widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Pierwsze kroki

Załóż bezpłatne konto, zobacz jakie to proste!

2018-01-29

Asertywność - masz prawo być sobą

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Asertywność - masz prawo być sobą"


Najczęściej asertywnością określamy umiejętność grzecznego odmawiania - powiedzenia drugiej osobie "nie". Jednak nie jest to cała prawda. Asertywność to umiejętność wyrażenia swojego zdania i swoich emocji. Jest to bezpośrednie przedstawianie swoich myśli oraz uczuć w sposób, który nie rani czy nie obraza innych osób. Nie można tego mylić z agresją lub przekraczaniem granic drugiego człowieka. Asertywnością nazwiemy także obronę własnego zdania czy własnych hierarchii wartości przed krytyczną opinią innych. Z asertywnością się nie rodzimy tylko się jej uczymy. I jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że nic straconego i w każdej chwili możemy się zacząć ją poznawać i stosować na co dzień.

Czym dokładniej jest asertywność? Jest to umiejętność wyrażenia swojej opinii, marzeń, emocji czy życzeń bez poczucia winy. Jest to także umiejętność wypowiedzenia krytyki bez ranienia drugiej osoby. Asertywność jest także sposobem na grzeczne i mądre odmawianie - pokazywanie, że nie jesteśmy ulegli i nie można od nas zawsze wszystkiego oczekiwać, że to zrobimy. Asertywność działa jednak także w drugą stronę i pomaga przyjąć krytykę innych ludzi w stosunku do nas samych.

Dzięki tej wyjątkowej umiejętności stajemy się bardziej pewni siebie. Bardziej świadomi swoich wad i zalet. Wiemy, że krytyka ma być konstruktywna i potrafimy ją obrócić w coś dobrego. Potrafimy także przyjmować pochwały, co jest równie trudne. Jesteśmy stanowczy, dojrzali i autentyczni. Potrafimy także "wejść w buty innej osoby", a więc potrafimy wyobrazić sobie co czuje druga osoba. Jesteśmy empatyczni i szczerzy. Asertywne osoby dobrze wiedzą czego chcą i jaką drogę muszą obrać, aby do niego dojść. Taka osoba wie również jak chce być traktowana i potrafi także jasno powiedzieć to innym.

Co nam daje asertywność? Asertywność zmniejsza ilość konfliktów, ponieważ uczy komunikacji międzyludzkiej, wyrażania własnych opinii i słuchania innych osób. Dzięki niej budują się zdrowe związki i relacje. Dodaje pewności siebie, pozwala zrozumieć, że wszystko zależy od nas samych, uczy nas wyrażać swoje zdanie i go bronić. Buduje naszą pewność siebie, pozwala zrozumieć siebie samego, uczy nas jacy jesteśmy.

Dzięki asertywności potrafimy zrozumieć, że wszyscy jesteśmy równi. Nie mamy obaw, aby mówić o tym, czego chcemy, a co powoduje naszą niechęć. Asertywność w związkach powoduje, że obydwie strony nie boją się powiedzieć czego oczekują od życia, od siebie i od tej drugiej osoby. Nie ma w tych relacjach lęku przed reakcją drugiej osoby. Nie obwinia się drugiej osoby i nie oskarża o całe zło świata. Jest zrozumienie i rozmowa.

Czy Ty jesteś asertywną osobą? Przypomnij sobie różne sytuacje ze swojego życia, w których miałaś zrobić coś czego nie chciałaś. Być może kiedyś szef kazał Ci przyjść do pracy w weekend, kiedy Ty akurat miałaś jechać na urodziny ukochanej cioci? Chciałaś, żeby mąż posprzątał mieszkanie jak Ty idziesz do pracy? Zastanów się jak się zachowywałaś w takiego rodzaju sytuacjach. Czy byłaś uległa i poszłaś w sobotę do pracy? Czy powiedziałaś swoje argumenty dlaczego nie możesz? W jaki sposób to powiedziałaś? Czy powiedziałaś w ogóle mężowi czego od niego oczekujesz, czy tak naprawdę miałaś tylko nadzieję, że sam na to wpadnie?

Często jest właśnie tak, ze jesteśmy asertywni, ale tylko we własnych myślach. Wyobrażamy sobie co chcemy, żeby zrobiła ta druga osoba, ale gdzieś po drodze zapominamy jej o tym powiedzieć. I tu się często zaczynają problemy. Dlaczego nie powiesz czego chcesz tej drugiej osobie? Boisz się jej reakcji, a może boisz się, że to i tak nic nie da? Musimy nauczyć wyrażać swoje emocje, bez tego za dużo nie uda nam się osiągnąć. Jeżeli ta druga osoba nie czyta w myślach, to po prostu nie będzie wiedzieć o co Ci chodzi.

Asertywność to nasze prawo. Prawo do bycia sobą i do zmieniania zdania, gdy poczujemy, że tak chcemy. To prawo do wyrażania emocji, pragnień i chęci. Do swojej prywatności, ale także do postępowania zgodnie ze sobą samym. Jest to także prawo zarówno do odnoszenia sukcesów jak i popełniania błędów, na których później się uczymy. Jest to nasz rozwój. Mówienie innym naszego zdania i zderzanie się z odpowiedzią innych.

Asertywność może bardzo ułatwić nasze życie. Pomaga nam przeżywać je tak, jak chcemy. Nie jesteśmy bierni tylko decydujemy o sobie samym. Pamiętając przy tym o innych ludziach. Jak jednak zacząć być asertywnym? Powoli, małymi kroczkami zacząć mówić o swoich emocjach i uczuciach. Zmienić sposób komunikacji. Jeżeli coś Ci nie odpowiada, to mów jak się wtedy czujesz. Na przykład gdy jesteś ze swoim partnerem na jakimś spotkaniu w większej ilości osób i Twój partner nagle zapomina o Tobie i całą noc rozmawia z innymi kobietami. Nie rób wtedy awantury, nie oskarżaj, nie obwiniaj. Powiedz jak się wtedy czujesz. Powiedz, że czujesz się samotna i zazdrosna, gdy on nie spędza z Tobą takiego wieczoru. Rozmowa zawsze daje o wiele więcej niż kłótnia czy ciche dni. Zaczynając naukę asertywności - rozpocznij od rozmowy z najbliższymi. Powiedz im szczerze o swoich pragnieniach, uczuciach, marzeniach czy potrzebach. Zapytaj o ich emocje i zdanie. Nie krzycz, nie przerywaj i nie osądzaj. Porozmawiajcie na spokojnie, aby asertywność mogła zawitać i w Waszym życiu.


Obsługiwane formy płatności

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Anielska pomoc _ Cudowne wsparcie

Teraz jest wyjątkowy czas, kiedy Twoje szczere modlitwy zostaną wysłuchane. Pan Bóg i Aniołowie czuwają nad Tobą . Zawsze. Teraz to odczujesz. Może poprze cud uzdrowienia, może przez cudowną przemianę, Boską interwencję. Zaufaj. W każdych okolicznościach. Miej też wiarę w Twoje myśli. Teraz mogą być natchnione, tak mówią do Ciebie Aniołowie. Jeżeli czujesz, uwierz i zaakceptuj. Tak teraz pojmiesz to co było, to co jest i to co będzie. Tamita _ Tajemnica i Wiedza Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji