widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2018-03-21

Uzdrawiające działanie muzyki

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Uzdrawiające działanie muzyki" przygotowanym przez naszego eksperta Magda Klementyna.


Już Pitagoras zalecał muzykę jako środek uzdrawiający. Współczesne badania dowodzą, że muzyka wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i duchowe. Dzieje się tak, ponieważ słuchając muzyki osoba wprowadza się w stan, który można porównać do medytacji w czasie której uspokajają się myśli, poprawia się koncentracja a nasze emocje zostają złagodzone.

Walory muzyki znano już od dawna ale dopiero w XX wieku zaczęto ją wykorzystywać jako formę terapii. Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że muzyka przyspiesza rehabilitację, uwrażliwia na przyrodę i muzykę, poprawia osiągnięcia integracji w grupie oraz komunikację między ludźmi. Rodzaj muzyki oraz stopień głośności wpływają na nasze emocje. Dla przykładu zbyt głośna lub rockowa piosenka może wywołać agresję i pobudzać organizm.

Jednym z ogromnych entuzjastów wykorzystywania muzyki w leczeniu był francuski profesor Alfred Tomatis, który badał między innymi wpływ muzyki Mozarta na stan zdrowia pacjenta. Wspomniany lekarz opracował formę terapii muzyką, która pomaga w uwalnianiu od niepokojów, w walce z depresją, leczeniu wymowy, uczeniu się nowych języków oraz dobroczynnie wpływa na dzieci nadpobudliwe. W Polsce także mamy swojego rodzimego szerzyciela muzykoterapii. Doktor Kieryła (anastezjolog) od wielu lat, poza pracą na sali operacyjnej, prowadzi warsztaty oraz profilaktykę muzyczną wśród dzieci specjalnej troski, szkołach a także w miejscach spotkań osób uzależnionych od różnych nałogów. I tak na chandrę i poczucie utraty sensu życia dr Kieryła poleca rozpoczęcie terapii od smutnej melodii, przy której należy wykonywać kocie ruchy - prężąc się i zwijając na przemian. Kolejny utwór powinien być w cieplejszych tonach, na koniec należy wysłuchać walców Straussa i ruszyć do tańca, jeśli tylko ma się na to ochotę.

Muzyka poważna, której po prostu nie jesteśmy nauczeni słuchać, jest ogromnym narzędziem w walce z różnymi schorzeniami czy stanami naszego umysłu. Ponadto wpływa na naszą osobowość po określonym czasie słuchania. Jedną z wielu dolegliwości jaką możemy wspomagać leczenie są choroby serca - szczególnie nieprawidłowy rytm serca. Jeśli osoba cierpi na zbyt szybką pracę serca to powinna słuchać jak najczęściej barokowych kompozycji w tempie largo lub adagio. Ich powolne tempo (60 uderzeń na minutę) wywołuje bowiem zwolnienie pracy serca tak bardzo potrzebne dla odprężenia i odpoczynku. Podobne działanie mają długie frazy romantyczne skomponowane w okresie klasycyzmu. Inne badania nad wpływem muzyki na nasze życie pokazały, że: pieśni Schuberta łagodzą stres i zmartwienia związane z miłością; muzyka Bacha - szczególnie Toccata - uspokaja nerwy; piosenki Beatlesów rozładowują agresję; opery Verdiego podwyższają ciśnienie; dzieła Lutosławskiego pomagają we wzmocnieniu apetytu u anorektyków, natomiast Bolero Ravela jest doskonałe przy obniżeniu stanów depresyjnych.

Muzyka towarzyszy nam przy wielu okazjach zarówno tych radosnych jak i tych smutniejszych. Od najwcześniejszych tygodni życia jesteśmy w stanie na nią reagować - już w 12 tygodniu życia płód może dostrajać swoje reakcje w zależności od muzyki jakiej w danym momencie słucha matka. I coś zdecydowanie musi tkwić w nutach ułożonych w melodie, skoro tyle setek lat temu starożytni Egipcjanie używali tego samego hieroglifu dla określenia muzyki i dobrego samopoczucia. Warto wziąć pod uwagę jej wpływ na naszą psychikę tym bardziej, że otoczeni jesteśmy nią prawie wszędzie począwszy od pracy poprzez codzienne zakupy w supermarkecie a skończywszy na domowych pieleszach.

Pozdrawiam serdecznie Magda Klementyna Miriam


Magda Klementyna Zapytaj eksperta Zamów rozmowę INFO
Jeśli nie jestem dostępna a jest potrzeba rozmowy, proszę napisać do mnie i umówimy się z przyjemnością na konkretną godzinę:)
Zadzwoń na
708 788 457708 788 457 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 224 179 7710048 224 179 771 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji