widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2020-01-21

Poprawa stanu zdrowia zimą - skuteczne sposoby inhalacji olejkami eterycznymiOlejki eteryczne mają bardzo dużo dobrych właściwości dla naszego ciała i ducha. Stosowane bezpiecznie i odpowiednio mogą przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Aromaterapia od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem i jest uznawana jako jedna z gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Co ważne, działanie odpowiednich zapachów możemy poczuć bardzo szybko. Wdychanie olejków eterycznych może - w zależności od naszych potrzeb - pobudzić nas lub rozluźnić. Często stosuje się je także przy problemach z kaszlem, na zatoki, przy przeziębieniu i przy katarze. Poprawiają one zarówno zdrowie fizyczne jak i samopoczucie. Leczenie zapachem jest do tego bardzo proste i przyjemne. Jak jednak bezpiecznie się inhalować, aby wykorzystać w pełni moc zapachów?

Wdychając odpowiedni zapach roślin poprzez inhalację, działamy głównie a zmysł węchu. W tym procesie stymulujemy komórki, które są usytuowane z tyłu nozdrzy. Sygnały odebrane przez te komórki trafiają natomiast prosto do mózgu. Tam pobrana "informacja" zostaje przetworzona jako konkretny zapach. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że cząsteczki wdychane przez nos i usta dostają się także do płuc, skąd prostą drogą przedostają się do krwiobiegu. Istnieje kilka rodzajów metod inhalacji olejków eterycznych. Co ważne, każdy z tych sposobów jest bardzo prosty i przyjemny. Z łatwością można więc znaleźć dla siebie najlepszą metodę (lub kilka metod) i ją stosować.

1. Prosto z buteleczki.

Pierwszą metodą inhalacji jest wdychanie olejków eterycznych prosto z ich opakowania. W tym przypadku wystarczy po prostu zaciągnąć się zapachem lub otworzyć buteleczką i machać nad nią ręką w taki sposób, żeby zapach rozcieńczył się z powietrzem i dostał do nosa. W tej metodzie chodzi o szybkie i mocne zadziałanie zapachami. Ten sposób można zastosować na przykład przy potrzebie szybkiego pobudzenia ciała i ducha. Jest to inhalacja bardzo mocna, pobudzająca, ale też krótkotrwała.

2. Chusteczka.

Drugim sposobem inhalacji jest skropienie wacika lub chusteczki kilkoma kroplami olejku eterycznego. Ważny jest tu umiar, ponieważ zbyt duża ilość olejku sprawi, że zapach będzie zbyt intensywny i nie będzie można przy nim wytrzymać. Taką chusteczkę można włożyć do jakiegoś naczynia i pozwolić zapachowi powoli się rozcieńczać z powietrzem lub zwyczajnie mieć ją przy sobie i w razie potrzeby przysuwać do nosa. Ta metoda jest dobra, gdy nie posiadamy specjalnych inhalatorów i chcemy cieszyć się zapachem olejków eterycznych w domu oraz gdy dane zapachy chcemy mieć zawsze przy sobie.

3. Kosmetyk.

Olejki eteryczne możemy także wchłaniać poprzez nos i skórę równocześnie. Nie powinno się jednak używać olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Są one zbyt mocno skoncentrowane i mogą spowodować mocne reakcje alergiczne, a nawet uszkodzenia skóry. Najlepiej jest dodać kilka kropli olejku eterycznego do przykładowo oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub ulubionego kosmetyku. W ten sposób będziemy czuć zapach na ciele i przy okazji przeniesiemy olejek bezpośrednio do krwiobiegu poprzez skórę.

4. Inhalacja parowa.

Prostym sposobem jest także domowa inhalacja parowa. Wystarczy zagotować wodę i lekko ją ostudzić. Wystarczy dosłownie kilka chwil, tak żeby móc wdychać ciepłą parę. Następnie do wody dodajemy kilka kropel olejku eterycznego, pochylamy się nad miską czy naszym garnkiem i przykrywamy się ręcznikiem lub kocem. Wdychamy tak zapach przez około 3-5 minut. W tej metodzie rozszerzamy także pory na twarzy przez co olejki eteryczne przechodzą też poprzez skórę.

5. Kąpiel z olejkiem.

W tej metodzie inhalacji wykorzystujemy ciepłą wodę i wannę. Do ciepłej wody wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego i zanurzyć się w kąpieli. Taka terapeutyczna kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut - ciepła woda może zbytnio nas rozleniwić i spowodować złe samopoczucie. Ciepła woda spowoduje jednak, że zapach olejku eterycznego będzie się unosić w powietrzu, przez co cała nasza łazienka zamieni się w inhalator. Olejki eteryczne można też dodać do wody do polewania kamieni w saunie - przez to para będzie miała dodatkowe wzmocnienie działania.

6. Nawilżacze powietrza i dyfuzory.

Jeżeli dysponujemy odpowiednim sprzętem takim jak dyfuzor do olejków eterycznych lub nawilżacz powietrza, to możemy do wody dodać kilka kropli ulubionego zapachu. W ten sposób szybko cały dom będzie pachniał jak olejek eteryczny i ciągle będziemy mieć z nim kontakt. Ważny jest fakt, że zapach nie będzie zbyt mocny i przez to dłużej będziemy mogli się nim rozkoszować.

7. Kominki.

Ostatnim ze sposobów jest wykorzystanie chyba najbardziej znanego sposobu - kominka na olejki eteryczne. Konstrukcja takiego kominka pozwala rozcieńczyć olejek i wlać go do specjalnej miseczki - roztwór olejku jest tu mocniejszy. Następnie wkładamy odpowiedni podgrzewacz lub świeczkę, które podgrzewają wodę i powodują, że ona paruje i zapach przedostaje się do powietrza.

Jak łatwo zauważyć metod inhalacji jest dużo i każda z nich jest bardzo prosta. W zależności od potrzeby jaką mamy w danej chwili, możemy odpowiednio dobrać do niej sposób zaaplikowania sobie przyjemnego zapachu. Dzięki temu możemy zadziałać na samopoczucie i pobudzić się, bądź pozwolić sobie odpocząć w pełnym zrelaksowaniu. Możemy pomóc sobie w różnych dolegliwościach chorobowych i przykładowo szybko zwalczyć katar, kaszel czy ból głowy. Warto więc wykorzystać tą moc zapachu i dowiedzieć się więcej o zdrowotnych właściwościach poszczególnych aromatów.


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji