widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2017-11-27

Wróżby andrzejkowe dla najmłodszych

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Wróżby andrzejkowe dla najmłodszych" przygotowanym przez naszego eksperta Amber.Wigilia św. Andrzeja to jeden z tych wyjątkowych dni w roku, kiedy granica pomiędzy tym, co znane i widzialne zdaje się przeplatać z tym, co skryte dla naszych oczu. Tradycja tego wyjątkowego dnia sięga bardzo dawnych czasów, kiedy to przede wszystkim płeć piękna szukała sposobów na przepowiedzenie sobie przyszłości. Dzisiaj jednak w zabawie andrzejkowej uczestniczą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Co więcej, andrzejki dedykowane są również dla najmłodszych.

Każda dorosła osoba może sobie pozwolić na telefon do uznanej i doświadczonej wróżki, która w andrzejkowy wieczór przepowie nam przyszłość. Po takiej rozmowie przyjdzie natomiast czas na relaks i zabawę w gronie najbliższych. Jak jednak zagospodarować ten wyjątkowy czas dla najmłodszych? Co możemy zrobić razem, a jakie wróżby andrzejkowe przygotować do przedszkola czy szkoły? Poniżej kilka pomysłów na wróżby i zabawy dla naszych cudnych pociech.

Lanie wosku

Najbardziej znaną i bardzo lubianą formą wróżb jest oczywiście lanie wosku, o którym wspomniałam już w poprzednim artykule pt. "Andrzejkowy zawrót głowy - lanie wosku z przyjaciółmi". Dla dzieci - aby bawiły się lepiej - możemy dodać magiczne "zaklęcie" nim stworzą swoją własną wróżbę. Przed przelaniem wosku przez klucz nauczmy je więc krótkiego wierszyka: "Hokus pokus - wosku lanie, co ma stać się - niech się stanie". Pamiętajmy o zgaszeniu światła i zabawie cieniami. Powstałe kształty obracajmy w każdą stronę i pytajmy naszą pocieszę co zobaczyła.

Wróżba miłosna z jabłuszkem

Bardzo lubianą i popularną wróżbą dla dzieci jest ta, w której pozwalamy dziecku obrać jabłuszko. Pamiętajmy o bezpieczeństwie - o tym, aby wybrać bezpieczną obieraczkę i cały czas być przy naszym dziecku. Jabłuszko obieramy pomału, a powstałe obierki rzucamy za siebie. Staramy się odczytać powstałą literkę, która będzie wróżyła naszej pociesze imię przyszłego wybranka serca :)

Grosik na szczęście

Przygotujcie miskę z wodą, a dzieciom rozdajcie grosiki. Wybierzcie stosowną odległość, z której będziecie mogli dorzucić grosikiem do miski. Każde z dzieci powinno pomyśleć życzenie, a kiedy już będzie gotowe - rzucić grosikiem do miski. Kiedy trafi - życzenie się spełni, a jeśli nie - niestety trzeba będzie poczekać na spełnienie życzenia.

Wróżba miłosna z serduszkiem

Z czerwonego papieru technicznego wycinamy piękne duże serduszko. Po jednej jego stronie zapisujemy imiona. Dla dziewczynek zapisujemy imiona chłopców, a dla chłopców oczywiście imiona dziewczynek. Wróżba polega na tym, aby nasza pociecha wzięła szpileczkę i przebiła serduszko (po stronie bez imion), aby z drugiej strony odczytać imię przyszłego ukochanego. Kiedy igła nie natrafiła na żadne imię - bierzemy pod uwagę to, które jest najbliższe lub przebijamy jeszcze raz.

Wróżba - kim będę jak dorosnę?

Szykujemy nieprzezroczysty woreczek, do którego będziemy chowali akcesoria kojarzące się z konkretnym zawodem. Dla przykładu wybierzemy zabawkowe kajdanki/samochodzik policyjny (policjant), szczotka do włosów (fryzjer), strzykawka - oczywiście bez igły (pielęgniarka/lekarz), pędzel do malowania (malarz), mikrofon (piosenkarz), płyta CD/myszka komputerowa (informatyk); długopis (pisarz), nitka (krawiec), łyżka (kucharz) itp. itd. Kiedy wszystko przygotujemy to pozwalamy maluchom losować. Jeśli urządzamy większą zabawę - możemy dodatkowo przygotować kalambury, aby rodzina czy przyjaciele mogli zgadnąć jaki zawód został wylosowany. Oczywiście losowanie wtedy odbywa się potajemnie np. w kuchni, a kalambury dla wszystkich w pokoju :)

Ustawianie butów

Zabawa, o której nie trzeba zbyt wiele pisać, a znają ją niemal wszyscy. Prosimy nasze dzieci, aby ustawiały - jeden za drugim - buty w kierunku drzwi wyjściowych. Czyj but będzie ostatni, czyli pierwszy przy drzwiach, ta osoba pierwsza weźmie ślub. Przy dużej grupie dzieci możemy podzielić buty na dwa rzędy - jeden dla chłopców, a drugi dla dziewczynek.
Zabaw andrzejkowych jest mnóstwo, więc i zabawa dla dzieci może być ciekawa oraz zróżnicowana. Każda okazja do miłego spędzenia czasu razem w gronie najbliższych jest dobra. Poniżej kilka ciekawostek o dawnych zwyczajach andrzejkowych :)

Ciekawostka - dawne zwyczaje andrzejkowe

Dawnym obyczajem, o którym już zapomnieliśmy było np. pieczenie placków - rychłego ślubu mogła się spodziewać ta niewiasta, której placek zjadł pies. Pożądaną sytuacją było również wyszczypanie przez gąsiora, ponieważ zwiastowało to odnalezienie właściwego partnera. Ciekawą praktyką było też wyrzucanie w górę poskręcanych płonących kul z lnu lub pęku wstążek - im wyżej udało się podrzucić tym korzystniejsza wróżba. Poznanie imienia przyszłego małżonka polegało na zapytaniu pierwszego zobaczonego nieznanego mężczyzny o jego imię, ponieważ, według wierzeń, takie same miał nosić przyszły mąż. Ciekawość kobiet nie znała granic, gdy już wszystko wskazywało na odnalezienie szczęścia w miłości, to panny starały się także określić "kierunek", z którego nadejdzie wybranek serca. Zasada była bardzo prosta: pohukując nad studnią słuchały uważnie, z której strony usłyszą echo. Innym sposobem było wieczorne wyjście przed dom i nasłuchiwanie szczekania psa. Z której strony udało się usłyszeć "hau", z tej miał nadejść ukochany.

Życzę Wam samych dobrych wróżb andrzejkowych i cudownej zabawy z najbliższymi,

Amber


Amber Zapytaj eksperta Zamów rozmowę INFO
Dzień dobry Kochani, dziś jestem do Waszej dyspozycji do godziny 13:00, a następnie w godzinach 18:00-20:15. Zapraszam do rozmowy, Amber
ZAJĘTY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji