widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2019-11-25

Andrzejki 2019 - czy św. Andrzej ma z tym coś wspólnego?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Andrzejki 2019 - czy św. Andrzej ma z tym coś wspólnego?" przygotowanym przez naszego eksperta Amber.Andrzejki 2019 - czy św. Andrzej ma z tym coś wspólnego?

Przedostatni wieczór listopadowy, który w tym roku przypada nam w piątek, będzie to doskonały czas na odkrywanie tajemnic przeszłości, teraźniejszości i co najważniejsze - naszej przyszłości. Jak co roku, 29 listopada będzie wieczorem andrzejkowym - pełnym radości, zabaw, wróżb i magii. Jedni z nas spędzą go na hucznej zabawie, a inni - zapewne w zaciszu swojego domu - przygotują dla siebie wróżbę z wosku lub wykonają telefon do Wróżki. Niezależnie od tego jak zaplanujemy nasz wieczór - powinien być on magiczny :)
O andrzejkach możemy przeczytać wiele artykułów - o zabawach, o wróżbach czy chociażby tradycji. Osobiście jednak zastanawiałam się kiedyś nad tym, co św. Andrzej ma wspólnego z ezoteryką i magicznymi praktykami? Temat jest bardzo delikatny, a powiązanie dość niewyraźne. Jeśli również jesteś ciekawa, to zapraszam Cię do lektury :) W międzyczasie powiemy sobie również dlaczego właśnie ten wieczór jest tak unikatowy i w wyjątkowy sposób umożliwia nam odkrycie naszej przyszłości...

Korzenie pogańskie w tradycji chrześcijańskiej

Andrzejki są bardzo dobrze znane nie tylko w Polsce, lecz również w rejonach Europy Środkowej czy Zachodniej. Usłyszymy o nich m.in. w Niemczech, Rosji, Czechach, na Węgrzech, Ukrainie i Białorusi, a także - co może zaskakiwać - w odległej od nas Grecji. Korzenie tradycji andrzejkowych sięgają (jak większość znanych nam świąt chrześcijańskich) do dawnych czasów pogańskich, kiedy szczególną rolę w życiu człowieka odgrywały tradycje związane przede wszystkim ze zmianami pogodowymi. Czas zmiany pory roku był szczególnie magiczny i tajemniczy, ponieważ stwarzał możliwość kontaktu pomiędzy światem realnym a światem duchowym. Właśnie w tym okresie, kiedy jesień wkraczała już w zimę, obchodzony był Dzień Wszystkich Dusz. Prawdopodobnie- według dawnych wierzeń - to właśnie dusze były odpowiedzialne za to, że granica pomiędzy poznanym, a niepoznanym była tak cieniutka, iż można niemalże spojrzeć na drugę stronę. Chrześcijanie bardzo docenili duchowy charakter tego święta i chcąc je dla siebie ,,przejąć" nadali mu miano dnia św. Andrzeja. Dzień ten jest jednocześnie ostatnim, w którym możemy się ,,bawić". Dzień później bowiem rozpoczynamy Adwent, który będzie czasem modlitwy, wyciszenia i refleksji. Rozpoczną się dni, które umożliwią nam rozwój kontaktu z Bogiem.

Zagłębiając się w literaturę zauważymy jednak, że święty Andrzej jednak nie ma wiele wspólnego z wróżbami, a właściwie nie można takiego połączenia się doszukać. Św. Andrzej patronuje jednak podróżnikom i małżeństwom. Jako orędownik zakochanych - według myśli niektórych osób - może nam pomaga uzyskać odpowiedzi przede wszystkim w temacie miłości i relacji. Trudno jednak dzisiaj powiedzieć jaka jest prawda, ponieważ zarówno religia jak i ezoteryka, to tematy subtelne, nieuchwytne, niezbadane i tym samym - wymagające wiary. Obydwa tematy - pomimo wyraźnych różnic - również bardzo wiele łączy :)

Dzisiejsze zabawy i wróżby andrzejkowe

Na przestrzeni lat powstało bardzo wiele pomysłów stworzenia samodzielnych metod przepowiedzenia sobie lub komuś przyszłości. Jedne z nich są kontynuowane do dziś, a inne już jedynie rozbudzają uśmiechy na naszych twarzach. Dawniej wróżby andrzejkowe zazwyczaj dotyczyły tematu miłości i małżeństwa lub przepowiadały nadchodzące szczęście lub pechowe dni. Dzisiaj nie ograniczamy się jedynie do tematu uczuć i możemy zapytać doświadczonej Wróżki niemalże o wszystko. Moim zdaniem nie ma takich pytań, których mielibyśmy się wstydzić. Skoro myślisz o jakimś temacie nieustannie, to znaczy, że jest dla Ciebie ważny i nie musisz się krępować swoich pytań. Kiedy chcesz zapytać o cokolwiek - znajdź dla siebie spokojne miejsce i zadzwoń. Jeśli nie lubisz rozmawiać przez słuchawkę, to napisz. Andrzejki to zawsze doskonały czas na wróżby.

Jeśli jednak w tym roku pragniesz się tylko ,,pobawić", to w Internecie znajdziesz naprawdę wiele sposobów wykonania ,,wróżb" dla siebie i przyjaciół - lanie wosku, dostawianie bucików czy różnego rodzaju karteczki z przepowiedniami. U mnie na profilu można również znaleźć artykuły o dawnych zwyczajach i tradycjach andrzejkowych oraz andrzejkowych zabawach dla najmłodszych. Myślę, że każdemu z nas przyda się nie tylko wiedza dotycząca przyszłości, lecz również troszkę uśmiechu, ciekawostek i zabawy :)

Tymczasem już dziś serdecznie zapraszam Was nie tylko na andrzejkowe wróżby, ale również na te ,,codzienne" - niemniej dla nas cenne :)

Pozdrawiam gorąco,
Amber


Amber Zapytaj eksperta INFO
Dzień dobry Kochani, dziś (tj. piątek) jestem do Waszej dyspozycji do godziny 13:00, a następnie słyszymy się już w poniedziałek. Życzę Wam spokojnego i wspaniałego weekendu <3 Amber
NIEDOSTĘPNY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji