ezoterycznym, które pomagają im podejmować życiowe decyzje. Odznaczają się także romantyzmem, potrafią przyciągać do siebie ludzi dzięki wrażliwości i pięknu, które mają w swoim wnętrzu.