widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2017-04-14

Wielkanocny czar, czyli zwyczaje i wróżby na zajączka

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Wielkanocny czar, czyli zwyczaje i wróżby na zajączka" przygotowanym przez naszego eksperta Amber.

Święta wielkanocne już tuż tuż, a wraz z nimi nadchodzą wiosenne porządki, świąteczne przygotowania i szykowanie prezentów na zajączka. Kolorowe jajeczka, które symbolizują nadejście nowego życia, będą turlać się po stołach i zachwycać fantazyjnymi wzorami. Rodzina zasiądzie przy wspólnym stole i dzieląc się święconką, złoży sobie piękne życzenia. Świąteczny czas warto spędzić radośnie, spokojnie i rodzinnie. Tak naprawdę nie ważne jest to ile wyśmienitych potraw zagości na stole, lecz ważne są osoby, które przy stole z Nami zasiądą. Ważni są oni i ważni jesteśmy my - kiedy posiadamy w sercu dobrą energię, to dopiero wtedy możemy przelać ją na bliskie nam osoby. Spójrz więc ezoterycznym okiem na zbliżające się święta i poznaj dawne tradycje. Być może to właśnie Ty odnajdziesz, w zapominanych już zwyczajach, nową rodzinną tradycję, sposób na rozbudzenie szczęścia czy przepowiednię Twej przyszłości?

Palemka wielkanocna

Piękne kolorowe palmy dostępne są dla nas wszędzie - przy kościołach, w przydomowych sklepikach i wielgachnych hipermarketach. Według zapisów biblijnych - w Jerozolimie Jezus został przywitany przez ludzi trzymających gałązki palmy w rękach. Dziś święcimy je w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, aby naszej palemce przekazać uzdrawiającą, uświęconą moc. Starodawne zwyczaje mówią nam o tym, aby każdego z domowników dotknąć poświęconą palemką, aby obdarować bliskich energią miłości boskiej. Kobiety miały czerpać z dotknięcia palmy - urodę, a mężczyźni - siłę. Każdy róg domostwa był uderzany po trzykroć palmą, aby uchronić całą rodzinę przed ubóstwem i nieszczęściami. Kiedy palemka posiadała bazie, wtedy łykano je, aby zapewnić sobie dobre zdrowie i energię. Dawne i obecne zwyczaje mówią nam o tym, że poświęconej palemki nie wolno wyrzucić. Powinna nam ona towarzyszyć do czasu nadejścia kolejnych świąt, aby mogła nas chronić przed wszelkiego rodzaju złem.

Według tradycji, którą przekazywana była przez pokolenia - palemka wielkanocna służyła również ochronie gospodarstwa. Zwierzęta były gładzone nią po grzbiecie, co miało podarować im ochronę i dobry chów. Gałązki palmowe były wkładane do uli, aby szybko zapełniły się one dużą ilością miodu, a wplecenie ich w sieci rybackie miało zapewnić bardzo dobre połowy.

Wielkanocne jajeczka

Znany jest nam zwyczaj dzielenia się jajkiem, które gości w przygotowanej przez nas święconce. Symbolicznie podzielenie się nim z bliskimi ma umocnić więzi rodzinne i zapewnić dobre zdrowie. Jajko jest symbolem narodzin, nowego początku i życia. W wierzeniach ezoterycznych to właśnie jajku nadawano wiele proroczych i ochronnych znaczeń. Dotknięcie święconym jajkiem domowych pupili miało ochronić je przed chorobami i zauroczeniem. Dodanie skorupek uświęconych jajeczek do jedzenia kur czy świnek miało natomiast zapewnić im dobry chów i urodzaj. Zjedzenie jajka z chrzanem w Wielką Niedzielę miało natomiast na celu ,,wymazanie" popełnionych grzechów. Do dziś istnieje zwyczaj obsypania rogów domostwa i posiadanej działki skorupkami jajek ze święconki, ma to zapewnić nam przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój.

Na pewno słyszeliście o wróżbie z fusów czy z ręki, ale czy wiedzieliście o zwyczaju wróżenia z jajek? Ja dowiedziałam się o tym dopiero kilka lat temu od babci mojej przyjaciółki. Rok w rok, przed Wielkanocą wbijała ona białko z jaja do szklanki z wodą, odstawiała na całą noc i rano starała się ocenić jaki kształt ono przybrało. Każdy ujrzany symbol odczytywała według sennika. Była to wróżba na kształt obecnego lania wosku na Andrzejki. Według dawnych zwyczajów zachęcano również niezamężne panny do rytuałów mających zapewnić im miłość i szczęśliwe zamążpójście. Pierwszym czarem, który miał przyciągnąć wzrok ukochanego na powabne ciało czarującej, było pomalowanie jajka na czerwono i pocieranie nim części ciała, które miały uwieźć właśnie tego mężczyznę. Skorupki, z tego samego jaja, również ucierano i potajemnie dosypywano do potrawy ukochanego, aby na pewno wybranek nie pozostał obojętny.

Wróżby jajeczne przybierały wiele postaci, a niektóre tradycje wciąż są żywe w naszych domach, choć traktowane są bardziej ,,z przymrużeniem oka". Zasiadając do wielkanocnego śniadania liczono liczbę jajek, które znalazły się na stole - parzysta liczba wróżyła zamążpójście, a nieparzysta miała zwiastować, że na ukochanego trzeba będzie jeszcze poczekać. Pisanki były również ,,kręcone" po stole - kiedy się do siebie zbliżyły, wtedy znów zwiastowało to miłość. Małżeństwa pragnące potomstwa obdarowywało się jajeczkiem z namalowaną kołyską, a wybrankom serca dawano jaja z czerwoną skorupą.

Wielkanocna magia żywiołów

Dawniej, po ugotowaniu jajek na wielkanocny stół, wody z gotowania używano do mycia twarzy i kąpieli. Obmycie buzi miało gwarantować urodę, natomiast kąpiel miała uzdrowić ciało i chronić przed ewentualnym zachorowaniem. Oblewanie się wodą (dziś znane nam jako lany poniedziałek) miało przyciągnąć wszechobecne szczęście i miłość do naszego życia. Tradycja nakazywała również skropić wodą wszystko, co chcielibyśmy, aby wzrosło. Nie tylko ukochane rośliny i zwierzęta, lecz również posag. Oczyszczenie wartościowych przedmiotów i monet w wodzie miało przyciągnąć kolejne do naszego życia. Woda jest nieodłącznym elementem Świąt wielkanocnych, ale szczególne miejsce w tych dniach zajmują również żywioły ognia, powietrza i ziemi. Palenie świec podczas Wielkiej Niedzieli pobudza korzystne energie. Róż i czerwień dedykowane uczuciom; złoto, zieleń i brąz sprawom materialnym i bezpieczeństwu; fiolety i żółcienie powodzeniu i rozwojowi. Świece stawiano na stołach i przy oknach, aby mogły one obdarować dobrą energią. Przewietrzenie pomieszczeń po świątecznych czy wiosennych porządkach pozwala usunąć negatywną energię nagromadzoną przez okres jesieni i ziemi. Warto również okadzić pomieszczenia białą szałwią w celu usunięcia złej energii - przewietrzyć - zapalić sweet grass znaną nam jako trawa żubrowa. Zwyczaje związane z palemką wielkanocną oczywiście odpowiadają żywiołowi ziemi.

Zbliżające się Święta wielkanocne są tuż tuż. Zadbajmy o to, aby spędzić je jak najlepiej. Zadbajmy o siebie nawzajem i siebie samego. Zamiast wpadać w wir gotowanie - odpuść jedną potrawę, pomaluj jajeczka, weź odprężającą kąpiel i poproś domowników o pomoc przy porządkach. Wielkanoc to czas, podczas którego powinniśmy zwolnić tempa i oddać się magii tej chwili. Kto wie, może wielu z nas również poczaruje i rozbudzi stare tradycje?

Życzę Wam spokojnych, zdrowych, rodzinnych i radosnych Świąt Wielkanocnych :)

Amber


NIEDOSTĘPNY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji