KIEDY W TWOIM ŻYCIU NIE DZIEJE SIĘ NIC DOBREGO


Często spotykam się z takim powiedzeniem "w moim życiu nie dzieje się nic dobrego". Ludzie wtedy dopatrują się różnych nieraz nierealnych przyczyn tego stanu ciała i ducha. I najczęściej doszukują się w tym winy innych. Nie zaprzeczam dzieje się i tak. Najczęściej jednak moja odpowiedź jest taka: po prostu nie umiesz się cieszyć z drobnych spraw. Zapomniałeś, zapomniałaś zauważać i doceniać to za co warto być w życiu wdzięcznym. I wiecie co? Zauważyłam, że większość wolałaby usłyszeć, jakąś straszną rzecz, najlepiej o uroku lub klątwie albo, że ktoś tam im celowo lub niechcący szkodzi. Tak łatwo jest bezpiecznie dla siebie przerzucić odpowiedzialność za brak radości w życiu na kogoś innego.Szłam któregoś dnia rano i czułam się nie najlepiej. Pustka i beznadzieja, smutek w sercu i taki bezsens. Pierwsza myśl kiedy zauważyłam ten stan to, że to do mnie nie podobne i nie pozwolę żeby to samopoczucie się we mnie pogrążyło a ja w nim zatonęła. Szłam "dalej" drogą wzdłuż małej rzeczki, szłam obserwując swój stan i w pewnej chwili powiedziałam "Boże ja Ciebie dzisiaj nie czuję, gdzie jest moja radość i entuzjazm, gdzie luźny oddech". I w jednej chwili zwróciłam uwagę na promień słońca padający na piękny niebieski łebek siedzącego na brzegu rzeczki kaczorka. Łza zakręciła mi się w oku oddech pogłębił i świat stał się piękny. Cały był w lśniącej główce kaczki siedzącej na brzegu. I zdałam sobie sprawę, że to zjawisko było tam cały czas tylko ja ogniskowałam się gdzie indziej. Nie wiem gdzie do dzisiaj ale wiem, że dla mnie szkoda czasu na szukanie przyczyny smutków, zawsze łatwiej poszukać, otworzyć oczy, serce na piękno i dobro wokół. Jeśli nie ma koło ciebie kogoś kto pomoże Ci znaleźć przyczynę Twojego stanu to ROZEJRZYJ się w około i zapytaj Boga... pokaż mi gdzie jesteś? A on pokaże ...


Na pomysł opisania tego zjawiska wpadłam niejako kiedy doświadczyłam opisanego powyżej stanu mojej duszy. Szłam sobie dalej ulicą i nagrywałam na dyktafon tych kilka myśli błyskających mi w głowie. Cały świat widziany w drodze pokazywał mi radość. Właśnie kiedy mijałam pub wis za wis domu rzemiosł usłyszałam dziwny pisk gumowej zabawki. Bardzo wesoły często naciskany przedmiot mówił o zdziwieniu kogoś kto go naciska. Dźwięk wydawał się bawić dziecko. Nadmienię, że zdziwiło mnie to iż zabawka była dziwnie nad wyrost głośna. Odwróciłam głowę w stronę z której dało się słyszeć kaskadę dźwięków i jakież było moje zdziwienie kiedy ujrzałam dorodnego, pięknego bernardyna bawiącego się gumową piszczącą piłką. Wyglądał uroczo i to zdziwienie było rzeczywiście widać na jego pysku oraz w postawie. Mnie sprawił ten widok ogromną radość i zapisałam go sobie jako dobre wydarzenie w moim życiu.


Pamiętajcie też, radość to nie zawsze zabawne sytuacje z których śmiejemy się do rozpuku. To co dla ciebie jest powodem do śmiechu może być czyimś upokorzeniem lub przykrością.


Przyjaciółka kiedyś powiedziała, że nie może nadziwić się temu jak ja ze wszystkiego potrafię się cieszyć. Powiedziała to widząc moją radość z powodu zakupu niewielkiego chodniczka do kuchni za jakieś 25 zł.
Życie mnie bardzo ciężko doświadczyło ale też nauczyło cieszyć się z drobnych rzeczy i zjawisk. Zrozumiałam, iż to drobne radości tworzą zadowolenie dnia powszedniego gdyż spektakularne radości zdarzają się wybiórczo. Gdyby trafiały się co dzień stałyby się szare i nie zauważalne. Pamiętajcie też, że to od waszego odbioru i definicji radości zależy czy dziś poczujesz radość i szczęście, które w mnogości drobnych wydarzeń wypełnią Twój dzień. Czy będziesz opryskliwy, nie zadowolony i nie grzeczny dla innych.


Po co marnować dzień? Już teraz poczuj radość, wzruszenie i ulgę. Spraw komuś radość, powiedz miłe słowo.


Wielość drobnych radości uruchamia proces przyciągania ich coraz więcej do mojego życia i moich bliskich. Rób to tak jak ja raduj się ze wszystkiego. Śmieję się, że mam dobre połączenie neuronowe na radość i wielość dobrych zdarzeń w moim życiu. Czego i wam życzę z całego serca.


Mów do siebie często : Dziś spotka mnie jakaś miła niespodzianka. Dziś przydarzy mi się coś fajnego. Będę śmiać się i radować cały dzień nawet na to wspomnienie. Dziś spotkam samych dobrych, życzliwych mi ludzi. Dziś Bóg obdarza mnie błogosławieństwami.Wróżka Agnieszka Bruzgo