widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2018-08-10

Jak rozmawiać, kiedy dzieje się coś złego? Cztery kroki do lepszego porozumienia

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Jak rozmawiać, kiedy dzieje się coś złego? Cztery kroki do lepszego porozumienia" przygotowanym przez naszą ekspertkę Amber.W dniu codziennym prowadzimy dziesiątki różnych rozmów. Rano rozmawiamy z dziećmi i drugą połówką. Wychodzimy do pracy, aby rozpocząć rozmowy z klientami, współpracownikami czy szefem. Pod domem znów wymieniamy uprzejmości z sąsiadem, a wieczorem spotykamy się z przyjaciółmi. Istnieją dziesiątki języków, lecz my skupiamy się na jednym - zazwyczaj naszym ojczystym. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo łatwe, lecz przecież wiemy, że do końca tak nie jest...

Czasem mamy wrażenie, że pomimo tego, iż mówimy wyraźnie, to nie jesteśmy rozumiani przez nasze otoczenie. Tyle razy prosiliśmy bliskich o to, aby poodkurzali lub wynieśli śmieci. Wspominaliśmy przyjaciołom, aby nie zdradzali naszych sekretów innym osobom. Denerwujemy się, kiedy znów ktoś nie uszanuje naszej prośby i czujemy, że nie traktuje nas poważnie. Pojawiają się nieporozumienia, kłótnie i awantury lub nastają ,,ciche dni" w ważnych dla nas relacjach. Okazuje się wtedy, że podjęcie rozmowy nie jest już tak proste, a mówimy przecież w tym samym języku. Czasem brak nam już sił. Krzyczymy, płaczemy lub zamykamy się w sobie. Zamyka się błędne koło i nadal nie wiemy co zrobić, aby wszystko ułożyło się lepiej. Dziś jednak powiemy sobie więcej o dobrej i jasnej komunikacji. Nie będzie już potrzebny krzyk czy płacz, a ciche dni pójdą w zapomnienie.

Przygotowując się do wprowadzenia w życie zasad czterech kroków do lepszej komunikacji - skupiamy się na tym, że fundamentem dla naszych działań powinna być empatia (współodczuwanie). To oznacza, że będziemy się starać postawić na miejscu naszego rozmówcy (zrozumieć go) i jednocześnie otwarcie powiemy, co leży nam na serduszku. Skupimy się oczywiście na trudnych rozmowach, kiedy pragniemy wyrazić nasze niezadowolenie czy smutek. W codziennym życiu może nam to sprawiać niemały problem, więc powinniśmy temu przeciwdziałać.

Krok pierwszy - obiektywna obserwacja

Trudno mówić o tym, abyśmy potrafili w codziennym życiu być obiektywni. Zazwyczaj oceniamy każdą sytuację przez własny pryzmat - subiektywnie. Skupiamy się na tym, że ktoś nas rani, lecz nie doszukujemy się odpowiedzi na pytanie "dlaczego". Nie myślimy o tym czy było to umyślne, czy też nie. Czas więc dokonać pierwszej zmiany. Wciskamy stop i od chwili obecnej staramy się spojrzeć na sytuację tak, jakby zrobiła to inna osoba, która widzi wszystko z boku. Tak, jakbyśmy kręcili film dokumentalny, który ukaże jedynie fakty.

Zacznijmy obserwować uważnie co dzieje się w naszym życiu. Nie reagujmy gwałtownie na nieprzyjemne wydarzenia. Nabiezmy dystansu i postarajmy się rozwiać nasze wątpliwości. Ochlońmy. Na pierwszy rzut oka może się to wydać trudne, dlatego postaramy się oprzeć o kilka przykładów, które pozwolą nam to zobrazować.

Przykład pierwszy: po męczącym dniu w pracy powracam do domu i widzę ogromny bałagan, który mój syn obiecał wczoraj posprzątać.

Przykład drugi: moja mama opowiedziała o moich problemach małżeńskich trzem sąsiadkom i mojej nielubianej koleżance z pracy.

Przykład trzeci: moje dziecko postanowiło rozsmarować moje ulubione cienie do powiek i szminkę na jasnej ścianie w salonie.

Krok drugi - określenie uczuć

Wiemy już co nam się przytrafiło i staramy się zrozumieć jak czujemy się w tej sytuacji. Nie wystarczy nazwać emocji jednym słowem, lecz należy określić dokładnie jak w danej chwili się czujemy. Kiedy dokładnie to przemyślimy - możemy wtedy przekazać to naszemu rozmówcy. Planujemy, aby powiedzieć: co nam się nie podoba, dlaczego i czego pragniemy.

Przykład pierwszy: po męczącym dniu w pracy powracam do domu i widzę ogromny bałagan, który mój syn obiecał wczoraj posprzątać. CZUJĘ SIĘ ZAWIEDZIONA, ZŁA, ZIGNOROWANA I SAMOTNA.

Przykład drugi: moja mama opowiedziała o moich problemach małżeńskich trzem sąsiadkom i mojej nielubianej koleżance z pracy. CZUJĘ SIĘ LEKCEWAŻONA, ZAWSTYDZONA, ZŁA I MAM OGROMNY ŻAL.

Przykład trzeci: moje dziecko postanowiło rozsmarować moje ulubione cienie do powiek i szminkę na jasnej ścianie w salonie. CZUJĘ SIĘ BEZSILNA, ZŁA I NIE POTRAFIĘ ZROZUMIEĆ DLACZEGO TO ZROBIŁEŚ.

Krok trzeci - wyrażenie potrzeb

Na tym etapie zastanawiamy się nad tym czego pragniemy, oczekujemy lub potrzebujemy. Dlaczego w danej chwili odczuwamy złość, co za tym stoi? Myślimy o tym jak chcemy być traktowani i postrzegani, a także o tym jak chcielibyśmy, aby dana sytuacja wyglądała.

Przykład pierwszy: po męczącym dniu w pracy powracam do domu i widzę ogromny bałagan, który mój syn obiecał wczoraj posprzątać. Czuję się zawiedziona, zła, zignorowana i samotna. POTRZEBUJĘ POMOCY W DOMOWYCH OBOWIĄZKACH, CHCIAŁABYM MÓC NA CIEBIE LICZYĆ I UFAĆ TWOIM SŁOWOM.PRAGNĘ ZROZUMIENIA I WSPARCIA.

Przykład drugi: moja mama opowiedziała o moich problemach małżeńskich trzem sąsiadkom i mojej nielubianej koleżance z pracy. Czuję się lekceważona, zawstydzona, zła i mam ogromny żal. CHCĘ WIEDZIEĆ O TYM, ŻE MNIE SŁUCHASZ I BEZ MOJEJ WIEDZY NIE WYJAWIASZ SEKRETÓW, KTÓRE TOBIE POWIERZAM. CHCIAŁABYM, ABYŚ WIEDZIAŁA, ŻE BARDZO CENIĘ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ I NIE MOGĘ POZWOLIĆ NA WYJAWIANIE MOICH TAJEMNIC. POTRZEBUJĘ CZUĆ TWOJE WSPARCIE I CHCIAŁABYM TOBIE UFAĆ.

Przykład trzeci: moja córeczka postanowiło rozsmarować moje ulubione cienie do powiek i szminkę na jasnej ścianie w salonie. Czuję się bezsilna, zła i nie potrafię zrozumieć dlaczego to zrobiłaś. OCZEKUJĘ, ABYŚ MNIE SŁUCHAŁA, NIE MALOWAŁA ŚCIAN W DOMU I NIE DOTYKAŁA MOICH KOSMETKÓW BEZ POZWOLENIA. POTRZEBUJĘ TEGO, ABYM MOGŁA TOBIE UFAĆ. CHCIAŁABYM, ABYŚ WIEDZIAŁA, ŻE ZARÓWNO ŚCIANY JAK I KOSMETYKI SĄ DLA MNIE WAŻNE I JEŻELI PRAGNIESZ COŚ NAMALOWAĆ, TO MOŻESZ RYSOWAĆ W ZESZYCIE LUB NA KARTKACH BLOKU.

Krok czwarty - określenie prośby
Czwartym krokiem do dobrej komunikacji jest wyraźne i szczere powiedzenie o tym, czego oczekujemy. Spokojnie wyrażamy naszą prośbę.

Przykład pierwszy: po męczącym dniu w pracy powracam do domu i widzę ogromny bałagan, który mój syn obiecał wczoraj posprzątać. Czuję się zawiedziona, zła, zignorowana i samotna. Potrzebuję pomocy w domowych obowiązkach, chciałabym móc na ciebie liczyć i ufać twoim słowom. Pragnę zrozumienia i wsparcia. PROSZĘ, ABYŚ DOTRZYMYWAŁ SWOICH OBIETNIC, ABYM WIEDZIALA, ŻE TRAKTUJESZ MNIE POWAŻNIE I Z SZACUNKIEM. UMÓWMY SIĘ, ŻE JEŚLI NIE MOŻESZ TEGO ZROBIĆ Z JAKIEGOŚ WAŻNEGO POWODU, TO MI TO POWIESZ, ABYM WIEDZIAŁA DLACZEGO NIE MOŻESZ DOTRZYMAĆ OBIETNICY.

Przykład drugi: moja mama opowiedziała o moich problemach małżeńskich trzem sąsiadkom i mojej nielubianej koleżance z pracy. Czuję się lekceważona, zawstydzona, zła i mam ogromny żal. Chcę wiedzieć o tym, że mnie słuchasz i bez mojej wiedzy nie wyjawiasz sekretów, które tobie powierzam. Chciałabym, abyś wiedziała, że bardzo cenię swoją prywatność i nie mogę pozwolić na wyjawianie moich tajemnic. Potrzebuję czuć twoje wsparcie i chciałabym tobie ufać. PROSZĘ ABYŚ OD DZISIAJ NIE ROZMAWIAŁA O MNIE I MOICH PRYWATNACH SPRAWACH Z INNYMI OSOBAMI. JEŚLI BĘDZIESZ CHCIAŁA POROZMAWIAĆ O MOICH SPRAWACH, TO PRZYJDŹ LUB ZADZWOŃ DO MNIE. JEŚLI TA SYTUACJA SIĘ POWTÓRZY, TO NIE BĘDĘ NIESTETY MOGŁA ZDRADZAĆ CI MOICH SEKRETÓW.

Przykład trzeci: moja córeczka postanowiło rozsmarować moje ulubione cienie do powiek i szminkę na jasnej ścianie w salonie. Czuję się bezsilna, zła i nie potrafię zrozumieć dlaczego to zrobiłaś. Oczekuję, abyś mnie słuchała, nie malowała ścian w domu i nie dotykała moich kosmetków bez pozwolenia. Potrzebuję tego, abym mogła tobie ufać. Chciałabym, abyś wiedziała, że zarówno ściany jak i kosmetyki są dla mnie ważne i jeżeli pragniesz coś namalować, to możesz rysować w zeszycie lub na kartkach bloku. PROSZĘ ABYŚ OD DZIŚ NIE DOTYKAŁA MOICH KOSMETYKÓW, A MALOWAŁA KREDKAMI LUB FARBKAMI JEDYNIE W BLOKU RYSUNKOWYM LUB KOLOROWANKACH. JEŻELI CHCESZ, TO DZIŚ KUPIMY CI DZISIAJ DUŻY BLOK I COŚ ŁADNEGO MI NAMALUJESZ. PROSZĘ ABYŚ NIGDY WIĘCEJ NIE MALOWAŁA PO ŚCIANACH.

Praktyka czyni mistrza

Na początku trudno jest wprowadzić w życie schemat czterech kroków dobrej komunikacji, dlatego warto przygotować sobie małą ściągę, która pomoże nam podjąć trudną dla nas rozmowę. Z czasem o wiele łatwiej przyjdzie nam wyrażać nasze uczucia, pragnienia i prośby. Rozmowa pozbawiona agresji, płaczu i krzyku pomoże radzić sobie w relacjach, które prowadzimy. Na małej karteczce, jako naszą ściągę, możemy sobie zapisać nasze cztery kroki:

- Staram się obiektywnie powiedzieć o tym, co widzę.
- Wyrażam swoje emocje i uczucia, które powoduje to, co widzę.
- Określam swoje potrzeby i pragnienia.
- Przedstawiam swoją prośbę czy możliwe rozwiązanie problemu.

Stosowanie powyższej metody czterech kroków ma wielu zwolenników i potrafi przynieść bardzo dobre skutki. Osobiście stosuję ją w praktyce, choć - jak pewnie się domyślacie - nie zawsze zdania są takie piękne i rozbudowane jak w powyższych przykładach. Ważne jest to, aby móc podejść do trudnych spraw spokojnie, bez zbędnej agresji. W naszym życiu nie brakuje przecież stresu. Kiedy jednak nie widzisz efektów, nie wiesz jak rozmawiać z drugą osobą czy nie potrafisz poradzić sobie z trudną sytuacją - zapraszam Cię do rozmowy. Pamiętaj o tym, że nie jesteś sam, a wspólnie zawsze łatwiej jest wybrać najlepsze rozwiązania.

Pozdrawiam cieplutko,
Amber


Amber Zapytaj eksperta Zamów rozmowę INFO
Dzień dobry Kochani, dziś jestem do Waszej dyspozycji do godziny 13:00, a następnie w godzinach 18:00-20:15. Zapraszam do rozmowy, Amber
ZAJĘTY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji