HUNA - tajemny klucz do radości życia

HUNA - tajemny klucz do radości życia

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt."HUNA - tajemny klucz do radości życia".

Każdy z nas chciałby, aby jego marzenia się spełniały. Pragniemy żyć w szczęściu, zdrowiu i dostatku, być kochanymi, mieć dobrą pracę, znaleźć miłość na całe życie, udać się w podróż do odległego kraju? można by tak wymieniać bez liku. Życie często weryfikuje nasze plany, raz bywa lepiej, raz nieco gorzej. Część naszych celów udaje się zrealizować, a inne zostają odsunięte na dalszy plan. Niewątpliwie pomaga nam pozytywne myślenie. Ułatwia ono sam proces dążenia do celu, a także wspiera nas w gorszych momentach życiowych. Istnieją też pewne nurty filozoficzne i duchowe, które oparte są właśnie na pozytywnym myśleniu, a jednym z nich jest huna, wywodząca się z Wysp Hawajskich.

Filozofia ta jest jedną z najstarszych na świecie i po hawajsku jej nazwa oznacza ?tajemnicę?, ponieważ czerpie z zasobów tajemnej wiedzy Kahunów, którzy na Hawajach pełnili rolę szamanów i uzdrowicieli. Huna wywodzi się właśnie od hawajskiego szamanizmu. Hawajczycy są bardzo specyficzni i wyznają zupełnie inne zasady czy wartości, niż zachodnie cywilizacje. Zdziwić może fakt, iż w ich języku nie istnieją czas przyszły oraz przeszły - istnieje jedynie czas teraźniejszy. Żyją oni bowiem w taki sposób, jakby wszystko działo się wyłącznie tu i teraz. Mają zupełnie inną świadomość duchową, inne postrzeganie czasu i z pewnością mniej zmartwień na głowie, niż większość współczesnych ludzi. Ich wiedza ezoteryczna jest naprawdę ogromna, ale jednocześnie dostępna i dla nas - wystarczy, abyśmy potrafili się na nią otworzyć, podchodząc do tego z czystym umysłem i sercem.

Słowo ?kahuna? oznacza strażnika tajemnicy. Kahuni strzegli wiedzy tajemnej jaką jest huna. Byli szamanami, kapłanami i uzdrowicielami. Od dzieciństwa przechodzili swoją procedurę nauczania, polegającą na pilnej obserwacji nauczyciela, dzięki czemu uczyli się jego umiejętności i sposobu myślenia. Mieszkańcy polinezyjskich wysp w swojej filozofii uważają, że wszystko co nas otacza to energia. Energia ta oddaje wszystko to, co wcześniej zostało do niej przekazane. Kahuni zajmowali się w swoich praktykach zarówno płaszczyzną materialną, jak i sferą duchową, a ich wierzenia silnie pokrywają się ze współczesnymi odkryciami z dziedziny fizyki kwantowej czy nauk psychologicznych, a także innymi systemami filozoficznymi,  w których znajdziemy pokrewne zasady. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Kahuni o wiele lat wyprzedzili współczesną psychologię - wcześniej niż ona założyli, że ludzki umysł ma tak naprawdę trzy oblicza: przede wszystkim składa się z umysłu świadomego, części nieświadomej oraz nadświadomości.

Świadomość, zwana inaczej ?średnim ja? - jest racjonalna, odpowiedzialna za to jakie podejmujemy decyzje i za nasze plany. Część podświadoma natomiast zwana jest ?niższym ja? - kieruje się instynktem, przechowuje skrzętnie nasze (nawet zamierzchłe) wspomnienia, przekonania o świecie i o nas samych, schematy i wzory zachowań, nierzadko powstałe jeszcze na wczesnym etapie dzieciństwa. Podświadomość kieruje głównie naszymi emocjami, uczuciami, stara się unikać nieprzyjemnych doświadczeń, a dąży do odczuwania przyjemności. Kontroluje także te procesy w organizmie, na które z reguły nie zwracamy uwagi, takie jak np. bicie serca czy oddychanie. Podświadomość gromadzi także naszą witalną energię, którą Hawajczycy nazywają maną - jej odpowiednikiem według Chińczyków jest chi. Ponadto istnieje trzeci element naszej świadomości - tak zwane ?wyższe ja?. Ma ono za zadanie opiekę nad nami, spełnianie naszych próśb, pomoc w realizowaniu marzeń. Jest to nasza nadświadomość, połączona ze źródłem istnienia, z Bogiem. Jest naszym opiekunem, Aniołem Stróżem i intuicją jednocześnie.

Huna zwraca ogromną uwagę na to, że każdy człowiek posiada wolną wolę, więc wszystko zależy od niego, a my sami mamy naprawdę wieki wpływ na to co nas spotyka. Uczy nas, że mamy moc kreacji swojego życia i bardzo ważne jest pozytywne myślenie, które przyciąga do nas to czego pragniemy.

 

Huna opiera się na siedmiu głównych zasadach, z których każda z nich opisana jest jednym hawajskim słowem. Słowa te cechuje bardzo głębokie znaczenie, często niejednoznaczne, można jednak wytłumaczyć ich sens w pełniejszych zdaniach.

 

ZASADA PIERWSZA - IKE: świat jest taki, jaki myślisz, że jest.

 

Oznacza to, że nasze własne myśli mają wpływ na świat, w którym żyjemy. Wszystkie nasze przekonania, emocje, poglądy, uczucia i to, w co wierzymy - mają moc kreowania naszej przestrzeni, otoczenia i tego, co nas spotyka. Analogicznie, zmieniając swoje nastawienie, jesteśmy w stanie zmienić naszą rzeczywistość. Dzięki mocy naszego umysłu możemy tworzyć to, co później materializuje się na płaszczyźnie fizycznej, a nasze postrzeganie świata jest subiektywne. Dlatego dla jednych zwyczajny dzień może być wprost piękny, natomiast inni mogą go uznać za udrękę. Im bardziej pozytywne są nasze myśli, tym lepsze doświadczenia spotykamy na swojej drodze i na odwrót. Warto wykorzystać tę wiedzę i świadomie pilnować czystości naszego myślenia - tylko my jesteśmy za nie odpowiedzialni i tylko my możemy nad nim zapanować. Starajmy się myśleć dobrze o nas samych, naszym życiu, a także o innych ludziach.

 

ZASADA DRUGA- KALA: nie ma żadnych ograniczeń.

 

Ta zasada uczy nas, że wszelkie ograniczenia i blokady są jedynie wytworem naszego umysłu. W takim razie możemy się również ich pozbyć lub zastąpić negatywne przekonania tymi bardziej budującymi. Aby móc to zrobić, musimy najpierw szczerze uwierzyć w przekonanie, że ograniczenia nie są prawdziwe, a są jedynie ?umowne?. Ponieważ żadne granice tak naprawdę nie istnieją, wszystko jest ze sobą połączone, a my jesteśmy połączeni ze sobą wzajemnie i z całym Wszechświatem. Na tej samej zasadzie nasza dusza połączona jest z naszym ciałem. Aby w pełni wykorzystać tę zasadę, pozbądźmy się naszych utartych schematów i ograniczeń - w które wierzymy od dawna - za pomocą zmiany naszego myślenia. Świadomie uwierzmy, że zasługujemy na wszystko, czego pragniemy i że to otrzymamy - niezależnie od tego czy pragnienie dotyczy zdrowia, miłości, szczęścia czy stabilizacji finansowej.

 

ZASADA TRZECIA- MAKIA: energia podąża za uwagą.

 

Mówi nam ona o tym, że przyciągamy do siebie to, na czym się najbardziej skupiamy, ponieważ właśnie to zostaje zasilone potężną dawką naszej energii. Z tego powodu czasami zdarza się, że spełnia się to, czego się najbardziej baliśmy. Właśnie dlatego, iż nieustannie o tym myśleliśmy i głównie na tym koncentrowaliśmy swoją uwagę - nawet nie do końca  świadomie. Oczywiście - jak wszystko - działa to również w drugą stronę i może nam dobrze służyć. Jeżeli będziemy skupiać swoje myśli na swoich pragnieniach, to one zaczną się manifestować w naszym życiu, a my będziemy świadkami ?małych cudów?. Ktoś kiedyś powiedział, że cuda zdarzają się każdego dnia. Nie powinniśmy też koncentrować się na zbyt wielu sprawach w jednym momencie, ponieważ w taki sposób możemy swoją energię rozproszyć i nie będzie ona już działać z taką siłą. Ta zasada została wielokrotnie potwierdzona podczas badań dotyczących fizyki kwantowej. Postarajmy się za tym jak najczęściej myśleć o tym, co chcemy, aby się nam przytrafiło.

 

ZASADA CZWARTA- MANAWA: moment mocy jest teraz.

 

Zgodnie z tą zasadą huny, powinno się żyć tu i teraz, w chwili obecnej, ponieważ tylko w tej chwili znajduje się potencjał do kreowania swojej rzeczywistości. Jeżeli będziemy zamartwiać się przyszłością i lękać o nią, osłabimy jedynie swoją energię, a może i przyciągniemy do siebie efekt swoich lęków. Jeżeli natomiast, nie mogąc pogodzić się z przeszłością, będziemy ją rozpamiętywać - również nam się to nie przysłuży, a spowoduje taki efekt, jakbyśmy nie żyli swoim życiem, lecz niepotrzebnie reagowali na to, co już się wydarzyło. Nie mamy przecież na to żadnego wpływu. Spróbujmy zatrzymać się tu i teraz, poczuć spokój i bezpieczeństwo. Pomóc może nam np. skupienie się na swoim oddechu, obserwacja otoczenia, barw i dźwięków. Powinno to skutecznie przywrócić naszą świadomość i umysł do chwili, w której się faktycznie znajdujemy.

 

ZASADA PIĄTA- ALOHA: kochać to dzielić szczęście.

 

Według hawajskich nauk, to właśnie miłość jest potężną energią i narzędziem do działania. Moc miłości rośnie, im bardziej jesteśmy wdzięczni i doceniamy wszystko, co dobre w naszym życiu. Słabnie zaś, kiedy osądzamy innych i siebie samego. Postarajmy się od tej pory unikać oceniania ludzi i produkowania negatywnych myśli na ich temat, ponieważ negatywny ładunek energetyczny tych myśli i tak do nas wróci, osłabiając wszechogarniającą miłość. Aby wzmocnić błogosławieństwo miłości, codziennie zastanówmy się nad tym, za co jesteśmy wdzięczni i wyraźmy swoją wdzięczność dla Wszechświata. Po krótkim zastanowieniu może się okazać, że tak naprawdę posiadamy bardzo wiele - nawet dach nad głową nie jest bowiem dany wszystkim ludziom na Ziemi. Im bardziej będziemy wdzięczni za to, co już posiadamy, tym więcej dobrego dostaniemy od Wszechświata, ponieważ miłość będzie wzmacniania poprzez wdzięczność. Wysyłajmy także energię miłości w kierunku innych ludzi - możemy im w duchu pobłogosławić i dobrze życzyć. Ważne, aby było to szczere i płynęło prosto z serca. Unikajmy za to zazdrości, zawiści i krytyki.

 

ZASADA SZÓSTA- MANA: cała moc jest w moim wnętrzu

 

Ta zasada ma za zadanie uzmysłowić nam, że tak naprawdę wszelka moc sprawcza, której potrzebujemy do działania, znajduje się w nas samych. Nic ani nikt inny nie jest w stanie sprawić, że poczujemy się szczęśliwi, jedynie my sami. Tylko my sami mamy także wpływ na to jak reagujemy na wydarzenia, które nas spotykają i jaka energia w nas dominuje. Nie istnieje nic, co miałoby nad nami prawdziwą władzę - chyba, że to my ją temu nadamy, poprzez nasze własne przekonania. Nasza wewnętrzna moc pochodzi z nieskończonego źródła, z którym wszyscy jesteśmy połączeni. Jeżeli mamy jakieś marzenie, mamy też moc, aby je spełnić lub nie dopuścić do jego realizacji. Wszystko zaś zależy od naszego podejścia, naszych myśli i tego, czemu poświęcamy najwięcej energii. Nawet jeśli spotkają nas niefortunne okoliczności, to wciąż mamy moc, aby obrócić je na swoją korzyść i osiągnąć szczęście.

 

ZASADA SIÓDMA- PONO: skuteczność jest miarą prawdy.

 

Jest to niejakim sprawdzianem tego w jaki sposób działają nasze myśli i przekonania - czy są one dla nas dobre, korzystne, czy pomagają nam osiągnąć to, czego chcemy i prowadzą tam, gdzie chcemy się znaleźć? Jeżeli zauważymy, że wciąż odczuwamy pewne braki, jest to sygnałem, że nasz sposób myślenia nam nie służy, lecz możemy go zmienić. Pono oznacza po hawajsku dobrobyt jak największej ilości ludzi, manifestujący się poprzez ich szczęście, życie w zdrowiu, miłości i obfitości. Aby wykorzystać dobrze tę zasadę, cały czas ćwiczmy nasze pozytywne nastawienie i czekajmy na jego rezultaty.

 

Jeżeli uda nam się połączyć wszystkie powyższe zasady, to - w miarę praktyki - będziemy zauważać coraz bardziej spektakularne efekty. Po pewnym czasie uda nam się bez trudu dostrzec, że jakość naszego codziennego życia znacząco się poprawiła, a my jesteśmy mniej zestresowani, bardzie świadomi chwili obecnej i spokojni.  Nasze mniejsze i większe marzenia zaczną się spełniać, poprawią się u nas także kontakty międzyludzkie, a my staniemy się bardzie uduchowieni, potrafiąc poczuć połączenie z Wszechświatem. Wyzbędziemy się także starych, skostniałych systemów przekonań i traum spowodowanych przez przeszłe doświadczenia. Jak nietrudno się domyślić, wpłynie to pozytywnie na całe nasze życie, naszego ducha i ciało, ponieważ poczujemy się zwyczajnie zdrowsi. Nawet jeśli wydaje się to zbyt proste, aby było prawdziwe, to przypomnij sobie o tym, że ta głęboka mądrość Kahunów opiera się właśnie na prostocie i czystości serca.