widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2016-12-21

Naturalne metody walki ze stresem

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Naturalne metody walki ze stresem " przygotowanym przez naszego eksperta Amber.

Pewnie znasz tę sytuację, gdy kładziesz się do łóżka i niemalże godzinami przewracasz się z boku na bok, gdyż nawet pomimo ogromnego zmęczenia, nie udaje Ci się spokojnie zasnąć. Natłok myśli galopuje po Twojej głowie, fala gorąca wędruje przez ciało, a sen (który pojawi się niewiadomo kiedy) staje się istnym koszmarem. Rano oczy masz podkrążone, głowa nieprzyjemnie pulsuje, a na dodatek właśnie zaczyna Cię pobolewać brzuch. Jeśli ta historia nie brzmi dla Ciebie znajomo, to jesteś prawdziwym szczęściarzem lub potrafisz już doskonale radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Czym jest stres?
Stres jest całkowicie naturalną reakcją obronną naszego organizmu w trudnych czy drastycznych sytuacjach. Od zarania dziejów ten nieprzyjemny stan ratował życie naszych przodków w sytuacjach, gdy coś zagrało ich życiu. Pod wpływem stresu nasz organizm instynktownie przełącza się w tryb walki bądź ucieczki. Wszelkie procesy fizjologiczne adaptują się do sytuacji ,,niebezpieczeństwa" i spełniają jedynie główne funkcje, które pozwolą tej sytuacji uniknąć. W wyniku stresu hamowane są procesy, które według organizmu są w tej chwili zupełnie istotne np. trawienie czy wspomaganie układu odpornościowego. Zwiększa się natomiast poziom adrenaliny i ciśnienie krwi, która transportowana jest głównie do mięśni, aby pozwolić nam na walkę lub ucieczkę. W dzisiejszych czasach sytuacje stresogenne zdarzają nam się niestety zbyt często. Owszem, nie musimy już uciekać przed wrogiem czy stawać z nim do walki, lecz na naszych barkach leży niekiedy ogromny ciężar obowiązków lub dotykają nas sytuacje, które są wyjątkowo trudne lub nieprzyjemne. Długotrwała ekspozycja na stres potrafi nieść ze sobą ogromne szkody zarówno dla naszego organizmu jak i jakości naszego życia. Objawy po jakich możemy rozpoznać, że nie radzimy sobie już z trudnymi sytuacjami to m.in.:

- problemy trawienne, bezsenność, ból głowy, ból brzucha, nieustanne zmęczenie, nerwobóle, nudności, wypadanie włosów, nadmierny apetyt lub jego brak, zawroty głowy, choroby układu krążenia, uczucie ucisku w gardle, problemy natury seksualnej, a także objawy natury emocjonalnej i psychicznej m.in.: wahania nastroju, obniżona koncentracja, problemy z zapamiętywaniem, drażliwość, kłótliwość, apatia, niskie poczucie własnej wartości, ataki paniki czy depresja.

Sięganie po uspokajające środki farmakologiczne powinno być jedynie ostatecznością (za wyjątkiem najcięższych przypadków), gdyż nie rozwiążą one naszego problemu, a dodatkowo mogą nas łatwo uzależnić. O wiele skuteczniejsze jest przeciwdziałanie napięciu metodami naturalnymi:

Zdrowa dieta:
Dieta przede wszystkim powinna opierać się na codziennej porcji owoców i warzyw. Produkty ciężkostrawne i tłuste powinny zostać odstawione w kąt. Mięsko wybieramy chude i częściej sięgamy po ryby. Nasza dieta powinna być bogata w magnez, potas i wapń, które wpłyną na prawidłową pracę układu nerwowego. Alkohol, napoje energetyczne i kawę chowamy tam, gdzie wzrok nie sięga. Na naszych stołach - w ramach deseru - powinny zagościć m.in. prawdziwa gorzka czekolada, orzechy, pomarańcze i czarne porzeczki.

Ziołolecznictwo:
Rumianek, zielona herbata, melisa, mięta, chmiel stosowane w postaci naparów i kozłek lekarski stosowany zazwyczaj w postaci kapsułek (ze względu na nieprzyjemny smak), to naturalni sprzymierzeńcy w walce ze stresem. Zioła warto stosować naprzemiennie i regularnie, aby aromatyczne napary miały szansę na dłużej zagościć w naszych organizmach.

Domowe SPA:
Chwili relaksu możemy zaznać już w naszych domowych pieleszach. Pierwszym krokiem dla zniwelowania poziomu stresu może być pachnąca i ciepła kąpiel, którą połączymy z aromaterapią. Do przygotowania kąpieli relaksującej wybieramy aromaty: lawendy, bazylii, rumianku, wrzosu, lipy czy macierzanki. Zioła możemy bezpośrednio zanurzyć w wodzie, aby gorąca para uwalniała ich zapach lub zamiast tego sięgamy po olejki eteryczne - wystarczy już jedna kropla.

Oddech relaksacyjny:
Koncentrując swoje myśli na oddechu, pomalutku wkraczamy w stan odprężenia i relaksu. Nasz umysł wycisza się stopniowo, dlatego ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie. Zapraszam do artykułu ,,Leczenie oddechem - sięgnijmy po zapas życiodajnej energii", który przedstawia korzyści technik oddechowych jak i przykładowe ćwiczenia.

Aktywność fizyczna:
Masz w sobie wulkan negatywnej energii, który sprawi, że zaraz wybuchniesz? Rozładuj swój stres poprzez ruch i ulubione ćwiczenia. To czy wybierzesz bieganie, siłownię, basen czy spacer, nie ma tak naprawdę dużego znaczenia. Wybierz to, co najbardziej lubisz, a szybko uwolnisz się od złych myśli.

Śmiech:
Samopoczucie nie dopisuje, serce zaraz wyskoczy z piersi i jak tu się uśmiechnąć? Znajdź chwilę dla siebie, pójdź do przyjaciółki lub włącz ulubioną komedię. Śmiech jest pewną formą ćwiczenia fizycznego - pomaga rozładować napięcie i stymuluje produkcję endorfin znanych jako hormony szczęścia. Spróbuj, to Cię nic nie kosztuje.

Inne czynności, które warto wziąć pod uwagę:
Muzykoterapia, pozytywne wizualizacje, medytacja, choreoterapia (leczenie poprzez taniec), chromoterapia (leczenie kolorem), odpoczynek na łonie natury, realizacja pasji, masaż relaksacyjny i oczywiście sen. Rozmowa z przyjaciółmi, rodziną, doradcą życiowym czy w trudnych sytuacjach -psychologiem również będzie nam bardzo pomocna.

Radząc sobie z problemami dnia codziennego - tymi mniejszymi i większymi - pamiętaj o tym, że nie jesteś sam. Każdy z nas ma w swoim życiu takie dni, które chciałby wymazać ze swojego kalendarza. Nie poddawajmy się i walczmy o nasze zdrowie, aby stres nie miał szans zapanować nad naszym życiem i zdrowiem. Kiedy pragniesz rozmowy lub chcesz dowiedzieć się więcej o przyszłości, którą się martwisz - zapraszam Cię do rozmowy. Tak jak mówiłam - nie jesteś sam!

Pozdrawiam gorąco,
Amber


Amber Zapytaj eksperta Zamów rozmowę INFO
Dzień dobry Kochani, dziś jestem do Waszej dyspozycji do godziny 13:00, a następnie w godzinach 18:00-20:15. Zapraszam do rozmowy, Amber
ZAJĘTY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji