widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2019-08-26

Ajurweda - lecznicze i odprężające kąpiele

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Ajurweda - lecznicze i odprężające kąpiele" .Ajurweda zajmuje się zarówno zdrowiem fizycznym jak też psychicznym i duchowym. Jest to połączenie medycyny, psychologii, alchemii, duchowości, wiedzy o roślinach, a także fizjoterapii. Jest to filozofia, która wskazuje, że wszystko jest jednym i wpływa na siebie wzajemnie. Energia przepływa i przeplata się z kreacją. Jednym ze sposobów, który pozwoli nam oczyścić zarówno ciało jak i ducha, jest kąpiel. Nie jest to jednak taka zwykła codzienna i pośpieszna kąpiel. Jest to proces, który ma być dla nas leczniczy. W jaki sposób to wykonać? Poprzez przestrzeganie kilku prostych zasad. Dzięki temu kąpiel stanie się rytuałem ajurwedyjskim. Będzie miała na celu odświeżenie ciała, dodanie energii, odprężenie ciała i uspokojenie umysłu. Może również pomóc nam wyleczyć niektóre choroby.

Bardzo często, jako jeden ze sposobów na wykorzystywanie wiedzy Ajurwedy, podaje się korzystanie z leczniczych kąpieli. Według tej filozofii piękno, pielęgnacja i zdrowie są ze sobą połączone. Korzystając z odpowiednio przygotowanych kąpieli można osiągnąć wiele korzyści. Cieplutka woda w wannie chroni przed szkodliwym wpływem stresu, który - nie oszukując się - codziennie nas dotyka i otacza. Kąpiel odpręża ducha i ciało, wobec czego nie tylko lepiej się czujemy, lecz również lepiej wyglądamy - poprawia się koloryt i jędrność skóry. Dobrze przygotowana pozwala również walczyć z niektórymi niedoskonałościami.

Ważne jest jednak, aby w tych kąpielach być systematycznym. Jedna pojedyncza kąpiel - nawet zgodnie z zasadami Ajurwedy - nie zmieni naszego życia, może dać tylko chwilowe polepszenie. Codzienne nawyki oraz przyzwyczajenia są tu niezwykle ważne. Według niektórych opracowań naukowych, jeżeli coś będziemy stosować przez 21 dni, to się już do tego przyzwyczaimy. Ważne jest więc, aby także w przypadku leczniczych kąpieli wypracować swój system dnia i wprowadzić kąpiele do codzienności. Potraktujmy je nie tylko jako element obowiązkowej higieny, lecz jako piękny rytuał, który sprawi, że nasze życie stanie się lepsze.

To, kiedy należy stosować kąpiele, w dużej mierze zależy od naszego stylu życia. Podkreśla się korzyści z porannych kąpieli, jednak nie będzie to zasada dla wszystkich. W końcu część osób pracuje na różne zmiany i w różnych porach dnia może pozwolić sobie na chwile dla siebie. Można więc założyć, aby lecznicza kąpiel znajdowała się na początku naszego dnia tak, żeby dała nam energię, aby z tym dniem się zmierzyć. Poranna kąpiel oczyszcza z nocnych koszmarów, wypełnia entuzjazmem oraz odżywia. Kąpiel ma sygnalizować początek określonej fazy dnia. Część osób zaobserwuje więc, że więcej korzyści z leczniczej kąpieli ma stosując ją w środku dnia, na przykład po pracy, zaczynając w ten sposób swój czas wolny, a niektórzy odłożą ją na wieczór, aby zrelaksować się przed snem.

Ważna jest także temperatura wody w jakiej mamy się kąpać. Chłodna kąpiel odświeża, dodaje energii i pobudza. Ciepła woda odpręża oraz zwiększa wytrzymałość ciała. Zbyt zimna lub zbyt ciepła woda może spowodować jedynie rozdrażnienie, a dodatkowo pogorszyć jakość naszej skóry. Za zimna - nadmiernie skurczy naczynia krwionośne, a zbyt gorąca - osłabi ciało i wysuszy skórę. Najlepiej kąpać się w miarę letniej lub lekko ciepłej wody, unikając szoku temperatury. Biorąc cieplejszą kąpiel, na koniec najlepiej na chwilę oblewać się jeszcze zimną wodą, aby pobudzić krążenie.

Ważny jest także czas takiej kąpieli. Ogólnie nie powinna być ona zbyt krótka - ponieważ nic nie da, ani zbyt długa - zbytnio rozleniwi. Mówi się, że powinna ona trwać około 20 minut, nie więcej. Nie patrz jednak na zegarek, nie denerwuj się, podejdź do tego spokojnie. Na początku możesz ustawić sobie stoper, później samodzielnie będziesz wiedzieć, kiedy należy zakończyć kąpiel.

Kolejną ważną zasadą, o której ,,normalnie" nie pamiętamy, jest niejedzenie bezpośrednio przed kąpielą. Powinno się odczekać około godziny po posiłku, aby wejść do wody. Zbyt szybkie wejście do wanny może nas narazić na odpływ krwi z jelit, co związane jest z gorszym trawieniem.

Przed zażyciem leczniczej kąpieli, zadbaj o otoczenie. Pamiętaj, aby łazienka była posprzątana i nic Cię w niej nie rozpraszało. Wywietrz ją, zadbaj o dobry zapach. Możesz także rozpalić jakieś kadzidełko lub wlać do podgrzewacza olejki eteryczne. Po takim oczyszczeniu pomieszczenia należy jeszcze przygotować swoje ciało. Przed kąpielą dobrze jest je naolejować. Olejowanie pozwala mocniej nawilżyć ciało oraz zatrzymać wilgoć w skórze. Pobudzi to nasz układ nerwowy, rozluźni mięśnie, oraz stworzy barierę przed wodą i toksynami (w końcu jakość wody nie zawsze jest dobra). Przy olejowaniu warto jest wykonać samodzielny masaż ciała, który dodatkowo nas pobudzi i pozwoli wniknąć korzystnym składnikom olei do ciała.

Natomiast podczas samej kąpieli, warto zrobić sobie peeling skóry. Stanowi on dodatkowe oczyszczenie. Peeling pobudza ciało, ściąga martwy naskórek i rozmasowuje miejsca grozmadzenia się cellulitu. Do takiego peelingu możesz użyć szorstkiej rękawicy, są one dostępne w różnych poziomach ostrości. Możesz także przygotować domowy peeling. Do takiej mikstury wystarczą fusy z kawy, oliwa z oliwek, trochę miodu i cytryny. Składniki łączysz i miksturę nakładasz na ciało. Kolistymi ruchami trzesz ciało - pamiętaj, aby nie robić tego zbyt silnymi ruchami, ponieważ może to uszkodzić skórę.

Kąpiele według ajurwedy mają sporo zasad. Na początku przestrzeganie ich wszystkich może się wydawać nieco kłopotliwe i długotrwałe. Nie zniechęcaj się jednak. Jeżeli dobrze ułożysz swój plan dnia, to bez problemu będziesz z nich korzystać. Ważne jest by zbudować przyzwyczajenie i wprowadzić rytuał w codzienną rutynę. Później ich stosowanie nie będzie stanowiło problemu, a piękna i elastyczna skóra będzie Twoją nagrodą (nie wspominając o świetnym samopoczuciu i masie energii). Zacznij więc planować swój dzień, aby zmienić dotychczasową zwykłą kąpiel w kąpiel leczniczą i magiczną.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji