widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2019-08-20

Ajurweda - postawowa wiedza i typy ajurwedyjskie

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Ajurweda - postawowa wiedza i typy ajurwedyjskie" przygotowanym przez naszego eksperta Amber.
Ajurweda to pewnego rodzaju powrót do samych podstaw - do naszych korzeni, pierwotnych energii, do Źródła. To filozofia holistyczna, swoistego rodzaju umiejętność samoopieki, która wywodzi się z medycyny indyjskiej. Słowo "ajurweda" powstało z połączenia dwóch słów - "ajuh", czyli życie oraz "weda" oznaczającego wiedzę. Samo słowo możemy więc interpretować jako wiedzę o życiu czy znajomość jego przebiegu i zasad nim kierujących. Co to jednak oznacza?

Ajurweda zajmuje się zarówno zdrowiem fizycznym, jak też psychicznym czy duchowym. Ten nurt filozoficzny bywa postrzegany jako pseudonauka, ponieważ w swoich założeniach łączy także elementy metafizyki. Niemniej od 1979 roku jest uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia jako koncepcja zdrowia i terapii. Ajurweda jest kolebką współczesnej medycyny. Pomimo uznania dopiero w tak późnych latach, ajurweda praktykowana jest już od blisko pięciu tysięcy lat. Skoro więc przez te wszystkie lata znajdowała swoich wyznawców, to musi być w niej coś niezwykłego :)

Ajurweda w swojej koncepcji twierdzi, że wszystko - łącznie z nami samymi - stworzone jest z pięciu żywiołów. Są to: woda, powietrze, ziemia, ogień i eter. Istoty żyjące mają jeszcze jeden element - Pranę. Prana to taka wewnętrzna iskierka, coś co nam dało życie, siła życiowa i podstawowa energia. Prana odpowiada więc za zdrowie i siły fizyczne, duchowe oraz umysłowe. Przez każdego przepływa więc energia, która odpowiada za to, że wszystko dobrze funkcjonuje. Energia ta podtrzymuje nasze życie. W zależności od tego w jakiej ilości elementy pięciu żywiołów będą w nas samych, nasze ciało będzie to manifestowało na trzy sposoby. Te trzy sposoby to tak zwane Doshas, czyli energie biologiczne nazywane często także duszami.

Według tej filozofii - ciało składa się z pięciu żywiołów, jednak to bioenergie są jego prawdziwą podstawą. Bioenergie, czyli Doshas, pomagają lepiej zrozumieć siebie samego. Dzięki temu łatwiej jest o siebie zadbać, znaleźć swoją własną równowagę. Wszystkie energie wiążą się z nami, a gdy w jakiejś jest problem, to możemy go odczuć - mogą pojawić się w naszym życiu problemy, różnego rodzaju dolegliwości czy choroby. Jak zawsze, aby zachować harmonię musimy najpierw poznać siebie. W skrócie opiszę wszystkie trzy bioenergie, które pomogą ustalić naszą równowagę energetyczną. Dzięki temu możesz zastanowić się jaka energia dominuje w Twoim życiu. Zatem poznajmy trzy Doshas:

Vata

jest to bioenergia, na którą składa się energia wiatru i eteru. Jest to energia związana z ruchem, krążeniem, oddychaniem i biciem serca. Jest to siła umysłu i ciała. Jest to wszystko to, co jest nam niezbędne, aby móc żyć. W tej energii większość "spraw" dzieje się bez naszego działania - jest to bowiem energia tego, co robimy instynktownie i podświadomie.

Osoby, u których dominuje energia Vata są zazwyczaj aktywne, ruchliwe, nieco niespokojne, niepewne czy nerwowe. Zazwyczaj drobnej budowy, dość szczupłe oraz słabo umięśnione. Ich dłonie i stopy często są zimne - niekiedy wydaje się, że dzieje się tak "bez powodu". Ich skóra bywa cienka, przez co łatwo zauważyć naczynka i żyły, które się pod nią kryją. Osoby typu Vata są bardzo komunikatywne i inteligentne. Dość szybko się uczą, są ciekawe świata i nie są bierne - szukają dla siebie zajęcia i działają. Lubią mieć wokół siebie przestrzeń - chętnie przebywają na świeżym powietrzu. Miewają zmienne nastroje, nieregularny sen, apetyt czy potrzeby seksualne. Można odnieść wrażenie (dość słuszne), że głównie od nastroju, będzie zależało to czy osoba typu Vata będzie miała na cokolwiek ochotę.

Pitta

jest to bioenergia, której towarzyszy przede wszystkim ogień. Jest to energia przemiany i transformacji. Bierze ona udział w procesach w naszym organizmie, które mają za zadanie coś przetworzyć. Między innymi reguluje temperaturę naszego ciała, a także bierze udział w trawieniu i wchłanianiu pokarmów.

Osoby o energii Pitta wyróżniają się średnią budową ciała i są z reguły mocniej umięśnione niż typ Vata. Posiadają wewnętrzny ogień - ciepłą i miękką skórę, która potrafi szybko się zarumienić, a także równie szybko się spocić. Ich ciało jest delikatne - łatwo powstają na nim siniaki, zaczerwienia, wysypki czy stany zapalne. Na ich ciele zauważymy też wiele piegów i pieprzyków. Włosy Pitta są z reguły dość cienkie, a poszczególne kosmyki dość prędko siwieją czy wypadają. Ich siła życia i związane z nią pragnienia są silne, więc temu typowi osobowości nie brak ochoty na seks, długi sen czy apetytu. Temperament Pitty jest iście ognisty, dlatego lubi być ona w centrum uwagi. Rozmawia głośno i z pasją, niekiedy całkowicie dominując swoje otoczenie.

Kapha

ostatnia bioenergia składa się z ziemi i wody. Jest to energia, która dba o spójność w naszym organizmie. Odpowiada ona za odżywianie, wzrost, odporność oraz nawilżenie ciała. Ma ona za zadanie chronić, nadawać podstawowe zasady, tworzyć strukturę, która nas otacza.

Typ osoby Kapha cechuje dość duża, krępa i masywna budowa ciała. Często możemy zauważyć u nich nadwagę - mają dużą tendencję do "gromadzenia" kilogramów, a jednocześnie posiadają szybki przyrost tkanki mięśniowej. Kaphę wyróżnia dość gruba, napięta i gładka skóra. Mocne, duże i białe zęby. Mocne, grube włosy, które dość często są falowane. Kapha jest bardzo wytrzamała, silna, skrupulatna i dość powolna w swoim działaniu. Niekiedy nie jest jej łatwo zmotywować się do działania, ale kiedy już zacznie - nie spocznie, aż nie do kończy zadania. Nauka nie przychodzi Kaphie tak szybko jak innym, lecz inni mogą pozazdrościć jej doskonałej pamięci. Apetyt, ochota na intymność czy sen są dość średnie, lecz kiedy już Kapha czymś się "zajmie", to będzie dbać o jak najlepszą jakość tego, co robi.

Każdy człowiek w momencie narodzin otrzymuje Prakriti - czyli zbiór swoich indywidualnych cech. Jest to coś co nas definiuje, nasze podstawy, coś co nas stworzyło. Jest to kombinacja trzech dusz - Doshas. My mamy za zadanie te trzy bioenergie utrzymać w harmonii i spójności, wówczas będziemy się czuć dobrze i harmonijnie, znajdziemy swoją równowagę energetyczną. Poznanie więc i ustalenie swojej równowagi energetycznej daje instrukcję ,,użytkowania" siebie samego. Zaburzenie pierwotnej równowagi prowadzi do złego samopoczucia, zmęczenia, może także pokazać się na zewnątrz poprzez choroby i niedoskonałości.

Każdy z nas jest inny, wobec czego nie można zrobić jednej "instrukcji" dla każdego, która powie nam jak się lepiej czuć. Ajurweda to połączenie medycyny, psychologii, alchemii, duchowości, wiedzy o roślinach czy fizjoterapii. Jest to filozofia, która wskazuje, że wszystko jest jednym i wpływa na siebie wzajemnie. Energia przepływa i przeplata się z kreacją. Zaburzenia ciała wpływają na psychikę i na odwrót. Dopiero pełna harmonia wszystkich aspektów życia może przynieść pozytywne skutki. Ajurweda pokazuje więc, że żeby doprowadzić do wewnętrznej harmonii - należy dbać o wszystko. Zarówno o ciało jak i umysł, a także naszą duchowość. Nakazuje więc zdrowe odżywianie, profilaktykę, ziołolecznictwo, powrót do korzeni, spokój, detoksykację oraz równowagę w organizmie. Każdy musi dojść do tego co zrobić, by poczuć się lepiej i znaleźć swój sposób na lepsze samopoczucie. Tylko skupiając się na całości możemy doprowadzić do świetnego samopoczucia i długowieczności. Odkryj więc swoją równowagę i zadbaj o nią ;)

Pozdrawiam Was gorąco,
Amber


NIEDOSTĘPNY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji