widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2021-06-09

Niespokojne emocje i rozczarowania - uniknąć, zignorować ...Każdy człowiek - przynajmniej raz na jakiś czas - może z jakiegoś powodu poczuć się rozczarowany. Coś poszło niezgodnie z planem, coś się zmieniło i pojawiła się niechciana przez nas porażka. Jest to nieuniknionym czy wręcz nieodłącznym elementem naszego życia. Trudno jest jednak zaakceptować taki stan rzeczy. Nastrój jest wówczas gorszy i pojawia się mniej chęci do działania. Jesteśmy niespokojni, smutni, rozgoryczeni i zaczyna napędzać się błędne koło - braku podejmowania decyzji, strachu i kolejnych rozczarowań. Do głowy przychodzi więc pomysł, żeby poradzić sobie poprzez unikanie rozczarowań. Brzmi to wyjątkowo kusząco, lecz to rozwiązanie nie jest jednak często możliwe. Możemy próbować je zignorować, lecz nasz umysł i serce nie dadzą się tak łatwo uciszyć i przypomną nam o negatywnych emocjach, które "duszą się" w naszym wnętrzu. Dobrym gruntem dla odzyskania spokoju ducha i jasności umysłu okaże się wykorzystanie obecnych doświadczeń - przekucie ich w coś, co będzie dla nas pożyteczne i cenne.

Dziś powiemy sobie więcej o tym, w jaki sposób nauczyć się radzenia sobie z rozczarowaniami, żeby szybko i sprawnie przetworzyć je i przekuć w coś dobrego. Przy takim podejściu okaże się, że każde rozczarowanie zmieni swoje "zadanie" w życiu i będzie już tylko kolejną lekcją, kolejnym doświadczeniem jakie zdobywamy. Nasz umysł i wewnętrzna energia to potężne narzędzia, dzięki którym możemy zmienić w życiu więcej niż się spodziewamy. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi bliżej...

Łatwo jest powiedzieć, że mamy wykorzystać rozczarowanie, żeby zdobyć doświadczenie. Oczywiście trudniej jest jednak tego dokonać. Szczególnie wymagający będzie dla nas początek drogi, który będzie od nas wymagał przewartościowania kwestii, które wydawały się nam dotychczas tak "naturalne". Pierwszym etapem jest bowiem nauka odpowiedniego, innego niż dotychczas, sposobu myślenia. Będzie to tym samym próba spojrzenia na siebie samego z zupełnie odmiennej perspektywy. Brzmi skomplikowanie, lecz jesteś w stanie dokonać! Uzbrój się w czas i chęci, a zobaczysz (wręcz poczujesz na własnej skórze) ile dobrego mogą wnieść w Twoje życie takie zmiany. Co więc robić, gdy rozczarowanie pojawi się na Twojej drodze?

Po pierwsze zatrzymaj się na chwilę i odetchnij głęboko. Nie pozwól, żeby emocje wzięły górę. W takich momentach, kiedy dzieje się coś złego - zaczynają pojawiać się wyjątkowo skrajne emocje. Czujesz się spięty, rozproszony, rozgniewany czy bezsilny. Pozwól to sobie odczuć, a następnie uspokój się i wycisz swój umysł. Spróbuj przywołać do głosu racjonalne myślenie. Daj sobie chwilę. Pójdź na spacer, prześpij się, obejrzyj odcinek serialu czy wypij kawę. Dopiero jak poczujesz, że emocje nie rządzą już Twoim zachowaniem, wtedy pozwól sobie na dalsze działanie. Popatrz przez chwilę na siebie z boku. Potrzebujesz perspektywy, żeby dostrzec całość. Poczuj się jakbyś stał obok siebie samego i doradzał komuś innemu. Potraktuj siebie jak swojego najlepszego przyjaciela i w ten sposób oceń sytuację. Pomyśl o tym co się wydarzyło, co było źródłem problemu i co czułeś w tamtym momencie. Zastanów się również nad tym, co czujesz teraz. Nazwij wszystkie swoje emocje i określ precyzyjnie tę sytuację. Wyobraź sobie, że przytrafiła się komuś innemu i zastanów się, co mógłbyś powiedzieć tej osobie, jak mógłbyś jej doradzić lub ją pocieszyć. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt świeża sytuacja, zbyt trudna, to przypomnij sobie poprzednie rozczarowania i dla każdej takiej sytuacji - wykonaj ćwiczenie.

Po drugie pamiętaj, że rozczarowania i porażki są w naszym życiu i nadal będą się pojawiać. Jednak nie jest tak, że jeżeli teraz coś poszło nie po Twojej myśli, to już cały czas będzie źle. Raz jest gorzej, a za chwilę jest normalnie lub nawet lepiej. Jeżeli cały czas wszystko szło po naszej myśli, to nie mielibyśmy jak tego docenić. Czasami potrzebne jest, aby wydarzyło się coś złego, żeby później zobaczyć to, co jest dla nas naprawdę dobre. Gdyby nie było deszczu, a później wychylającego się zza chmur słońca - nigdy nie zobaczylibyśmy tęczy. Jeśli więc spotkasz się z rozczarowaniem, to nie przekreślaj od razu wszystkiego. Jeżeli przykładowo coś poszło źle w pracy, to nie twierdź od razu, że całe Twoje życie, Twoja rodzina, Twoje pasje i inne rzeczy nie mają sensu. Jesteśmy tylko ludźmi, możemy mieć gorszy dzień, lecz nie powinniśmy traktować siebie tak surowo. Właśnie w taki sposób samodzielnie utrudniamy sobie życie. Nie bądź wobec siebie zbyt krytyczny. Nie mów o sobie w negatywny sposób. Znów pomyśl o tym, że taka sytuacja przytrafiła się nie Tobie, a Twojej najbliższej, ukochanej osobie i zastanów się czy powiedziałbyś tak złe słowa w Jej kierunku? Potraktuj siebie jak najlepszego przyjaciela i powiedz głośno "takie rzeczy się zdarzają i trzeba to zaakceptować". Nie na wszystko w życiu mamy wpływ...

Rozczarowanie, pomimo że nie jest czymś przyjemnym, zdecydowanie jest chwilą przerwy. Już wiemy, że coś się zepsuło. Daje to jednak chwilę na zastanowienie się nad tym, co jest dla nas ważne i czego pragniemy od życia. Zwolnili Cię z pracy? Może od dłuższego czasu ta właśnie praca już Cię męczyła i tylko bałeś się wyjść ze strefy komfortu. Rozstanie? Będziesz mieć czas żeby się skupić na sobie i swoich potrzebach. Widocznie ten partner nie był dla Ciebie odpowiednią osobą. Dodatkowo nie marnujesz swojego cennego czasu na coś, co by nie wypaliło. Właśnie w taki sposób wykorzystaj pojawiające się rozczarowania, żeby przemyśleć swoje życie. Być może wcześniej pozornie wszystko było dobrze, ale sądziłeś tak tylko dlatego, że było tak wygodnie. Może już od dłuższego czasu czułeś, że coś chcesz zmienić. Pomyśl o swoich poprzednich doświadczeniach i zastanów się ile z tym "złych rzeczy" przerodziło się w coś dobrego. Coś, co określamy mianem "porażki" - choć czasem trudno w to uwierzyć - nieraz okazuje się istnym darem od losu.

Wyłącz również swojego wewnętrznego krytyka. Często jak pojawia się rozczarowanie, to pojawia się także myśl - w środku nas - która dodatkowo podjudza do tego, żeby myśleć jeszcze bardziej negatywnie. Stało się, coś poszło nie tak, to dlaczego masz jeszcze siebie krytykować i dodatkowo pogarszać swój nastrój? Jeżeli tym krytykiem jest jednak ktoś z Twojego otoczenia, to postaraj się uwolnić od tej osoby. Wszystkim wampirom energetycznym i osobom, które wiedzą lepiej i chcą za nas decydować - mówimy stanowcze "NIE". Nie potrzebujemy negatywnej energii. Masz pełne prawo, aby decydować o swoim życiu - prawo, aby popełniać błędy. To jest naturalne.

Pozwól również sobie pomóc. Unikaj negatywnych ludzi, ale nie zamykaj się przed wszystkimi. Czasami ktoś z zewnątrz może podać tobie pomocną dłoń, wesprzeć, doradzić lub chociażby wysłuchać. Korzystaj z wiedzy i doświadczenia innych. Nie każdy ma serce z kamienia i nie wszyscy będą Cię krytykować. Uwierz, że istnieje wiele osób, które chcą dla Ciebie dobrze. To, że poczułeś rozczarowanie nie znaczy, że masz być już przez resztę życia samotnikiem. Naucz się także uwalniać swoje emocje. Poczułeś rozczarowanie - przyznaj to, pomyśl i powiedz na głos. Nie zamiataj swoich uczuć pod dywan - zrobi się z tego niezły bałagan. Nie udawaj, że wszystko jest ok, bo tylko nagromadzisz złe emocje w sobie i nim się obejrzysz - dadzą o sobie znać w nieprzyjemny sposób. Przyznaj jasno przed sobą jak się czujesz i pozwól swobodnie przepłynąć tym emocjom przez Twoje ciało i umysł. Możesz spróbować również zapisać swoje emocje, aby lepiej je nazwać. Wykorzystaj do tego notes, dziennik lub kalendarz. Aby przeprowadzić ze sobą dialog - napisz do siebie list. Spisanie emocji zdecydowanie pomaga w ich uwolnieniu.

Jeżeli już uspokoiłeś się i pogodziłeś z rozczarowaniem, to czas przejść dalej. Często nasze "porażki" są niczym znak stopu i hamują nas przed dalszym działaniem. Jednak to nie jest dla nas dobre czy prawidłowe podejście do życia. Strach nie może determinować naszych decyzji i stanowić blokad dla rozwoju. Musisz decydować - nawet jeżeli to nie jest łatwe. Pamiętaj, że brak decyzji, to także wybór. Kiedy sobie to uświadomisz - może znów będzie Tobie łatwiej decydować. Oczywiście zawsze może zaistnieć ryzyko błędu, ale to działa również w drugą stronę - Twój wybór równie dobrze może okazać się właściwy i dobry.

Pamiętaj, że zawsze od czegoś trzeba zacząć. Na początku będzie to coś małego - tak się zaczyna proces tworzenia. Później będzie kolejna i następna rzecz - krok po kroku - w ten sposób zmierzamy do przodu. Nawet największe budowle rozpoczęły się od ułożenia małej cegły. Cegiełka zaś powstała z gliny - zapewne przez przypadek, w wyniku jakiejś próby czy błędu ;) Zaufaj sobie, odnajdź swoje wewnętrzne "Ja". Możesz spróbować medytacji lub zapisywać swoje sny, aby głębiej przyjrzeć się podszeptom Twojej intuicji.

W całym procesie pamiętaj również o cierpliwości i wyrozumiałości wobec siebie. Nie wszystko może zadziać się czy pojawić się od razu. Nie zapomnisz przecież o swoim rozczarowaniu w jednej chwili i nie przerodzisz go w radość w mgnieniu oka. Zaakceptuj myśl, że to proces - droga, którą pragniesz podążać. To jak dieta - jeśli zjemy jeden zdrowy i niskokaloryczny posiłek, to nie zrzucimy od razu zbędnych kilogramów. Potrzeba konsekwencji i czasu. Kiedy jednak z wytrwałością podejdziemy do naszych działań to się okaże, że wszystko jest możliwe. To kropla drąży skałę. Tak samo twoje ukierunkowane działanie - Twoje decyzje i cierpliwość będą Cię zbliżały do celu.

Kochaj siebie i swoje życie. Zaufaj, że to chwilowe rozczarowanie szybko minie i zostawi po sobie tylko cenne doświadczenie. Może w tej chwili nie czujesz się najlepiej, ale spróbuj podejść do tego rozczarowania inaczej. Postaraj się znaleźć jakieś jasne strony tej sytuacji - coś co będzie dla Ciebie czymś dobrym. Może po chwili ucieszysz się ze zmian. Miej nadzieję, że wszystko będzie lepiej, bo to właśnie nadzieja najmocniej napędza do działania. Jeżeli jednak wciąż nie wiesz jak zacząć, jak sobie poradzić z emocjami i myślami - skorzystaj z rad i doświadczenia naszych Ekspertów. Napisz lub zadzwoń, a może właśnie ta chwila rozmowy rozpocznie proces dobrych zmian w Twoim życiu. Uwierz w siebie i zawalcz o uśmiech na twarzy. Warto!


Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji