widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2020-12-04

Labirynt macierzyństwa - jak się w nim nie zgubić?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Labirynt macierzyństwa - jak się w nim nie zgubić?".Bycie matką to piękne doświadczenie, którego pragnie wiele kobiet. Może właśnie teraz myślisz o poczęciu nowego życia lub od wielu lat spełniasz się w roli mamy. Macierzyństwo wiąże się z dużą zmianą, wewnętrzną i zewnętrzną transformacją i zdecydowanie można powiedzieć, iż stanowi wejście na kolejny poziom życia. Nie jest też tutaj istotne czy dziecko było od dłuższego czasu wyczekiwane, czy też ciąża stała się dziełem przypadku. Pojawienie się młodego człowieka w gronie naszej rodziny - za każdym razem - zdecydowanie potrafi przewrócić do góry nogami wszystko, czego wcześniej doświadczaliśmy.

Często możemy usłyszeć od innych, że macierzyństwo przychodzi całkowicie naturalnie. Słyszymy hasła, że to po prostu "biologia" i kobieta jest po prostu do tego stworzona. Niekiedy nawet można zasłyszeć, że jak kobieta się dowie, że nosi pod sercem dziecko, to od razu poczuje silną więź i w mgnieniu oka diametralnie się zmieni. Stanie się matką, tak po prostu. Jednak czy na pewno? Jak można w jednej sekundzie zmienić siebie i swoje życie niczym za dotknięciem magicznej różdżki? Czy Ty lub znane Tobie mamy, czuły się właśnie w ten sposób?

Z każdej strony słyszymy i widzimy jakie piękne jest macierzyństwo. "Pomagają" nam w tym m.in. piękne zdjęcia na portalach społecznościowych, barwne filmy czy wesołe reklamy w telewizji, gdzie wszyscy są uśmiechnięci, mieszkania czyste, a rodzice wyspani.... Trudno jest więc przyznać się przed innymi i przed samym sobą, że macierzyństwo nie jest jednak takie proste. Mamy pełne prawo do tego, aby móc czuć się lekko zagubionymi. To nic złego. Możemy się gubić, błądzić i szukać rozwiązań dla nurtujących nas problemów - w końcu to właśnie "nowe" jest znamionem zmiany, a sama zmiana jest procesem. Najczęściej procesem długotrwałym i wymagającym, lecz również pięknym i wyjątkowym.

Macierzyństwo nie jest proste, nie oszukujmy się w tej kwestii. Jest to przecież niemalże całkowita odmiana dotychczasowego życia. Jest to "coś" na całe życie, nie możesz przecież nagle przestać być matką lub na chwilę odłożyć dziecko na półkę, aby sięgnąć po nie za tydzień :) Bycie mamą, czy też bycie tatą, jest to wejście na zupełnie nowy poziom funkcjonowanie. Niekwestionowanie jest to całkowita transformacja dotychczasowego życia. Proces ten dla jednych może być dość prosty, ale tak jak wspomnieliśmy - inni mogą się w nim lekko zagubić lub nie czuć się komfortowo. Nic w tym jednak dziwnego. Czasem ten proces może być również lekko bolesny. Musisz zmienić siebie i swoje otoczenie. To, co dotychczas było dla Ciebie codziennością -jak spokojny poranek, zakupy tylko dla siebie czy wakacje spędzone na opalaniu i piciu wina - przechodzą w zapomnienie. Jednak nie powinnaś patrzeć na to tylko z tej "złej" strony. Wkroczyłaś w nowy etap swojego życia, jesteś na jego kolejnym poziomie, więc nawet jak jeszcze nie uświadomiłaś sobie tego, to prawda jest taka, że udźwigniesz tę zmianę. Warto więc zastanowić się nad tym, jak sprawić, aby nowe doświadczenia były dla Ciebie bardziej pozytywne.

Macierzyństwo jest szczególnie trudne dla tych kobiet, które miały nadzieję, że dziecko nic lub prawie nic nie zmieni w ich życiu. Dla tych, które wierzyły w kolorowe zdjęcia radosnych i zrelaksowanych mam. Prawda jest taka, że macierzyństwo zmienia wiele. Twoje życie nie będzie już takie samo. Z takim nastawieniem łatwiej jest zrozumieć ten proces i łatwiej go przyjąć. Zaakceptuj więc, że "stara" Ty już nie wróci. Nie mówmy od razu o tym, że całe dnie będziesz siedzieć przy garnkach i sprzątać, ponieważ jest bardzo możliwe, że uda Ci się mieć czas również dla siebie. Zawsze należy pamiętać, że nie możemy zapomnieć o swoich własnych potrzebach. Jednak niektóre - wcześniej znane Tobie sytuacje - już nie będą miały miejsca. Przynajmniej przez jakiś czas. Być może nie będziesz mogła wyjechać na weekend z koleżankami z pracy, jeżeli nie będziesz miała w tym czasie opieki dla dziecka. Nie będziesz mogła iść przepić i przetańczyć całej nocy, bo będziesz karmić piersią i alkohol będzie dla Ciebie zabroniony. Nie możesz i nie powinnaś trzymać się kurczowo swojej przeszłości. Zrozum, że właśnie narodziła się nowa Ty.

Skoro macierzyństwo jest zmianą, to oznacza, że jest to dla Ciebie nowy początek. Jest to nowa definicja Ciebie. Możesz śmiało skorzystać z tej szansy i pomóc w tworzeniu nowej postaci samej siebie. Jest to Twój nowy początek, czysta karta i nowy rozdział w życiu. Coś jak postanowienia noworoczne, tylko że zdecydowanie silniejsze i bardziej wiążące, ponieważ gdzieś obok Ciebie jest lub zjawi się mały człowiek. Okryj kim jesteś i czego chcesz. Staraj się budować nową postać tak, żeby dobrze się z nią czuć. Odrzuć słowa innych. Zastanów się, czego Ty chcesz dla samej siebie? Pamiętaj także, żeby w całym tym "budowaniu siebie" nie zapomnieć o... sobie. Często się zdarza, że wraz z macierzyństwem zapominamy o swoich potrzebach. Stawiamy potrzeby dziecka ponad swoimi, co jest dość oczywiste, lecz wielokrotnie całkowicie pomijamy siebie w planie dnia. Nagle okazuje się, że dla siebie samego wybieramy najgorsze rzeczy, nie znajdujemy czasu na odpoczynek i nie myślimy o swojej przyjemności. To jest błędem i należy przeciwdziałać takim sytuacjom.

Słuchaj swojej intuicji. W końcu matka natura wie przecież, co robi. Kobiety od lat były, są i będą matkami. Twój ciało podświadomie wie już, co ma robić. Jeżeli nie wiesz jaką podjąć decyzję, to najpierw porozmawiaj ze sobą samym. Posłuchaj tego, co czujesz. Niech decyzje nie będą wbrew Twoim odczuciom. Decyzje powinny być lekkie i naturalne. Żyj w zgodzie ze swoją duszą, a nie oczekiwaniami innych. Odrzuć poczucie winy. Jeżeli Twoje życie wygląda inaczej niż to pokazane w mediach społecznościowych, to nic złego! Uwierz, że te wszystkie obrazki zazwyczaj nie są prawdziwe. Jeżeli jesteś zmęczona, dziecko ma brudną buzię od czekolady, a wszędzie leżą porozrzucane warzywa - to nic złego :) Takie jest życie i nie zawsze nadaje się do sfotografowania. Nie wiń się za to, że nie robisz wszystkiego tak, jak chciałaś. Poczucie winy nie jest dobrym pomocnikiem. Teraz potrzebujesz stać się dla siebie bardziej wyrozumiała. Możesz również potrzebować wsparcia rodziny, partnera czy przyjaciół. Masz dzieciątko, którym będziesz się opiekować, lecz i Ty również zasługujesz wciąż na opiekę i chwilę wytchnienia.

Powiedzmy to szczerze. Macierzyństwo jest trudne. Nie ma w nim drogi na skróty. Jest to całkowita zmiana naszego życia. Jednak nic się nie zmienia w ciągu sekundy. Jest to proces. Długotrwały i czasem męczący. Jest to ciężka praca, której nie możesz porzucić. Dlatego przyjmij to wszystko na spokojnie. Daj sobie czas. Pozwól sobie na bycie nieidealną. Zaprzestań funkcjonowania jako "Zosia samosia". Proś innych o radę, o pomoc, o chwilę czasu dla Ciebie samej. Nie trzymaj się przeszłości, tylko radośnie buduj swoją przyszłość. Potraktuj to jak nowy początek i stwórz na nowo siebie. Pamiętaj w tym wszystkim o sobie samej - o chwilach odpoczynku, przyjemności i własnych ambicjach. I nawet jeśli w Twoim domu zagości chaos, nieporządek i zmęczenie - poczuj radość z tego, co już masz :) W końcu obok Ciebie rośnie mały człowiek, małe serduszko pełne miłości!


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji