widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

2018-02-16

Pomóż dziecku sięgnąć wyżej

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Pomóż dziecku sięgnąć wyżej "


Dla dzieci wszystko jest możliwe. Świat jest wielką, niekończącą się i fascynującą przygodą. Nie ma strachu przed nowym, jest za to ekscytacja i radość. Każda nowość jest czymś niezwykłym. Dzieci pragną wszystkiego spróbować, poznać i zbadać wszystko co je otacza. Zobacz jak małe dziecko reaguje na nowy przedmiot. Sprawdza je z każdej strony, dotyka palcem, nosem, językiem i wymyśla mu taką funkcję o jakiej dorośli nawet by nie pomyśleli. Dzieci są kreatywne i w sposób niezwykły spoglądają na świat. Dlaczego więc często gubią gdzieś te wyjątkowe cechy przy dorastaniu?

Odpowiedź nie jest najprzyjemniejsza. Dzieci tracą ten entuzjazm najczęściej przez otoczenie. Przez zmęczonych nauczycieli, którzy nie chcą już zaciekawiać dziecka otaczających ich światem. Tracą pewność siebie przez zazdrosnych przyjaciół, którzy wolą zdołować niż podbudować. W życiu dorosłym zaś przez korporacyjnych szefów, którzy nie pozwalają na odrobinę kreatywności i własnego zdania. Ale winni są także... rodzice i rodzina. Winni jesteśmy my sami. Uświadomienie sobie, że to przez nas dziecko staje się bojaźliwe i przeciętne jest chyba najgorsze. Ale spokojnie, można temu zaradzić. Naprawdę, możesz jeszcze pomóc swojemu dziecku i na nowo je wesprzeć. Niezależnie od tego ile ma lat.

Co więc robić, żeby nie podcinać dziecku skrzydeł? Po pierwsze należy wysłuchać Jego zdania. Po drugie, musisz pamiętać, że Jego życie nie musi być takie pragniesz. Ty możesz tylko pomóc swojemu dziecku. Nie przelewaj więc na dziecko swoich ambicji. Nawet jeżeli uważasz za słuszne wysłanie dziecka na kilka języków obcych i zajęcia fizyczne w każdym dniu tygodia, to być może tylko Tobie się będzie to podobać. Zapytaj dziecko co tak naprawdę chciałoby robić. Niech popróbuje różnych rzeczy i zajęć, a Ty później pozwól jemu wybrać najbardziej odpowiadające mu zajęcie. Nie ograniczaj też dziecka. Jeżeli Twoja delikatna córeczka nie chce dalej tańczyć w balecie i woli grać w piłkę nożną, to pozwól jej. Jeżeli zmusisz dziecko do robienia tego, co Ty uważasz dla niego za słuszne, to może się okazać, że tylko go skrzywdzisz, a nie tego przecież chcemy.

Wiadomo, że każdy z nas jest zapracowany. Łączenie pracy, domu i wychowania dzieci wcale nie jest proste. Jedynie w reklamach czy filmach sprawa wygląda na lekką i przyjemną. Pragniemy być takimi osobami jakie widzimy w telewizcji. Wszystko jest tam prostsze, a mężczyźni i kobiety ciągle się uśmiechają - nawet jak wynoszą śmieci. Rzeczywistość jest jednak trochę inna i mało kto cieszy się z możliwości sprzątania kuchni po wielu godzinach i nadgodzinach w pracy. Pracujemy przecież po to, aby dać dziecku wszystko najlepsze i najdroższe. Nie o to jednak chodzi. Nowa kurtka się zniszczy, a komputer prędzej czy później zepsuje. Nic jednak nie odda nam czasu spędzonego z dzieckiem, nie umocnimy tej więzi poprzez zakup nowej zabawki. Postaraj się więc wprowadzić pewną rutynę - domowe rytuały. Kiedy możesz to rób to codziennie, a jeżeli nie, to co jakiś czas zadbaj o chwilę tylko dla was. Róbcie w tym czasie coś, co lubicie. Tańczcie, idźcie na spacer, na basen, do kina lub po prostu usiądźcie i porozmawiajcie. To jest wasz czas. Wyłącz się więc na chwilę od świata zewnętrznego. Wyłącz telefon, zrób później kolację. Korzystaj z tego, że możesz przebywać z najważniejszą dla Ciebie osobą. Celebrujcie ten czas, a dziecko poczuje się ważne i zwiększy swoją pewność siebie.

Bądź takim prawdziwym, dobrym nauczycielem życia dla swojego dziecka. Pokaż mu jak najwięcej możesz. Znajdźcie wspólne hobby, próbujcie nowych rzeczy. Naucz go ciekawości świata i nie okazuj przy nim strachu przed jutrem. Eksperymentujcie i uczcie się od siebie nowych rzeczy. Przyjmij znów dziecięce spojrzenie na świat. Bądź przewodnikiem, ale pozwalaj dziecku decydować o sobie. Pamiętaj, że niekiedy musi się sparzyć, żeby się czegoś nauczyć. Nie rób więc niczego za swoje dziecko. Nie rozwiązuj za niego wszystkich problemów. Daj mu wędkę, a nie rybę. Pokaż sposób jak coś zrobić, ale pozwól próbować. Wiadomo, że w wielu sytuacjach łatwiej zrobić coś szybko samemu, ale tylko pozwolenie na samodzielność zaprocentuje na przyszłość. Nie rób za dziecko lekcji - ty się już tych rzeczy uczyłeś, teraz czas na niego. Pomagaj odpowiedzialnie.

Ważne jest też to, co mówisz do dziecka. Niektóre słowa mogą boleć przez całe życie i być powodem do rezygnowania ze wszystkiego. Nawet kiedy tylko żartujesz to pamiętaj, że dziecko może to źle odebrać. Nie mów więc do malucha, że ma dwie lewe ręce, koślawe nogi albo śmiesznie tańczy. Nie twórz swojemu dziecku niepotrzebnych kompleksów. Ono ufa Ci bezgranicznie i wierzy w Twoje słowa. Niech będzie pewne siebie i pragnące robić nowe rzeczy. Nie ważne co inni będą mówić, ponieważ innych zdanie się nie liczy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że ma w Tobie najlepsze oparcie i pomożesz mu we wszystkim bez oceniania.

Nigdy nie jest za późno, by wprowadzić dobre zmiany w kontaktach z dzieckiem. Spróbuj postawić się w roli swojego dziecka. Pomyśl co ono czuje i jak widzi świat. Jak może odbierać Twoje słowa? Czy często słyszy słowo "nie"? Czy słuchasz swojego potomka? Postaraj się wspierać dziecko na każdym kroku. Wszystko co teraz robisz zaprocentuje w przyszłości. Kochaj swoje dziecko i nie podcinaj mu skrzydeł. Pozwól mu się rozwijać, marzyć i działać.


Obsługiwane formy płatności

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Anielska pomoc _ Cudowne wsparcie

Teraz jest wyjątkowy czas, kiedy Twoje szczere modlitwy zostaną wysłuchane. Pan Bóg i Aniołowie czuwają nad Tobą . Zawsze. Teraz to odczujesz. Może poprze cud uzdrowienia, może przez cudowną przemianę, Boską interwencję. Zaufaj. W każdych okolicznościach. Miej też wiarę w Twoje myśli. Teraz mogą być natchnione, tak mówią do Ciebie Aniołowie. Jeżeli czujesz, uwierz i zaakceptuj. Tak teraz pojmiesz to co było, to co jest i to co będzie. Tamita _ Tajemnica i Wiedza Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się