widok mobilny widok komputerowy

Magiczne Wrota

Menu

Doładuj konto blikiem

2017-01-18

Lagom - szwedzki sposób na szczęście

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem "Lagom - szwedzki sposób na szczęście " przygotowanym przez naszego eksperta Amber.

Całkiem niedawno pisałam Wam o Hygge - duńskim sposobie na szczęście, na którego punkcie oszalał świat w zeszłym roku. Początek nowego roku niesie jednak ze sobą już nowy skandynawski trend, który wart jest chwili naszej uwagi, mianowicie filozofię szwedzką zwaną lagom. Czego możemy nauczyć się od Szwedów?

Hygge jest filozofią życia, która zachęca nas do stworzenia sobie ,,przytulności" w naszym życiu i odczuwania radości nawet z najmniejszych rzeczy. Duńczycy należą do najbardziej szczęśliwych ludzi na świecie, o czym od lat dowiadujemy się z różnorodnych statystyk (dla porównania w tym samym rankingu Polska zajęła dopiero 57 miejsce). Kiedy patrzymy na nich widzimy naturalną życzliwość, uśmiech i dystans wobec spraw dnia codziennego. Zapytani o klucz do ich szczęścia - potrafią określić go jednym słowem - Hygge. W naszym języku nie znajdziemy odpowiednika tego słowa, gdyż określa ono wszystko, co jest miłe, przytulne, błogie, relaksujące i radosne. Hygge mogą być przedmioty, sytuacje, wnętrza, a nawet ludzie. Hygge to gorąca kawka lub herbatka, którą pijemy razem z przyjaciółmi, a także cieplutki koc, którym możemy się otulić. Hygge to świece, którą lśnią ciepłym blaskiem i dodają uroku naszemu domowi. Hygge to kuchnia pachnąca domowymi wypiekami i ludzie, z którymi możemy spędzić wspólnie czas. Kiedy chcesz dowiedzieć się więcej o tej filozofii - zachęcam do przeczytania artykułu "Hygge - sposób na szczęście". Artykuł dostępny jest na stronie www.magicznewrota.pl.

Lagom bazuje na nieco odmiennej koncepcji, ale jednocześnie doskonale łączy się z filozofią duńską, dzięki czemu stworzy wspaniały fundament dla naszego poszukiwania szczęścia i spełnienia. Słowo lagom w języku polskim tłumaczone jest jako ,,umiarkowany", jednak bardziej odpowiednim słowem dla oddania charakteru lagom byłoby ,,akuratny". Mieszkańcy Szwecji używają słowa lagom, aby powiedzieć, że np. ich mieszkanie ma właściwy dla nich metraż (nie jest za małe, ani też za duże) lub o odpowiednim wynagrodzeniu (zarobki są odpowiednie - nie za małe, ale też nie za wysokie). Lagom opiera się na umiarkowaniu i optymalizacji własnych potrzeb, aby móc odczuwać szczęście z tego, co już jest posiadane. Nawet w kwestii żywienia możemy zauważyć, że Szwedzi żyją zgodnie z ideą lagom. Dbają oni bowiem o to, aby się nie przejadać i nie rozumieją oni tego jak można nadal jeść, gdy już nie odczuwa się głodu. Lagom dla Szwedów jest złotym środkiem - harmonią i równowagą życiową. Właśnie dzięki tej filozofii Szwedom udaje się uniknąć wyścigu szczurów, gdyż walczą oni z presją posiadania i tłumią w sobie uczucie zazdrości. W tym zwariowanym świecie starają się oni doceniać to, co mają, aby móc z tego czerpać radość.
Hygge i Lagom tworzą zatem bardzo wdzięczną i interesującą parę. Połączenie życiowej przytulności ze zdrowym umiarkowaniem ma szansę stać się naprawdę dobrą receptą na uśmiech i szczęście. Nim powiemy sobie jednak, że to brzmi zbyt banalnie czy nierealnie, to spróbujmy wprowadzić nowe zasady w życie i zastanówmy się nad tym czy nie mogłyby one na dłużej przy nas zagościć.

Pozdrawiam gorąco i życzę wielu uśmiechów,
Amber


Amber Zapytaj eksperta Zamów rozmowę INFO
Dzień dobry Kochani, dziś jestem do Waszej dyspozycji do godziny 13:00, a następnie w godzinach 18:00-20:15. Zapraszam do rozmowy, Amber
ZAJĘTY
Zadzwoń na
708 788 598708 788 598 4.92 zł/min brutto
?
Z Polski lub z zagranicy
0048 227 184 0470048 227 184 047 4.30 zł/min brutto ?

Obsługiwane formy płatności

Zapłać gotówką i rozmawiaj bez limitów

Szukaj eksperta

Ciekawostki


Autorstwa: Tarocistka Irena


Przesłanie dnia

Pani Pioruna _ Czas zman

Może seria olśnieni, przejawów intuicji, rozmów, przemyśleń pełnych refleksji i mądrości wpłynie na Twoją moc dokonania zmian. Może osoba, która pojawi się w Twoi życiu sprawi, że zechcesz zmienić. Wszystko co możesz, albo dużo więcej, a może wszystko. Może masz pomysł, który zmieni wszystko, jak grom z jasnego nieba. Nie opieraj się zmianom. Przyjmij wielkie zmiany. Jeżeli zmiany decydują za ciebie i nie są przez Ciebie akceptowane, zastosuj Prawo Braku Sprzeciwu. Tak jest teraz dobrze, a czas minie jak burza, po której zaświeci słońce i wtedy zobaczysz słuszność tych przemian. Inspiracja: Mądrość Ukrytych Królestw

Autorstwa: Tamita

<
Zaloguj się Rozmowa bez rejestracji